Україна протистоїть Росії у повномасштабній війні вже 684 дні. Про головні події цієї доби – читайте у тексті 24 Каналу.
Дивіться також "Елітний полк перетворили в збіговище зеків": росіяни скаржаться на долю свого війська
Ігнат пояснив, як визначити, чи використовує Росія ракети з КНДР
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат зауважив, що з'ясувати, чи використовувала Росія балістичні ракети з Північної Кореї в Україні, треба провести експертизу уламків збитих ракет, або цілої, яка, наприклад, впала і не розірвалася.
На Хмельниччині уточнили кількість збитих ракет під час масованої атаки
Вранці 8 січня Росія масовано вдарила ракетами по Україні. Загалом Повітряні сили збили 18 крилатих ракет. Спочатку на Хмлеьницькій ОВА повідомили, що території області знищили дві ракети, а увечері уточнили, що ліквідувати вдалося три ворожих цілі.
Росія втратила під Авдіївкою у 14 разів більше техніки, ніж Україна
Статистику шалених втрат ворога розповсюдив колишній волонтер аналітичного проєкту Oryx під ніком Naalsio.
Так, у битві за Авдіївку російська армія втратила у 14 разів більше техніки, ніж Сили оборони України.
На Херсонщині, де ЗСУ намагаються розширити плацдарм для наступу, втрати ворога перевищують вп'ятеро.
Що відбувалося на фронті 8 січня
На фронті протягом доби відбулось 55 бойових зіткнень.
На Куп’янському напрямку Сили оборони відбили 5 атак біля Синьківки Харківської області, де ворог, безуспішно намагався покращити тактичне положення.
На Лиманському напрямку нашими захисниками відбито атаку ворога східніше Тернів Донецької області.
На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито 2 атаки противника поблизу Кліщіївки та Андріївки Донецької області.
На Авдіївському напрямку наші захисники відбили 3 атаки ворога в районах Авдіївки, Сєверного, Тоненького та ще 14 атак поблизу Первомайського та Невельського Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати противника неподалік Новомихайлівки Донецької області, де ворог 7 разів безуспішно намагався прорвати оборону наших військ.
На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 6 атак противника південніше Червоного, західніше Вербового та північніше Новопрокопівки Запорізької області, де ворог намагався покращити тактичне положення.
Також ворог здійснив 9 безуспішних штурмових дії у спробах вибити українських захисників із позицій на лівому березі Дніпра.
Сили оборони намагаються розширити плацдарм на лівому березі Дніпра
На Півдні продовжується бойова робота підрозділів з вибиття ворога на лівому березі Дніпра.
Окупанти спробували поновити активність авіації і зменшили кількість штурмів до 3 на добу. Натомість спрямували 8 некерованих авіаційних ракет в напрямку плацдармів. Разом з тим ворожі підрозділи ведуть аеророзвідку, тиснуть артилерійськими обстрілами, продовжують застосовувати ударні дрони по прифронтових населених пунктах.
За минулу добу окупанти здійснили 13 артилерійських обстрілів населених пунктів. По Херсону вдарили 6 разів. Обстріляні також Садове, Антонівка, Микільське, Михайлівка, Республіканець на Херсонщині, Очаків та Дмитрівка на Миколаївщині.
Внаслідок злочинних дій ворога, під час артилерійських обстрілів загинуло 2 цивільні особи, 3 поранено. Пошкоджено накопичувальний резервуар для питної води, територію заводу, 12 приватних будинки та 3 ділянки газогону.
Росіяни обстріляли Сумщину
Протягом дня росіяни здійснили 18 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 61 вибух з мінометів, артилерії та використання FPV дронів. Обстрілів зазнали Юнаківська, Миропільська, Краснопільська, Білопільська, Великописарівська, Шалигинська, Есманьська, Середино-Будська громади.
Зеленський затвердив список переговорників по гарантіях безпеки для України
Затверджено наступний склад делегації:
- керівник Офісу президента, глава делегації Андрій Єрмак;
- начальник Головного управління розвідки МОУ Кирило Буданов;
- заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква;
- міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін;
- посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Антон Кориневич;
- голова Служби зовнішньої розвідки Олександр Литвиненко;
- голова Служби безпеки України Василь Малюк;
- заступник керівника ОПУ Роман Машовець;
- заступниця міністра юстиції Ірина Мудра;
- перший заступник міністра оборони Олександр Павлюк;
- заступник міністра закордонних справ Микола Точицький;
- міністр оборони Рустем Умєров;
- заступник завідувача відділу євроатлантичної інтеграції та міжнародної безпеки Департаменту з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Офісу президента Ігор Баранецький;
- директор Департаменту міжнародного оборонного співробітництва МОУ Геннадій Коваленко;
- заступник Керівника Департаменту - завідувач відділу стратегічного аналізу питань національної безпеки та оборони Департаменту з питань національної безпеки та оборони ОПУ Віталій Мартинюк.
Ворог протягом дня обстрілював Дніпропетровщину
Противник двічі обстрілював Нікополь. Застосував важку артилерію. Люди вціліли.
Також у Кривому Розі продовжують ліквідовувати наслідки масованої атаки.
- Кількість постраждалих зросла до 6.
- У Кривому Розі, окрім торговельного центру, пошкоджене підприємство, дві школи, магазин, медичний та реабілітаційний заклади, дитсадок. А ще 24 приватні будинки. 1 – розтрощений вщент. Пошкоджені колії та контактна мережа трамваю.
- У Лозуватській громаді понівечені 10 осель, 1 – зруйнована.
- У Дніпровському районі через падіння уламків збитої ракети знищені 2 господарські споруди. Побиті приватний будинок та авто.
У Бєлгороді "збивали" повітряні цілі
У той час, як Харків перебував під обстрілом балістикою з території Бєлгородської області, у Бєлгороді теж залунали вибухи та сигнал повітряної тривоги, у небі з'явилися спалахи. Губернатор Гладков заявив про ракетну небезпеку. Згодом у міноборони Росії сказали, що нібито ЗСУ ударили по об'єктах країни – агресорки. Зокрема, над Бєлгородською областю начебто збили 10 реактивних снарядів.
На Харківщині пролунали вибухи
Окупанти увечері 8 січня обстріляли Харківську область балістикою. На території області лунали вибухи. Місцева влада закликала жителів регіону пройти до укриттів.
Зеленський назвав кількість жертв і постраждалих внаслідок атака 8 січня
Вранці 8 січня Росія випустила понад 50 ракет по Україні. Ця атака забрала життя 4 людей. Також 45 осіб постраждали.
Харків та область, Запоріжжя, Кривий Ріг, Хмельницька область. 45 людей постраждали, і станом на цей час відомо про чотирьох загиблих. Мої співчуття рідним і близьким. Держава-терорист неодмінно відчує нашу відповідь,
– йдеться у зверненні Зеленського.
У Покровському районі завершили пошук тіл після ракетного удару
6 січня окупанти вдарили 8 ракетами по Покровську та селищу Рівне. Загиблих шукали за допомогою собак, натренованих на пошук останків. Слідчі оглядають знайдені фрагменти тіл, криміналісти вилучають біологічні зразки та проводять ідентифікацію.
Наразі вдалося встановити 5 жертв. Упізнано трьох загиблих з с. Рівне – трирічну дівчинку, її тата й маму, 32 та 30 років. У Покровську встановлено 34-річного чоловіка та 37-річну жінку.
Криміналісти продовжують ідентифікацію фрагментів тіл. Попередньо, 11 осіб цілими родинами загинули внаслідок російського удару.
Українці на ТОТ не хочуть брати російські паспорти: окупанти вдалися до хитрощів
На тимчасово окупованих територіях росіяни запустили інтернет-сервіс “я в росії”, щоб пришвидшити паспортизацію мешканців тимчасово окупованих територій України.
Так, ворог пропонує мешканцям ТОТ, в тому числі неповнолітнім (з 14 років) оформляти онлайн заявку на отримання "паспорту" Росії.
Цей сервіс також використовується для того, щоб записатись на прийом до лікаря, але лише за наявності паспорта Росії. У такий спосіб окупанти вчергове порушують міжнародне право, позбавляючи медичної допомоги мешканців ТОТ, які не отримали паспорт країни – агресорки.
Президент поспілкувався з Королем Бахрейну Хамадом бін Ісою Аль Халіфою
За словами Зеленського, це його перша розмова з лідером Бахрейну.
Сподіваюся, що встановлення контактів на найвищому рівні відкриє нову сторінку в українсько-бахрейнських відносинах,
– прокоментував глава держави.
Зеленський поговорив з еміром Кувейту
Президент Зеленський провів телефонну розмову з еміром Кувейту шейхом Мешалем Аль-Ахмадом Аль-Джабером Ас-Сабахом. Глава держави подякував Кувейту за підтримку суверенітету України, а також допомогу електрогенераторами напередодні зими.
Обговорили перспективи співпраці в енергетичному та аграрному секторах...Запросив Кувейт надіслати представника на наступну зустріч радників у Давосі та взяти участь у підготовці майбутнього Глобального саміту миру,
– розповів Зеленський.
Високі податки та мобілізація
Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Офіс президента відмовився від ідеї бронювання працівників, які сплачують високі податки. За його словами, автором відповідної ідеї був заступник керівника ОП Ростислав Шурма.
Раніше Forbes писав, що ОП розглядає можливість броні працівника, який сплачує 6 тисяч гривень ПДФО на місяць. Це еквівалентно заробітній платі у розмірі щонайменше 33,4 тисячі гривень.
Пріоритети розміщення ППО у Криму
Наталія Гуменюк розповіла, що після ефективних ударів Сил оборони по військових об'єктах в Криму російське командування змушене змінювати пріоритети для розставлення своїх систем ППО.
Наразі пріоритетом захисту в окупантів є Кримський міст, а також Севастопольська бухта. Крім цього, в окупованому Криму у росіян є ще два таких об'єкти – це майданчики для запуску "Шахедів": мис Чауда і неподалік Балаклави.
Російські РЕБ збивають ракети HIMARS
Росія зосередила свою увагу на засобах радіоелектронної боротьби ще перед початком повномасштабного вторгнення. Наразі РЕБ є"невидимими ножицями, які "перерізають" зв'язок дистанційно керованого пристрою".
Росія дедалі активніше розгортає засоби РЕБ, аби збити з курсу високоточні боєприпаси, які Захід надає Україні, такі як ракети HIMARS і артилерійські снаряди Excalibur,
– ідеться у статті Financial Times.
Окрім цього Росія використовує свої засоби РЕБ для імітації пусків ракет і безпілотників, аби ввести в оману українську протиповітряну оборону та визначити місце розташування засобів ППО.
Наслідки ударів по Хмельниччині
Під час брифінгу мер Хмельницького Олександр Симчишин розповів, що внаслідок ранкового обстрілу найбільше пошкоджень зазнав місцевий бізнес– у підприємців вигоріли склади, є пошкоджена продукція.
Окупанти завдали удару по об'єктах інфраструктури області. На місцях виникла пожежа, яку локалізували підрозділи ДСНС. На жаль, 2 людини загинули. Це чоловіки 1947 та 1964 років народження.
Також через обстріл пошкоджені приватні та багатоквартирні будинки.
Були незначні пошкодження вікон в кількох будинках: багатоквартирних та індивідуальних, і в кількох промислових об’єктах. Ми не обліковували пошкодження окремо будинків. Ми рахували вікна. Десь в одному будинку в загальному марші в під’їзді, десь балкончик, десь вікно у квартирі. Є частина об’єктів приватного бізнесу, які постраждали більше. Є вигорання складів, пошкодження продукції,
– сказав мер.
Корупційні ризики у проєкті про мобілізацію
Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики 8 січня на своєму засіданні зробив висновок щодо законопроєкту про зміни до мобілізації. У комітеті визнали урядову ініціативу такою, що містить корупційні ризики.
Комітет дійшов висновку, що мобілізація потрібна в Україні, але деякі норми відповідного законопроєкту мають корупційні ризики,
– зазначила Анастасія Радіна.
Після того, як пункти проєкту закону змінять його має знову розглянути Комітет.
Допомога від США
Видання Politico переконує, що Конгрес США наблизився до ухвалення угоди щодо 111-мільярдного законопроєкту Джозефа Байдена. У Сенаті очікують, що вже до кінця тижня (14 січня – 24 Канал) вони зможуть опублікувати текст угоди між Республіканською та Демократичною партіями.
Сподіваюся, що цього тижня текст буде готовим для розгляду. У всіх буде час на те, щоб прочитати його та ознайомитись із ним. Ніхто не збирається гальмувати в цьому процесі. Ця угода має спрацювати, усі розраховують на це,
– зазначив сенатор-республіканець Джеймс Ленкфорд.
Протягом наступних днів його хочуть розглянути у Сенаті, після чого направити до Палати представників.
Закупівля озброєння державою
Процес кодифікації, що необхідний для укладання контракту з Міноборони, пройшли вже ряд українських розробок. На державну закупівлю може претендувати мобільний протитанковий ракетний комплекс "Штурм-СМ" з спеціальними ракетами до нього.
У сфері БПЛА українське військо отримає нову модифікацію "Лелеки" та 2 види FPV-дрона з різною вантажопідйомністю. Окрему увагу виділили захисту дронів від ворожих РЕБ.
Окрім цього кодифікацію пройшли:
- наземна роботизована платформа для дистанційного мінування з функцією дистанційного самопідриву;
- наземний роботизований комплекс логістичного призначення;
- напівнавісний мінний трал до бойових броньованих машин на автомобільному шасі;
- двомісний квадроцикл з вантажопідйомністю 800 кг та окремим тактичним причепом.
F-16 в Україні
У Міноборони розповіли, що Україна готує інфраструктуру для приймання багатоцільових винищувачів F-16. Це кропітка робота щодо підготовки інфраструктури, її захисту, в тому числі засобами ППО та з низки інших питань.
Також українські льотчики та інженери проходять навчання на Заході – закінчити їх планують до кінця цього року.
Працюємо над упровадженням до кінця 2024 року "Швидкого треку". В його межах проведено оцінку аеродромів для багатоцільових винищувачів. Також наші льотчики та інженери проходять навчання на F-16 з серпня 2023 року за широким набором програм,
– зазначив перший заступник міністра оборони Олександр Павлюк
Чому не всі ракети збили
Речник Повітряних сил розповів, що під час ранкової атаки частина ракет була балістичними або летіла такою траєкторією. Такі ракети збивати дуже важко.
Це все ракети, які летять балістичною траєкторією. Треба розуміти, що такі цілі можна збивати лише засобами, які можуть це робити. Це зокрема такі системи як Patriot,
– зазначив Ігнат.
Він також додав, що українським захисникам ще не вдавалося збивати ракети типу Х-22.
Водночас, якщо ракета не долетіла або вибухнула у полі, Повітряні сили не додають їх до статистики збитих, а вносять в перелік засобів, якими ворог намагався атакувати.
Зросла кількість жертв в Новомосковську
Сергій Лисак розповів, що 11 людей залишаються в медзакладі. З них четверо – діти.
Станом на 12:22 на Хмельниччині нарешті загасили пожежу, яка виникла внаслідок ранкового обстрілу.
Скільки цілей збили під час обстрілу
Сили протиповітряної оборони знищили:
- 8 ударних БпЛА типу "Шахед";
- 18 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55
Ворог атакував Україну 59 повітряними засобами нападу
Зранку 8 січня 2024 року Росія атакувала Україну з бомбардувальників різними видами озброєння. Водночас вночі ворог також запускав "Шахеди".
Ворог запустив за весь час майже 60 повітряних цілей. Зокрема:
- 8 ударних БпЛА типу "Шахед" з району Приморсько-Ахтарськ – Росія;
- 7 зенітних керованих ракет С-300/С-400 з Бєлгородської області;
- 4 аеробалістичні ракети Х-47М2 "Кинджал" з чотирьох літаків МіГ-31К (район пуску – Рязань, Тамбов);
- 24 крилаті ракети Х-101/Х-555/Х-55 із 11 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС (район пусків – Енгельс – Росія.);
- 8 крилатих ракет Х-22 із бомбардувальників Ту-22М3 з Бєлгородської області;
- 6 балістичних ракет "Іскандер-М" із районів Джанкой, Чауда – Крим;
- 2 керовані авіаційні ракети Х-31П з літаків тактичної авіації (район пусків – Бєлгородська область).
Ворог завдав ударів по військових об'єктах та по цивільній інфраструктурі.
Зокрема ракети, що летять по балістичній траєкторії, спрямував по Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій та Хмельницькій областях.
Росія розгортає ядерну зброю поруч із кордонами НАТО
Росія почала розгортання ядерної зброї на території Білорусі. Ймовірно, Путін таким чином хоче налякати Північноатлантичний альянс та спричинити припинення військової допомоги для України.
Американське видання The Wall Street Journal зазначає, що Алєксандр Лукашенко наприкінці минулого місяця заявив про завершення розгортання тактичної ядерної зброї у Білорусі Росією.
Американські чиновники не надають повної інформації про свої розвідувальні дані щодо цього, тому цілком можливо, що Лукашенко блефує.
Втім, радник США з національної безпеки Джейк Салліван раніше зазначав, що до заяв Путіна про відправку ядерної зброї до Білорусі потрібно "поставитися надзвичайно серйозно, адже це питання першочергової важливості".
На Хмельниччині ворог атакував інфраструктуру
У Хмельницькій області під ударом була цивільна інфраструктура, спалахнула пожежа.
Колишні посадовці Міноборони отримали нові підозри
Колишні посадовці Міністерства оборони отримали нові підозри у корупційній схемі. Їх викрили на розтраті майже 950 мільйонів гривень державних коштів.
Мовиться про ексзаступника Міністра оборони України, колишнього керівника одного з Департаментів МО та колишнього начальника управління речового забезпечення Центрального управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ. Вони у 2023 році вже отримали підозри у закупівлі неякісних бронежилетів.
Влада Хмельниччини розповіла про наслідки удару
У Хмельницькій обласній військові адміністрації констатували, що загинули дві людини. Водночас Силам ППО вдалось збити дві ракети над регіоном.
Для чого Путіну зустріч із сім'ями загиблих
Президент Росії Владімір Путін перед виборами в країні намагається "залицятися" до рідних загиблих на війні проти України. У Інституті вивчення війни проаналізували, для чого йому це потрібно.
Російський президент постійно наголошував на тому, що уряд підтримує сім'ї російських військовослужбовців.
Він представив себе як доброзичливого лідера, який піклується про добробут російських військових. Він демонстративно використовував свою владу, щоб виконувати прохання військових.
У Запоріжжі четверо постраждалих.
Росія вдарила по Кривому Розі
Внаслідок атаки на Кривий Ріг пошкоджені торгівельний центр та понад два десятки приватних будинків.
Крім цього, 58-річний чоловік отримав осколкові поранення. Він у задовільному стані.
Загалом, ворог не дає спокою Дніпропетровщині. Крім Кривого Рогу, Росія також поцілила у Лозуватську громаду та Новомосковськ. У Лозуватській громаді загинула 62-річна жінка.
У Новомосковську виникла пожежа, її вже локалізували. Вибуховою хвилею перевернуло маршрутку, яка проїжджала повз. Пошкоджені три адмінбудівлі, дві заправки, п'ятиповерхівка та авто.
Оновлена статистика втрат ворога
За останню добу окупанти втратили в Україні 440 одиниць особового складу, з 24 лютого 2022 року – 365 170 солдатів. Проте втрати ворога можуть бути більшими, адже порахувати їх через інтенсивні бої важко.
Що відомо про втрати ворога на фронті
- особового складу – орієнтовно 365 170 (+440);
- танків – 6 031 (+9);
- бойових броньованих машин – 11 194 (+14);
- артилерійських систем – 8 666 (+13);
- РСЗВ – 953 (+2);
- засоби ППО – 638 (+1);
- літаків – 329 (+0);
- гелікоптерів – 324 (+0);
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 6 822 (+11);
- крилаті ракети – 1 787 (+1);
- кораблі /катери – 23 (+0);
- підводні човни – 1 (+0);
- автомобільної техніки та автоцистерн – 11 542 (+19);
- спеціальна техніка – 1 328 (+1).
Запоріжжя опинились під ударом
Наразі відомо про влучання ракет у житлові райони. Зокрема, на відкриті території, що поруч із будинками.
Відомо про двох постраждалих. Інформація уточнюється.
Гуменюк сказала чи може росія запускати ракети із Чорного моря
Речниця Об'єднаного пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк в етері телемарафону розповіла, що наразі у Чорному морі немає ракетоносії. Там на патрулювання перебуває три кораблі, але вони не є ракетоносіями.
Море неспокійне, погодні умови погіршуються. В таких умовах Росія, ймовірно, не зможе використати ракетоносії морського базування, хоча виключати повністю цього не можна.
Де були влучання в Харкові
Як уточнив Терехов, під ударом опинилися промислові об'єкти міста.
На жаль, є постраждала. Також на місці атаки зафіксовано загоряння
Росія завдала щонайменше 4 удари по Харкову. Під ударом також опинилося місто Зміїв у Чугуївському районі. Там ворожі ракети влучили у приватний будинок. Під завалами є люди.
На Харківщині пронула серія вибухів
У Харкові та області також пролунали вибухи. У Харківській ОВА попередили, що ворог завдає ударів по регіону.
Там пролунала ціла серія вибухів.
У Хмельницькому працювала ППО
Під прицілом ворога опинився Хмельницький. Повідомляють, що там пролунало кілька вибухів один за одним. Станом на 7:46 повідомляють про чотири вибухи.
Заступник начальника Хмельницької ОВА повідомив, що в області працює протиповітряна оборона.
у Запоріжжі пролунали вибухи
На Запоріжжі пролунали вибухи. Згодом повідомили про те, що вони повторились. Місто постійно перебуває під ворожим вогнем.
Загалом, вибухів було три.
У Дніпрі чули вибухи
Повідомляють про вибухи у Дніпрі.
Зафіксовано пуск "Кинджалів".
Ворог запускає ракети з авіації
Станом на 6:27 на території України оголошена повітряну тривогу. Росія запускає ракети із авіації.
Повітряні сили попередили про зліт Ту-95МС
Близько 03:00 8 січня Повітряні сили підтвердили інформацію, яку поширювали моніторингові канали. Вони зазначили, що 9 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС летять до пускових рубежів. Невдовзі Україною почне поширюватися повітряна тривога.
Як не дозволити Орбану очолити Єврораду
У суботу 6 січня Шарль Мішель заявив, що хоче балотуватися до європейського парламенту. Це означає, що його посада голови Європейської ради буде вакантною, а він піде з посади достроково – приблизно у червні-липні, а не в листопаді.
Угорщина буде країною-головою Ради ЄС з липня по грудень 2024 року. Через це є побоювання, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан автоматично обійме посаду Мішеля.
Загалом же він хотів донести думку, що "є багато інструментів, якщо є політична воля уникнути Віктора Орбана".
У Міноборони приймають нові вітчизняні розробки
Лиш за перший тиждень 2024 року Міноборони допустило до експлуатації майже півтора десятка вітчизняних зразків озброєння.
Детальніше про це у коментарі розповів заступник міністра оборони генерал-лейтенант Іван Гаврилюк. Він зауважив, що перший тиждень нового року увінчався тим, що оборонне відомство кодифікувало та допустило до експлуатації майже півтора десятка нових зразків, як озброєння, так і військової техніки, виробленої в Україні.
Так, серед нових роботизованих систем можна виділити наземну роботизовану платформу та роботизований комплекс логічного призначення. Що стосується першої, то вона необхідна для здійснення дистанційного мінування. У неї також є функція дистанційного самопідриву.
Якщо говорити про БпЛА, то наше військо отримає нову модифікацію "Лелеки". Також йдеться про два види FPV-дрона, які відрізняються між собою різною вантажопідйомністю.
Якщо говорити про БпЛА, то наше військо отримає нову модифікацію "Лелеки". Також йдеться про два види FPV-дрона, які відрізняються між собою різною вантажопідйомністю.