Українці та поляки єднаються у найважчі періоди, – Зеленський
Глава держави назвав президента Польщі "другом та братом" для України. Після цього нардепи піднялися із сидінь та привітали Дуду гучними оплесками.
До теми Ніхто не зможе порушити нашу єдність, – Дуда із потужною промовою виступив у Раді
Зеленський процитував польське прислів'я: "Гість в дім – Бог в дім". Він зазначив, що це – світогляд, за яким поляки живуть з початку повномасштабної війни в Україні. Адже саме вони приймають найбільше українських біженців. У той час, як одні сусіди кидають у нас ракети, інші – допомагають.
24 лютого Росія зруйнувала ще дещо. Це – своєрідне "сховище" минулих суперечностей між Україною і Польщею. В один день стало ясно, що всі ці суперечності не мають сили, коли є сила такої загрози. Загрози виживанню наших народів,
– зазначив Зеленський.
Він розповів, що разом з Дудою розбирав це "сховище" – президенти планували збудувати Меморіал примирення на спільному кордоні. Однак український кордон перейшли ті, які прагнуть інших меморіалів.
24 лютого змінило і українців, і поляків. Війна вкотре показала, що у найважчі часи наші народи завжди єднаються та забувають про минулі чвари. Київ та Варшава разом захищають свободу та незалежність.
"24 лютого ми почали писати новий том нашої спільної історії. Єдність наших народів має тривати вічність. Її ніколи більше не має паплюжити ворожнеча", – наголосив український президент.
Зеленський процитував Івана Павла ІІ
Український президент процитував слова 264-го Папи Римського Івана Павла ІІ, який був поляком. Понтифік називав розпалювання ворожнечі між українцями та поляками "кричущим анархізмом". Глава церкви казав, що нові часи не дозволяють нашим народам залишатися в полоні сумних спогадів. Папа закликав надавати пріоритет тому, що об'єднує, а не тому, що розділяє. Він хотів, щоб українці та поляки будували спільне майбутнє, засноване на братерстві та повазі.
Обидві країни, за словами Зеленського, так і зробили. Вони навчилися розрізняти ворогів та цінувати друзів. Тепер український президент розуміє польського з пів слова.
Зеленський та Дуда виступили у Раді / Фото парламенту та Андрія Сибіхи
Неважливо – кирилиця чи латиниця, неважливо як ми пишемо "воля" і "незалежність". Важливо, що ці речі українці і поляки промовляють однаково. І однаково готові їх захищати,
– підкреслив Зеленський.
Київ та Варшава однаково бачать політичний фронт у війні
Український лідер зазначив, що зараз Україна захищає не лише себе, а й всю Європу. Польща це розуміє, тому повністю підтримує санкції проти Росії. Більшість поляків виступають за введення ембарго на російську нафту.
Читайте також "Я повернусь і запрошу поляків у гості": Зеленська зворушила відео про дітей-українців у Польщі
До речі, Зеленський згадав і Євробачення. Зокрема скандал через те, що українські судді поставили польському учаснику 0 балів у той час, коли сусідня держава оцінила виступ українців у 12 балів.
"Єдність наших народів має залишитись сталою величиною. Ні тепер, ні у майбутньому ніхто не має права порушити цю єдність. Ні наші політики, ні ворожі агенти, ні навіть члені журі на Євробаченні. Український і польський народи поставили один одному 12 балів – сьогодні і назавжди", – підкреслив президент.
Український лідер подякував Польщі за потужну підтримку. Він перерахував усі польські міста та назвав їх побратимами для українських.
Про що домовилися президенти
- Сейм Польщі схвалив законопроєкт, згідно з яким українці, які втекли від війни, зможуть отримати майже такі ж права, як і громадяни Польщі. Мовиться про легальне проживання, працевлаштування, навчання, медичну опіку і соціальні гарантії. Зеленський пообіцяв ініціювати аналогічний документ в Україні.
- Глави держав анонсували угоду щодо спільного прикордонно-митного контролю.
- Зеленський відзначив Жешув почесним званням "Місто-рятівник". Це перше закордонне місто, яке отримало таку нагороду від України.
Дивіться відео з промов Зеленського та Дуди у Раді: