Військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан пояснив 24 Каналу, що росіяни були змушені модернізувати РБК-500. У початковому варіанті це авіабомба, яка вільно падає.

До теми Це буде велика зміна: як винищувачі F-16 можуть допомогти ЗСУ

"Щоб з нею працювати, росіянам доводилось виходити за лінію фронту чи на неї і скидати цю авіабомбу "під себе". Але для цього літак повинен був вийти на ціль і не бути збитим системою ППО", – зазначив Світан.

Росіяни використовують авіабомби РБК-500 в Україні: дивіться відео 24 Каналу

Коли в Україні ще була мала щільність ППО, росіяни могли це собі дозволити, зокрема торік по Одещині. Але тепер уже вийти на лінію фронту чи за неї просто так не вдасться.

Що зробили з РБК-500

Щоб не наражати на небезпеку носії, росіяни вирішили модифікувати РБК-500 на планерну бомбу. Саме нею 19 листопада ворог ударив по українських позиціях біля Старомайорського на Донеччині.

Однак такий боєприпас може ефективно працювати виключно по статичних цілях, бо підготовчі дії забирають певний час. Зокрема, пілот має сам розрахувати маневр і скинути авіабомбу.

Поки її підвісять на літак, поки він злетить, долетить до лінії фронту, її скине, поки вона долетить – виходить до години мінімум. <...> Це цілий процес, який виконує льотний склад,
– пояснив Світан.

Україна має справжні касетні боєприпаси: основне

  • США оголосили про рішення надати Україні касетні боєприпаси 7 липня. Президент Джо Байден зазначив, що це рішення "було дуже важким".
  • Усе через те, що ця зброя вкрай небезпечна – деякі країни навіть підписали конвенцію, яка забороняє використання касетних боєприпасів. Саме тому колишній міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна дотримуватиметься певних принципів під час використання цих боєприпасів.
  • До слова, передані Україні ATACMS можуть містити касетні боєприпаси. Перше успішне застосування далекобійних ракет відбулось 17 жовтня по ворожих аеродромах у Бердянську й Луганську.