Хакерська атака була виявлена ​​напередодні Нового року, повідомляє New York Times з посиланням на фахівців з безпеки.

Читайте також: Адвокат Трампа заявив, що Порошенко особисто просив ГПУ загальмувати справу Burisma

За інформацією компанії Area 1, хакери з Головного розвідувального управління Росії і групи Fancy Bear з початку листопада 2019 року розсилали працівникам Burisma фішингові листи. Ці листи виглядали, які ті, що надійшли з внутрішньої мережі і містили посилання на підроблені сайти, де працівникам пропонували ввести ім'я користувача і пароль.

Метою хакерів став також "Квартал 95". Його намагалися зламати, можливо, щоб отримати доступ до листування його колишнього керівника, чинного глави СБУ Івана Баканова.

Хакерська атака на Burisma була успішною, сказав співзасновник Area 1 Орен Фальковіц.

Наразі невідомо, що саме вдалося знайти хакерам. У NYT припускають, що атака може бути пов'язана зі спробами дістати компромат на колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена, чий син працював у наглядовій раді Burisma. Байден-старший – можливий суперник чинного лідера США Дональда Трампа на президентських виборах у 2020 році. Тиск Трампа на Президента України Володимира Зеленського, щоб той почав розслідування проти Байдена через нібито факти корупції в Burisma, стало причиною оголошення президенту США імпічменту.

Анонімне джерело в спецслужбах США повідомило виданню, що хакерська атака на Burisma сталася паралельно спробам російських агентів в Україні проникнути в Burisma або використовувати джерела в уряді, щоб знайти інформацію, що компрометувала б Байдена.

До теми: Байден прокоментував роботу свого сина в українській компанії Burisma

Ні Burisma, ні російський уряд не відповіли на запит NYT про коментарі.

Що відомо про компанію Burisma

Burisma Holdings – одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, зареєстрована на Кіпрі. Її засновник та кінцевий бенефіціар – Микола Злочевський. У Раді директорів компанії на сьогодні, зокрема – колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський, інвестиційний банкір Алан Аптер, колишній керівник Антитерористичного Центру ЦРУ Джозеф Кофер Блек та донька Миколи Злочевського Каріна. Донедавна до Ради входив і Гантер Байден.

Керівництво Burisma, зокрема Злочевського, підозрювали у відмиванні грошей, ухиленні від сплати податків, а також – у незаконному отриманні ліцензій на видобуток надр.

Роль Гантера Байдена в Burisma

Гантер Байден – американський юрист, адвокат національної юридичної фірми Boies, Schiller & Flexner LLP. У 2014 році, через кілька місяців після Євромайдану, Байден-молодший став членом Ради директорів Burisma. У компанії тоді заявляли, що Байден контролюватиме юридичні справи.

Поява Байдена в компанії розглядалася як спроба Burisma зміцнити свій імідж, адже мало хто ризикне зачепити компанію, де працює син віцепрезидента США. За час перебування на посаді Байден отримував зарплату до 50 тисяч доларів на місяць. Він працював у компанії до квітня 2019 року.

Байден розповідав, що його батько лише раз натякав на роботу: "Батько запитав: "Я сподіваюся, ти знаєш, що робиш?", і я сказав: "Я знаю". Байден також зізнавався, що приєднався до компанії за закликом Кваснєвського. Вони поділяли переконання, що українська енергетична незалежність має вирішальне значення для відсічі Кремлю.

Джо Байден Гантер Байден фото Burisma
Джо та Гантер Байдени / Фото "Фокус"

Ексгенпрокурор України Юрій Луценко згодом запевняв: Гантер Байден не порушував законів України. Це важливо, адже Трамп по суті звинуватив Джо Байдена саме у втручанні в українське правосуддя, щоб закрити справу "проти його сина". Луценко також казав, що, поки він обіймав посаду генпрокурора, до України жодного разу не навідувалися слідчі зі США для розслідування цієї справи.

У НАБУ кажуть, що в обох справах щодо Burisma мовиться порушення 2010-2012 років. А Байден був найнятий пізніше. У САП підтвердили, що ім’я Байдена не фігурує у справі, яку розслідує відомство.