Пропагандистський російський канал нещодавно випустив 5-хвилинний ролик про те, що Україна нібито "ризикує залишитися без питної води".

Читайте також Російський фейк про загибель дитини на Донбасі: Україна звернулась в ОБСЄ

Стан води у Дніпрі

Що поширюють росЗМІ

Медіа окупанта розповідають, що під час перевірки води в Дніпрі дослідники виявили підвищений рівень майже всіх критичних показників: хімікатів, пестицидів, ліків, отрути, важких металів, ртуті. Тому російські ЗМІ вважають, що на Україну незабаром чекає катастрофа з питною водою.

Як все насправді

Фактчекери розповіли, що Україна презентувала нові матеріали про якість вод у басейні Дніпра ще 25 лютого. Уточнені дані країна отримала завдяки проведеному в рамках проєкту ЄС "Водна ініціатива Європейського Союзу плюс для країн Східного партнерства (EUWI +)" спеціального скринінгу забруднювальних речовин у басейні Дніпра.

За словами представниці EUWI + Оксани Коноваленко, шукали 45 обов'язкових для перевірки видів забруднюваних речовин. Робили це, бо в кожному басейні можуть бути свої специфічні або забруднювачі.

У результаті скринінгу в басейні Дніпра виявили 21 додаткову специфічну (для української індустрії) забруднювальну речовину – це 2 метали та 19 органічних сполук.

Коноваленко наголосила, що певні проблеми з якістю води є, однак інформація про те, що "Україна залишиться без питної води", – абсурдна. До того ж досліджували не питну воду, а воду, яка існує в навколишньому середовищі.

Участь Європи у забезпеченні лабораторій в Україні

Версія окупантів

Також у сюжеті на російському каналі йшлося про те, що проблема з висиханням та забрудненням Дніпра настільки серйозна, що вже і Європа б'є на сполох. А в Україні начебто будують лабораторію з вивчення проблеми акваторії річки.

Якою є справжня ситуація

Фактчекери наголошують, що це – відвертий фейк.

Спеціалізовані лабораторії в Україні існують уже давно, всього їх 4 – в Івано-Франківську, Слов'янську, Одесі та Вишгороді. Впродовж останніх років відбувається їхнє активне оновлення та розширення.

Зокрема, перші 3 дослідні установи модернізували та оснастили сучасним обладнанням за гроші українського бюджету. 22 березня 2021 року в Україні презентували останню оновлену лабораторію в Вишгороді. Її справді осучаснили за коштом ЄС.

Зверніть увагу Для боротьби з впливом Росії, – США привітали створення Центру протидії дезінформації

Північно-Кримський канал і русло Дніпра

Що поширювали в Росії

ЗМІ окупанта також зазначали, що перекриття Північно-Кримського каналу змінило русло Дніпра. Спочатку туди нібито потрапляла одна кількість води, а потім ситуація змінилася, що негативно вплинуло на біосистему водойми, а річка перестала самоочищуватися.

Чому це фейк

За словами експерта Костянтина Данька, забір води Північно-Кримським каналом у середньому становив приблизно 1 кубокілометр води за рік, а стік всього Дніпра – приблизно 46 кубокілометрів за рік. Тобто Північно-Кримський канал забирав усього лише 1/46 частина всієї дніпровської води.

"З моменту анексії Криму забір води для каналу не припинився, але обсяги скоротилися. Однак ця частка абсолютно незначна для Дніпра", – наголосив Данько. Тобто про вплив на біосистему говорити некоректно.

Щодо самоочищення, то гідролог не розуміє, який сенс вкладається в саме поняття. Однак він зазначив: якщо йдеться про проблему розвитку синьо-зелених водоростей, то ця проблема характерна для більшості великих річок, на яких встановлені каскади водосховищ. Данько запевняє, що проблема не має стосунку до Північно-Кримського каналу.