Саміт триватиме протягом 3 днів – з 9 до 11 липня. Що відомо про зустріч лідерів Альянсу, що очікувати від саміту та чи змінить він щось для України, – повідомляє 24 Канал.

Дивіться також Що Столтенберг обіцяє для України напередодні саміту НАТО у Вашингтоні

09:59, 12 липня

Зеленський зустрівся з Макроном і Мелоні

На полях саміту НАТО Володимир Зеленський разом із президентом Франції Еммануелем Макроном обговорили виконання рішень Саміту миру, а також підготовку наступного оборонного пакета, безпекову співпрацю та навчання наших військових.

Дякую президенту Еммануелю Макрону та французькому народу за принципову й неослабну підтримку,
– додав Зеленський.

Пізніше президент України також зустрівся з головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні.

"Поінформував про ситуацію на фронті та російський повітряний терор проти українських міст. Обговорили ключові потреби України, зокрема протиповітряну оборону", – розповів президент про деталі зустрічі.

09:57, 12 липня

Столтенберг прокоментував військові навчання Китаю та Білорусі

Єнс Столтенберг, коментуючи військові навчання Китаю й Білорусі, наголосив, що це модель поведінки зближення авторитарних режимів.

Ми говоримо про авторитарні режими, Китай переслідує власних людей, пригнічуючи демократичні голоси й погрожуючи сусідам. Тому важливо, щоб і ми зближувалися з нашими партнерами в Індо-Тихоокеанському регіоні,
– додав генсек НАТО.

09:55, 12 липня

Столтенберг заявив, що Україна має право бити по території Росії

На пресконференції з Володимиром Зеленським Єнс Столтенберг заявив, що Україна має право бити своєю та західною зброєю по території Росії.

Росія вторглася в Україну, що є кричущим порушенням міжнародного права. Згідно з міжнародним правом Україна має право на самооборону. Країни – члени НАТО мають право надавати зброю і підтримувати право України на самооборону, не стаючи стороною конфлікту. Право на самооборону включає також право завдавати ударів по законних військових цілях на території агресора. Немає жодних сумнівів, що Україна має право використовувати зброю, яку вона має, – власного виробництва, а також зброю, надану союзниками, – для ураження законних цілей на території Росії,
– заявив Столтенберг.

09:53, 12 липня

Зеленський про Ukraine Compact

Володимир Зеленський наголосив, що підписаний Ukraine Compact виводить відносини України та партнерів на новий рівень.

Дякую Президенту Байдену за його лідерство й усі зусилля, спрямовані на наповнення нашої безпекової співпраці рішучими діями. Маємо 23 сильні угоди, і будуть іще угоди з іншими країнами,
– подякував президент України.

09:49, 12 липня

Байден назвав мету Ukraine Compact

Джо Байден пояснив, що договір Ukraine Compact, підписаний 20 країнами та ЄС, створює "єдину всеосяжну архітектуру безпеки" для захисту України в довгостроковій перспективі.

Ми робимо наступний крок у колективній підтримці безпеки — це Ukraine Security Compact. Як це працює? Минулого року країни G7 підписали декларацію про довгострокову підтримку України не тільки на час війни, а й після перемоги,
– заявив Байден.

У короткостроковій перспективі "Український компакт" дозволить надавати Україні боєприпаси, зброю та навчання військових, щоб вони могли протистояти російській агресії.

У середньостроковій перспективі це дозволить збудувати нову армію, яка буде здатна стримувати майбутні загрози, а також це шлях до майбутнього членства в НАТО.

03:11, 12 липня

Партнери підписали Український безпековий компакт

Лідери країн-союзників і партнерів, які уклали безпекові угоди з Україною, підписали Український безпековий компакт.

Основні положення:

  • підтримувати безпосередні потреби України в обороні та безпеці, зокрема шляхом постійного надання допомоги у сфері безпеки та навчання, сучасного військового обладнання, оборонної промисловості та необхідної економічної підтримки;
  • пришвидшити зусилля з розбудови майбутніх українських сил, які зберігають надійну обороноздатність і здатність стримування. В тому числі шляхом скликання протягом 6 місяців зустрічі на рівні міністрів оборони для перегляду та затвердження дорожніх карт, підготовлених лідерами коаліцій можливостей;
  • у випадку майбутнього збройного нападу Росії на Україну після завершення поточних військових дій, швидко та колективно зібратися на найвищому рівні, щоб визначити відповідні наступні кроки щодо підтримки України, коли вона здійснює своє право на самооборону.

Документ підписали лідери США, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції та Великої Британії, а також лідери ЄС та президент України.

01:01, 12 липня

США та Україна готують відповідь Росії за удар по "Охматдиту"

Радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван під час саміту НАТО заявив, що Штати та Україна готують "сильну й рішучу" відповідь Росії на удар по "Охматдиту".

Ми працюємо з українцями, щоб впоратися з цим нападом і відповісти з силою та рішучістю,
– сказав Салліван.

23:23, 11 липня

Зеленський анонсував схвалення Українського договору

Сьогодні ми схвалимо Український договір, і цей документ є успіхом для України, оскільки він розвиває нашу архітектуру безпеки. Ми обов'язково виконаємо кожен пункт – енергії для цього в нас задосить,
– написав Зеленський.

Президент також подякував Генеральному секретареві НАТО Єнсу Столтенбергу. Він зазначив, що "Альянс справді став сильнішим".

21:57, 11 липня

Головні заяви із зустрічі Зеленського та Столтенберга

  • Зеленський вважає, що Україна як ніколи близька до вступу в НАТО.

Ми дуже близькі до цілі. Наступним кроком буде запрошення до НАТО, а потім і членство,
– сказав президент.

Втім, він зазначив, що коли триває війна, важко говорити про успіх. На його думку, справжнім успіхом є перемога у війні.

  • Столтенберг розповів про фінансову допомогу для України

Єнс Столтенберг заявив, що союзники вже узгодили "суттєвий" пакет для України, включаючи безпекову допомогу, навчання та надання "мінімальної базової допомоги" у 40 мільярдів євро.

  • Захід має зняти усі територіальні обмеження з України.

Нам необхідно, щоби взагалі не було обмежень (на удари по території Росії – 24 Канал). Якщо ми знаємо, звідки вони б’ють по нас,
– наголосив Зеленський.

Також Зеленський наполягає на дозволі для України атакувати військові об’єкти, з яких раніше здійснювалися атаки по Україні.

21:50, 11 липня

Головні заяви із зустрічі Байдена та Зеленського

  • Байден оголосив новий пакет допомоги, але без деталей.

Це сталося на початку зустрічі Зеленського з президентом США у Вашингтоні. За словами Байдена, деталі пакета обговорять під час розмови.

  • Бейден вважає, що баланс сил на фронті "змістився".

Байден заявив, що за останні кілька місяців баланс на фронті в Україні "змістився".

Водночас, за його словами, українським захисникам вдалося зупинити російських окупантів у Харківській області, а також завдати ворогові значних втрат.

  • Робота над поставкою F-16 триває.

За словами Байдена, зараз триває робота над тим, щоб Україна використовувала винищувачі F-16 цього літа.

15:49, 11 липня

Умєров підбив підсумки роботи української делегації на саміті

Глава Міноборони Рустем Умєров розповів, що разом із Президентом України Володимиром Зеленським у складі української делегації він провів низку двосторонніх зустрічей з країнами-союзниками на найвищому рівні під час Вашингтонського саміту НАТО.

На саміті вдалося досягнути таких успіхів з партнерами:

  • Люксембург: підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Люксембург продовжить надавати військову допомогу, підтримувати наш європейський і євроатлантичний напрямки, а також допомагати у захисті та відновленні культурної спадщини України. Люксембург виділив 80 мільйонів євро на оборонну допомогу цього року та продовжить підтримку протягом наступного десятиріччя. Також ця країна як співлідер ІТ-коаліції надасть можливості для навчання у кіберсфері.
  • Нідерланди: виділили 300 мільйонів євро на озброєння F-16 для України. Це додатково до 150 мільйонів євро, які вже виділялися на оснащення літаків. Це значно зміцнить оборону наших міст і посилить можливості Сил оборони України в повітрі. Також обговорили розвиток оборонної промисловості України та планування підготовки українських пілотів.
  • Німеччина: обговорили ситуацію на полі бою, боротьбу з російськими керованими авіабомбами та розвідувальними дронами.
  • Велика Британія: проводяться перемовини щодо розширення підтримки та посилення співпраці у військовій сфері. Обговорили практичну реалізацію рішення щодо дозволу Британії на використання ракет Storm Shadow по військових об’єктах на території Росії.
  • Словаччина: конкретні результати зустрічі будуть оприлюднені згодом, зокрема перспективи спільних проєктів в енергетиці, прикордонній інфраструктурі, гуманітарній співпраці.
  • Чехія: скоординували позиції перед засіданням Ради Україна – НАТО, зустрічами коаліції ППО та коаліції винищувачів. Темами перемовин також стали реалізація чеської ініціативи з постачання артилерійських боєприпасів Україні, європейська та євроатлантична інтеграція нашої держави.
  • Канада: анонсувала новий, додатковий пакет військової підтримки для України на 500 мільйонів канадських доларів. Обговорили оборонні потреби України та скоординували співпрацю в межах коаліції винищувачів. Також приділили увагу розширенню тренувальних місій українських пілотів та можливості додаткового навчання для наших льотчиків на канадських авіасимуляторах.
08:45, 11 липня

У НАТО назвали головних союзників Росії у війні

У декларації Вашингтонського саміту Північноатлантичний альянс означив коло країн, яких вважає союзниками Росії у її війні проти України. Особливого занепокоєння у НАТО викликають космічна та ядерна програма Китаю.

Передусім у документі вказали Білорусь. Там зауважили, що вона підтримує цю війну, надаючи доступ до своєї території та інфраструктури. Поглиблення політичної та військової інтеграції Росії та Білорусі, включно з розгортанням передового російських військ у Білорусі, має негативні наслідки для регіональної стабільності та оборони Альянсу.

Крім цього, також зазначають, що КНДР та Іран підживлюють агресивну війну Росії проти України, надаючи Росії боєприпаси та безпілотники.

При цьому "вирішальним чинником війни Росії проти України" в Альянсі вказали Китай через його так зване "безмежне" партнерство та широкомасштабну підтримку оборонно-промислової бази Росії, зокрема через передачу матеріалів подвійного призначення, таких як компоненти зброї, обладнання та сировина, які служать ресурсами для оборонного сектора країни-агресорки Росії.

В Альянсі закликали КНР припинити будь-яку матеріальну та політичну підтримку військових зусиль Росії.

07:32, 11 липня

НАТО може застосувати 5 статтю через гібридні дії Росії

У декларації Вашингтонського саміту НАТО зазначається, що Росія посилила свої агресивні гібридні дії проти членів Альянсу, включно з діями через посередників.

Члени Північноатлантичного альянсу підкреслили, що такі дії становлять загрозу безпеці блоку.

Ми нагадуємо, що гібридні операції проти членів Альянсу можуть досягти рівня збройного нападу і можуть змусити Північноатлантичну раду застосувати статтю 5 Вашингтонського договору,
– ідеться в декларації.

06:17, 11 липня

Саміт НАТО узгодив план фінансування оборони України на 2025 рік

Північноатлантичний Альянс ухвалив рішення, в якому взяв, зокрема, зобов'язання щодо суми допомоги Україні на 2025 рік.

Ми підтверджуємо рішучість підтримувати Україну в розбудові сили, здатної перемогти російську агресію сьогодні і стримувати її в майбутньому. З цією метою ми маємо намір надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року,
– ідеться у рішенні, яке держави-члени Альянсу ухвалили консенсусом.

Також НАТО взяв на себе зобов'язання щодо довготривалої допомоги ЗСУ, а не тільки підтримки у 2025 році, аби "забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні, беручи до уваги потреби України, національні бюджетні процедури і двосторонні безпекові угоди, які члени Альянсу уклали з Україною".

Так, наступного року, на саміті у Гаазі, лідери держав і урядів мають намір переглянути внески членів Альянсу. Так само на майбутніх самітах НАТО можуть переглянути суми допомоги, виходячи з потреб України.

01:07, 11 липня

Рішення саміту НАТО: повноцінне членство України стало незворотнім

Лідери НАТО одностайно підтримали риторику щодо майбутнього повноцінного членства України в Альянсі.

Ми будемо продовжуємо підтримувати (Україну) на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО,
– йдеться у документі.

В декларації саміту також підкреслюється, що "майбутнє України в НАТО".

21:00, 10 липня

Зустрічі Зеленського у Вашингтоні: деталі

Зеленський зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером та прем'єр-міністром Нідерландів Діком Схоофом.

  • Велика Британія підтвердила рішення, що Україна може бити далекобійними ракетами Storm Shadow по російських військових цілях.
  • Деталі зустрічі з Шольцом поки не відомі.
  • Під час зустрічі з Діком Схоофом стало відомо про передачу Україні винищувачів F-16. Вони вже летять в Україну з Данії та Нідерландів. Іще Схооф запевнив, що Україна отримає мільйони боєприпасів і більше ППО.
20:30, 10 липня

Дуда сподівається, що Україну запросять у НАТО у 2025 році, але війна має завершитися

"Цей саміт запрошення, найімовірніше, не надішле. Але я сподіваюся, що це стане фактом на наступному саміті НАТО, який відбудеться в Гаазі", – сказав польський президент перед початком засідання Євроатлантичної ради у Вашингтоні.

Мова про майбутній саміт НАТО в Гаазі 24 – 26 червня 2025 року.

За словами Дуди, дискусія стосується тільки строків, коли Україна отримає формальне запрошення до НАТО. Про те, чи має Україна долучитися до Альянсу, вже не йдеться – це очевидно.

Ніхто ззовні не має права блокувати членство України в Альянсі. Українці мають самі обрати та вирішити, що вони належать до західної демократичної спільноти.

Але війна в нашій державі має закінчитися на момент прийняття до НАТО, інакше Альянс буде змушений долучитися до війни. А НАТО цього не хоче.

18:17, 10 липня

Столтенберг назвав 5 елементів, які допоможуть Україні наблизитися до НАТО

Я очікую, що союзники схвалять суттєвий пакет допомоги, який складатиметься з п'яти елементів (...) Вони складають потужний міст для України до членства в Альянсі. Я впевнений, що країни-союзники повторять своє зобов'язання, що Україна стане членом НАТО,
– висловився генсек.

5 кроків, які наблизять Україну до Альянсу:

  • командування НАТО для України для надання безпекової допомоги та навчання солдатів;
  • довгострокове зобов'язання продовжувати підтримку України;
  • нові оголошення про негайну військову допомогу, зокрема щодо ППО;
  • нові двосторонні безпекові угоди між країнами НАТО та Україною;
  • крок до забезпечення повної оперативної сумісності між арміями НАТО та України, зокрема новий тренувальний центр у Польщі.

За словами Столтенберга, союзники можуть узгодити сильний меседж щодо членства України. Але конкретні формулювання ще не відомі.

18:00, 10 липня

Перші F-16 із Данії та Нідерландів зараз "на шляху до України", – Блінкен

Зеленський також говорив, що рішення щодо літаків буде дуже скоро.

17:40, 10 липня

Чи продовжить Америка підтримувати Україну, якщо виграє Трамп: думка Столтенберга

Я думаю, що незалежно від результату виборів у США вони залишаються потужним союзником у НАТО. На це є три причини. Перша – це в інтересах американської безпеки – мати сильне НАТО. Це добре для Європи, але добре і для США, тому що це робить їх сильнішими і безпечнішими,
– сказав генсек.

Також НАТО має велику підтримку в США як серед обох партій, так і серед населення. А основна критика від експрезидента Трампа і від інших на адресу НАТО була насамперед не проти НАТО як такого, а проти країн-членів, які не витрачають достатньо коштів на оборону.

17:10, 10 липня

Столтенберг пояснив, чому Україну поки що не беруть у НАТО

Україна не може зараз стати членом НАТО, оскільки консенсусу серед країн – членів Альянсу з цього питання наразі не має.

16:30, 10 липня

Кремль повністю зайнятий війною проти України та не готується нападати на НАТО, — Столтенберг

Росія не зможе одночасно вести війну проти НАТО та України, впевнений генсек. Окупанти перемістили багато військ, які стояли вздовж кордону з Фінляндією, до України.

Проте в Альянсі бачать гібридні загрози з боку росіян, зокрема кібератаки та саботаж.

16:14, 10 липня

Столтенберг: найкращий спосіб забезпечити "припинення вогню" на фронті – це членство України в НАТО.

14:22, 10 липня

Стало відомо, що Альянс оголосить про надання 40 мільярдів євро для України на 2025 рік.

Ці гроші потрібні для фінансування безпеки нашої держави та досягнення нашої перемоги у повномасштабній війні з Росією. США наголосили, що підтримують ці зусилля.

09:08, 10 липня

Укроборонпром відкрив своє представництво у Вашингтоні

Під час заходів навколо саміту НАТО Укроборонпром відкрив своє представництво у Вашингтоні.

Виробник, на якого припадає дві третини оборонної промисловості України, в США працюватиме над трансфером американських військових технологій, залучатиме інвестиції у військове виробництво в Україні,
– заявили там.

09:05, 10 липня

НАТО надасть допомогу жінкам-військовослужбовцям

Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про допомогу НАТО для українських жінок-військовослужбовців. Альянс надасть понад 7 мільйонів доларів для підтримки жінок у ЗСУ. Допомога включатиме понад 10 тисяч уніформ, взуття та інше потрібне спорядження.

Сьогодні ми робимо крок, щоб забезпечити українських військовослужбовиць необхідним спорядженням. Країни – члени НАТО виділять понад 7 мільйонів доларів США для цієї мети,
— заявив Блінкен.

09:01, 10 липня

Зеленський відповів, скільки F-16 потрібно Україні

Президент сказав, скільки винищувачів F-16 має мати України на озброєнні, аби бути конкурентоспроможною проти Росії в небі. Ідеться про 128 одиниць.

За словами Зеленського, навіть якщо українські пілоти будуть мати 50 F-16 – це ніщо. А от 128 одиниць літаків – це уже повітряний флот, як зазначив глава держави.

Поки у нас не буде 128 літаків, ми не зможемо до них (росіян – 24 Канал) дорівнятися у небі, це буде складно,
– сказав президент, наголошуючи, що союзники повинні усвідомлювати цю інформацію.

08:51, 10 липня

Чи достатньо ЗРК Patriot отримала Україна

За словами українського президента, нових систем Patriot недостатньо для повного захисту неба.

Водночас Володимир Зеленський подякував США за надану допомогу.

Дякуємо за це рішення по додаткових системах Patriot. Вони, звісно, допоможуть. Але цього недостатньо, ніколи не достатньо,
– заявив Зеленський.

08:46, 10 липня

Путін хотів окупувати Харків, користуючись затримкою допомоги від США

Зеленський пояснив, що з моменту рішення про виділення допомоги до моменту, коли спорядження надходить до бригад, потрібно багато часу. Тож Кремль хотів цим скористатися.

І звісно, Путін розумів і розуміє це. І тому в нього була ця інформація. Він хотів використати цю паузу у понад пів року у Конгресі з цим рішенням, тому він хотів окупувати швидко Харків, де живе півтора мільйона зараз. Дуже близько до кордону,
– розповів президент.

02:15, 10 липня

Байден заявив, що Україна зможе зупинити Путіна

Джо Байден наголосив, що Північноатлантичний альянс "зараз сильніший ніж будь-коли". Проте збільшення армії США та союзників на східному кордоні Альянсу не є достатнім, щоби зупинити агресивні дії Кремля, вважає він.

Путін не хоче нічого меншого, ніж повне підкорення України. Він хоче покласти край українській демократії, зруйнувати українську культуру і стерти Україну з карти світу. І ми знаємо, що Путін не зупиниться в Україні,
– пояснив президент США.

Байден також закликав не сумніватися, бо Україна може зупинити Путіна – і вона це зробить.

За його словами, Сили оборони України зможуть досягнути цього результату "разом з нашою колективною підтримкою", яку вони вже мають.

01:55, 10 липня

Зеленський відреагував на потужну допомогу союзників

Володимир Зеленський у соцмережі Х подякував партнерам – Сполученим Штатам, Німеччині, Нідерландам, Італії та Румунії – за ухвалення декларації на підтримку системи протиповітряної оборони України для захисту людей, міст і критичної інфраструктури.

Додаткові ЗРК Patriot, SAMP/T та IRIS-T SLM, а також інші тактичні ракетні комплекси, які мають надійти в Україну від партнерів, допоможуть нам знищувати російські дрони та ракети й краще захистити українців від російського повітряного терору, таких як вчорашня жорстока атака на нашу головну дитячу лікарню,
– написав президент.

Він наголосив, що це ще один важливий крок після рішення США надати Україні пріоритет у постачанні ракет для ППО. Зеленський також подякував президенту Байдену за його лідерство та всім країнам-партнерам за підтвердження зобов'язань надати засоби протиповітряної оборони нашій державі якнайшвидше.

"На повітряний терор Росії проти українців, зокрема на вчорашній жорстокий удар по дитячій лікарні, ми повинні відповісти єдністю та силою, рішучими й сміливими рішеннями. І такі рішення забезпечують саме це", – зазначив Зеленський.

Український лідер наголосив, що Україна разом з партнерами може й має позбавити Росію можливості вчиняти свій терор. За словами президента, що швидше покладуть край російському терору, то швидше зміцниться безпека всіх миролюбних народів.

01:37, 10 липня

США і партнери деталізували допомогу у вигляді ППО Україні

П’ять держав – партнерів України оголосили про посилення української інтегрованої системи ППО для захисту від "безперервної агресії Росії, що включає цілеспрямовані напади на українські міста, цивільну та критично важливу інфраструктуру".

Зокрема, ідеться про те, що США, Румунія та Німеччина надають "додаткові батареї Патріот", Італія – систему SAMP-T, а "Нідерланди та інші партнери" спільно надають компоненти системи Patriot, "для забезпечення роботи (ще однієї) додаткової батареї". Загалом буде надано засобів ППО на 1 мільярд доларів.

Крім того, в найближчі місяці США та партнери мають намір надати Україні десятки систем тактичної протиповітряної оборони, включаючи системи NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS та Gepard. Ці системи ще більше посилять протиповітряну оборону України,
– ідеться в спільній заяві.

Крім того, у постачанні візьмуть участь також інші члени Альянсу, в тому числі Канада, Норвегія, Іспанія, Велика Британія. Додатково висловлюється готовність забезпечити Україну "сотнями додаткових перехоплювачів для систем ППО впродовж наступного року".

01:11, 10 липня

США нададуть Україні нові системи Patriot

Сьогодні я оголошую про історичне надання Україні систем протиповітряної оборони. США, Німеччина, Нідерланди, Румунія та Італія нададуть Україні п’ять додаткових систем стратегічної протиповітряної оборони, а у найближчі місяці США нададуть десятки додаткових тактичних систем ППО,
– сказав президент США Джо Байден.

Також Байден нагадав про раніше оголошені зобов’язання допомагати із постачанням протиракет.

"США забезпечать, щоби під час постачання ракет-перехоплювачів Україна отримувала їх поза чергою", – заявив президент.

Варто, втім, зауважити, про 4 з 5 оголошених Байденом "нових" систем вже було відомо. Тому, по суті, ідеться про постачання ще однієї нової системи Patriot.

9 – 11 липня у Вашингтоні відбудеться ювілейний саміт НАТО. На зустрічі до 75-річчя створення Альянсу будуть не лише лідери 32 країн-членів, а й представники 35 країн-партнерів. Серед них – і Україна. Офіційно в Офісі Президента не підтверджували візит до Вашингтона, однак високопосадовці в Білому домі запевняють, що на саміт приїде Володимир Зеленський. Ба більше, в межах заходу також планується зустріч Зеленського та Байдена.

Варто зауважити, що цей саміт стане першим для Швеції як повноцінного члена Альянсу й водночас – останнім для генерального секретаря Єнса Столтенберга. Чутки про те, що він піде з посади, ширилися давно, а 26 червня країни НАТО офіційно погодили кандидатуру вже колишнього прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду генсека.

Що стосується головних тем, які планують обговорити на саміті, то Столтенберг озвучував їх раніше:

  • посилення оборони та стримування,
  • підтримка зусиль України в самозахисті,
  • продовження зміцнення глобального партнерства НАТО, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Усі три пункти так чи інакше пов'язані між собою, а отже – впливають на рівень допомоги Україні.

Варто зауважити, що торішній саміт НАТО, який проходив у Вільнюсі, не виправдав очікувань. Тому, мабуть, не варто мати завищених оцінок і від зустрічі лідерів, яка відбудеться у Вашингтоні.

Володимир Зеленський раніше заявляв, що не очікує запрошення приєднатися до Альянсу, однак президент України сподівається на "потужні кроки від США", які були б дуже доречні після цинічного обстрілу росіян 8 липня та удару по дитячій лікарні "Охматдит".

Ще на початку року президент України заявляв, що очікує від саміту НАТО у Вашингтоні передання нових систем ППО, а також конкретних кроків назустріч членству нашої країни в Альянсі. Водночас в інтерв'ю Bloomberg, яке опублікували на початку липня, Зеленський уточнив, що очікує надання Україні систем Patriot та ухвалення нових двосторонніх безпекових угод.

Я б дуже хотів, щоб цей саміт був успішним для всіх союзників. Для України – це платформа Patriot. Друге – це приєднання більшої кількості країн щодо безпеки України. Третє – те, що сьогодні ми б хотіли потужні кроки від США,
– заявляв раніше президент України в інтерв'ю.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба раніше також висловлював свої сподівання щодо саміту. Зокрема, очільник МЗС України очікує, що у Вашингтоні ухвалять рішення щодо обороноздатності нашої країни та буде зроблений крок до надання нашій країні членства в Альянсі.

Наші очікування від саміту, що комплекс рішень, які там будуть ухвалені, означатиме дві речі: суттєве посилення нашої обороноздатності, особливо у сфері ППО, та суттєвий крок до членства в НАТО,
– стверджував Кулеба на одній із пресконференцій.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг напередодні саміту повідомляв, що на зустрічі буде ухвалено нові пакети допомоги для України. Ясна річ, він не розкривав деталей, що саме можуть передати члени Альянсу, однак це посилить самооборону нашої країни.

Зокрема, Столтенберг очікує, що союзники підтвердять плани надати 40 мільярдів євро військової допомоги для України на наступний рік. Країни – члени НАТО можуть розділити забезпечення військової підтримки відповідно до розміру свого ВВП. Окрім того, під час саміту союзники можуть оголосити про передання нових пакетів допомоги.

Я очікую, що союзники нададуть додаткові системи ППО, системи та боєприпаси, а також інші можливості. Очікується більше двосторонніх безпекових угод з Україною,
– заявляв Столтенберг.

Окрім того, низка світових ЗМІ писала, що США після саміту "поквапляться з постачанням ракет-перехоплювачів", а також заявляли, що Україна має отримати додаткові ЗРК Patriot чи аналогічні системи. Журналісти The Guardian також писали, що НАТО може оголосити про "історичний" пакет допомоги Україні.

Імовірно, на саміті у Вашингтоні члени Альянсу оголосять про нове командування НАТО в німецькому Вісбадені. Цей штаб координуватиме постачання військової техніки Україні та займатиметься навчанням українських військових. За попередніми даними, до роботи можуть залучити близько 700 військовослужбовців США та інших країн НАТО. Отже, командування візьме на себе більшу частину зобов'язань, які виконували військові США.

Це командування стане "мостом до членства" України в НАТО, адже це, за словами високопосадовців, наближатиме нашу країну до Альянсу. Окрім того, створення такого хабу, імовірно, дасть змогу забезпечити стабільні, безперебійні та заздалегідь узгоджені постачі техніки та зброї. Окрім того, в Україну можуть відправити чиновника, який буде забезпечувати належний рівень підтримки.

Однією з головних тем обговорення, окрім України, стануть і вибори президента США. Зокрема, після відверто невдалих дебатів для Байдена члени Альянсу намагаються знайти способи, щоб убезпечити себе від можливого президентства Дональда Трампа.

По-перше, на саміті Альянс створить "запобіжник" для допомоги Україні. Отже, місія, яку створять у Німеччині, працюватиме під егідою НАТО, а не США. Це дасть змогу забезпечувати військову допомогу навіть у разі, якщо до влади прийде Трамп і почне блокувати постачі.

По-друге, чимало експертів вважають, що, попри різкі заяви, Трамп не наважиться розірвати відносини США та НАТО. Політик може знову критикувати деякі країни, однак загалом – під час його минулого президентства солідарність членів Альянсу не була ослаблена. Тому до такого розвитку подій нині й готуються в НАТО.