Уже півстоліття кандидати в президенти сумлінно готуються до дебатів. А от в Україні від них тікають уже не вперше.
Читайте також: Скандали, фейли та курйози: чим відзначилась світова історія дебатів на Заході та в Росії
Найперші у світі дебати
Вони відбулися 1960 року. Ті скромні для сучасного глядача дебати з чорно-білим зображенням згадують і досі. Дискусія між двома кандидатами в президенти була першою в історії. І прикувала увагу 70 мільйонів американців.
З одного боку віце-президент – Річард Ніксон. Досвідчений політик відмовився від гриму, відверто нервував та пітнів під софітами. Він перед тим травмував коліно і йому було важко стояти. З іншого боку – молодий красунчик сенатор Джон Кеннеді. Він випромінював спокій та впевненість. Саме його підтримали 80% глядачів. В результаті харизматичний політик і переміг вибори.
Джон Кеннеді та Річард Ніксон
Навчений гірким досвідом, Ніксон відмовився від дебатів через вісім років під час наступної президентської кампанії. Таке телевізійне мовчання принесло йому перемогу на виборах.
А вже у 1992 році Буш-старший проти Біла Клінтона. До студії дебатів вперше запросили глядачів. Від цього Джордж Буш почувався некомфортно і навіть проявляв агресію. До того ж, постійно дивився на годинник – електорат це сприйняв як неповагу. Разюче відрізнявся в поведінці Клінтон. Впевнено ходив по студії і посміхався, тому й здобув перемогу.
Перші дебати в Україні
А перші дебати в Україні пройшли у 1994 році. Тоді результат здавався очевидним. Президент Кравчук був вправним оратором, а от Кучма не відрізнявся красномовністю. Несподівано глядачам поведінка першого президента здалася зверхньою.
Леонід Кучма та Леонід Кравчук
Натомість екс-прем'єр-міністр Кучма справив враження людини "з народу". За нього і проголосувала більшість.
Дебати між Ющенком – Януковичем та Тимошенко – Януковичем
У 2004 році відбулися дебати двох Вікторів – Ющенка та Януковича. Хоч вони і були видовищними і їх розбирали на цитати, але за оцінками експертів, на результати виборів дискусія не вплинула.
Читайте також: Хто бігав, а хто дебатував: як проходили теледебати всіх президентів України
Януковичу так не сподобалося дебатувати, що під час наступних виборів побоявся прийти в студію до свого конкурента. Тоді весь ефірний час дістався Юлії Тимошенко. Проте солодкі обіцянки замість дискусії кандидата в президенти зіграли проти неї. Народ підтримав Віктора Януковича.
Емоційні дебати від Трампа
Від останніх дебатів у США чекали яскравого шоу. Адже відомий своїми витівками Трамп втрачав під час дискусії думку і сипав емоціями. Проте Хіларі Клінтон була стриманою і переконливою.
Дебати Трампа і Клінтон
Натомість експерти кажуть, що в такий спосіб Трамп звертався саме до своєї аудиторії. І вона його почула, про що каже його перемога.
В Україні ж немає традиції дебатів. І від того, що в політиків така дебатофобія, страждає населення.
На дебати буде орієнтуватися велика кількість населення, адже в Україні багато людей ще не визначилися. А тому дебати для них можуть бути найвагомішим аргументом, за кого і як голосувати,
– сказав політолог Микола Давидюк.
Але з видовищними дебатами чи з не менш видовищною втечею від них, нам варто пам'ятати, що результати 21 квітня залежать від нас. І від нашої здатності вимикати емоції і вмикати критичне мислення.
Нагадаємо, кандидат у президенти Володимир Зеленський покликав чинного президента Петра Порошенка на дебати на НСК "Олімпійський", але висунув низку умов. Петро Порошенко погодився. З кожним днем ситуація набирає обертів. Чи можливі дебати на стадіоні, кого ще вплутали у цю ситуацію і до чого тут аналізи на вміст наркотиків – читайте у матеріалі 24 каналу.