Про це 24 Каналу розповів головний редактор порталу "Україна по-арабськи" Мохаммад Фараджаллах. За його словами, свого часу диктатор Омар аль-Башир, якого зрештою змістили внаслідок перевороту у 2019 році після 30 років управління країною, захотів створити альтернативну армію для брудних цілей.
До теми Боротьба за владу та всюдисущі вагнерівці: що відбувається в Судані та передісторія конфлікту
Він набрав найманців одного з місцевих племен, які були готові виконати будь-яке завдання. Згодом усе сформувалося в Сили швидкого реагування. А по суті – в альтернативну армію, яка мала захищати диктатора.
Яка ситуація в Судані
Зараз після військового перевороту, який стався у жовтні 2021 року, Суданом керує генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан, якому підпорядковується регулярна армія. Віцепрезидентом є генерал Мохамед Хамдан Дагало на псевдонім Хемедті. Йому підпорядковуються Сили швидкого реагування.
Цікаво, що вони обоє – буквально вчорашні товариші. Зараз в країні функціонує тимчасовий перехідний уряд. А генерал аль-Бурхан збагнув, що Судану буде важко інтегруватися в міжнародну спільноту та досягти зняття санкцій, доки не буде порядку. Тому він почав готувати політичну кар'єру, щоб його обрали на виборах.
Але в чому проблема. З часів незалежності Судан пережив близько 15 переворотів. Це призвело до того, що військові в Судані не обмежуються стандартними завданнями щодо охорони та захисту країни. Вони завжди були політиками. Коли Арабська весна перемогла і зсунула диктатора аль-Башира у 2019-му, їм стало страшно, що вони втрачають владу. І вони знову захотіли владу,
– зазначив Фараджаллах.
Як наголосив експерт, Сили швидкого реагування також співпрацюють з ПВК "Вагнера", з якими вони добувають золото в Судані. Значна частина цих ресурсів їде до Росії.
А нещодавно в Судані відбувся візит глави МЗС країни-терориста Сєргєя Лаврова. Голова держави та генерал аль-Бурхан був проти цього візиту. А ватажок Сил швидкого реагування Хемедті почав тиснути, щоб це візит відбувся.
Там навіть стався витік інформації, що Росія свого часу хотіла купити в Судану боєприпаси. Однак після оприлюднення даних операцію вдалося зірвати.
Фараджаллах пояснив, що відбувається в Судані: дивіться відео
Росія поставила на Сили швидкого реагування
Як наголосив Фараджаллах, нещодавно видання Al Jazeera повідомила, що в Лівії були агенти впливу з Росії, які готувалися приймати найманців з Судану. Все робилося для організації атаки. Також окупанти передали Силам швидкого реагування шпигунське обладнання. Все свідчить, що Росія поставила на RSF.
Москва зробила ставку на Хемедті, який мав захопити владу. І тоді Росія отримала б свого союзника в Африці. Армія Судану знала про це і закликала військових з Сил швидкого реагування виходити з формування та йти у підпорядкування Міноборони. Натомість Хемедті вирішив вдарити першим,
– розповів Фараджаллах.
15 квітня там почалася спроба перевороту. Хемедті нібито захопив президентський палац, резиденцію начальника армії та авіабази в столиці Хартумі та Мерое. Армія чекала упродовж доби та продемонструвала стриманість, щоб здобути підтримку у міжнародної спільноти і зрештою почала діяти.
Зараз армія Судану нібито відновила контроль на авіабазі в Мерое та почала витісняти Сили швидкого реагування зі столиці.
На думку Фараджаллаха, є 2 подальші сценарії. Або армія Судану швидко витісняє Сили швидкого реагування і дає Судану шанс повернутися до міжнародної сім'ї; або, якщо це не вийде зробити, в країні може початися громадянська війна.
Що відбувається в Судані: коротко
- В Судані тривають зіткнення між армією та воєнізованим формуванням RSF. Відомо, що регулярна армія завдала авіаударів по базі Сил швидкого реагування біля столиці.
- Вранці 17 квітня місцева профспілка лікарів повідомила про кількість жертв та постраждалих. Щонайменше 97 людей загинуло, ще 365 – зазнали поранень.
- Серед загиблих були і три співробітники Всесвітньої продовольчої організації WFP при ООН. Там зазначили, що тимчасово припинять свою діяльність в країні.