Цю позицію організації висловила речниця верховного комісара ООН з прав людини Равіна Шамдасані. Її заяву оприлюднили 23 серпня, за день до судилища, яке планують провести окупанти.
Важливо Ракетою по клітках: 24 серпня окупанти планують теракт під час "судилища" в Маріуполі
Чому не можна судити полонених саме так
Представниця ООН акцентувала, що доступних подробиць небагато. Проте для розуміння того, що готують достатньо фотографій та відео з металевими клітками, які будують у філармонії Маріуполя. Вона зауважила, що судити військовополонених не можна, бо вони захищені імунітетом учасника бойових дій.
Відповідно службовці не можуть бути притягнуті до відповідальності за участь у бойових діях або за законні воєнні дії, вчинені під час збройного конфлікту. Це поширюється навіть на випадки, коли в людей бере у полон країна, яка має інше законодавство.
Ми нагадуємо, що міжнародне гуманітарне право забороняє формувати суди спеціально для засудження військовополонених, і що навмисне позбавлення військовополоненого прав на справедливий і нормальний судовий розгляд є воєнним злочином,
– підкреслила Равіна Шамдасані
Також речниця верховного комісара вкотре закликала росію надати повний доступ до всіх українців, яких взяли в полон.
Мерзенним судилищем росія відріже себе від переговорів
Володимир Зеленський під час вечірнього звернення у ніч на 21 серпня відреагував на повідомлення ЗМІ, що окупанти хочуть провести "суд" над захисниками Маріуполя. Український лідер зауважив: цим судилищем кремль повністю відріже собі навіть можливість перемовин.
Зеленський наголосив, що окупанти готують декорації для абсолютно гидкого та абсурдного дійства. Реакція України – однозначна.
"Якщо це мерзенне судилище відбудеться, якщо наших людей у порушення всіх домовленостей, усіх міжнародних правил, заведуть у ці декорації, буде знущання... Це буде тією лінією, за якою будь-які переговори неможливі", – заявив Зеленський.
Він додав, що росія сама відріже себе від переговорів.
Детальніше – що готують окупанти в Маріуполі: дивіться відео