Поки що у Києві не поспішають купувати нерухомість, а охочих орендувати житло набагато менше, ніж тих, хто його здає. Про те, що відбувається на ринку – ексклюзивно сайту 24 каналу розповіли експерти та аналітики.

За темою Дешеві квартири та більше житла, ніж охочих його орендувати: що буде на ринку нерухомості

Ціни знизилися

Президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта зазначив, що ринок оренди житла в Києві вже відновився. Нині пропозиція в рази перевищує попит, таким чином ціни знизилися до довоєнного періоду на 30 – 50%.

Щодо купівлі-продажу житлової нерухомості після відкриття реєстру здебільшого спостерігається укладання проавансованих угод у довоєнний період. Також є поодинокі випадки укладання договорів по об'єктах, які були виставлені на продаж після відкриття реєстру. Найближчим часом пропозиція перевищуватиме попит, що може призвести до зменшення вартості нерухомості порівняно з довоєнним періодом на 20 – 30%,
– пояснив Піта.

Попит на оренду буде поступово збільшуватися через переселенців, попит на купівлю також буде відновлюватися, проте повернення до показників довоєнного періоду не очікують.

Фахівець уточнив, що багато що залежатиме від ситуації на фронті, а найбільш популярним буде житло економкласу вартістю до 50 тисяч доларів. Також попит матимуть 1 – 2 кімнатні квартири в готових новобудовах.

Важливо Війна зламала тренд: що буде з цінами на нерухомість в Україні найближчим часом

Попит зростатиме

Експерт Аналітичного центру DOM.RIA Анатолій Топал запевнив, що попит зростатиме, адже люди повертаються, приїжджають вимушені переселенці з гарячих зон, починає працювати бізнес.

Якщо ситуація навколо Києва не погіршиться, то ця тенденція збережеться. Фахівці очікують, що до кінця липня – початку серпня попит на оренду збільшиться на 35 – 40%. Але при цьому буде не більше ніж 40% від рівня 2021 року. Популярність матимуть двокімнатні квартири по лініях метро.

У Києві пропозиції житла наразі перевищують попит / Фото Unsplash

За його словами, попри відкриті реєстри, буму купівель квартир немає. Поступово ринок продажів оживатиме, але очікувати якихось стрімких зростань не слід. Зараз проходять угоди, які були укладені ще до війни.

Що буде зі вторинним ринком, наразі важко прогнозувати. Фахівці очікують, що вже до кінця літа він запрацює та вийде на 20 – 25% довоєнного періоду. Вартість реальних угод може змінитися у разі закінчення війни.

Після завершення війни ціни на оренду виростуть на 15 – 20% одразу. Також на ціноутворення впливатиме інфляційна складова та коливання курсів валют. У разі зростання інфляції, в разі різкого росту курсу валют, багато орендодавців спробують підняти ціни. Але основним чинником буде рівень доходів населення. Також зростання цін стримуватиме зростання пропозицій. Очікують, що до осені пропозиції зростуть ще на 20% порівняно з травнем 2022 року,
– наголосив Топал.

Поки що зберігається тенденція до зниження цін, і так буде протягом найближчих місяців. А от наскільки ціни будуть нижчими, побачимо після відносного відновлення ринку нерухомості.

Водночас середня вартість оренди у травні навпаки знизилась майже на 22% та становить менше ніж 9 тисяч гривень на місяць.

Якщо порівнювати ціни на оренду зараз і до 23 лютого, то в Києві місячна плата за однокімнатну квартиру знизилася на 1 590 гривень і становить 7 945 гривень, двокімнатної – на 4 879 гривень (11 198 гривень), трикімнатної – на 8 087 гривень (16 426 гривень),
– уточнили аналітики.

Також цікаво – в Україні арештували активи Росії та Білорусі: дивіться відео