З чого все почалося?
Якщо говорити глобально – то з позбавлення Саакашвілі українського громадянства. Передісторія конкретно сьогоднішніх подій починається із протестних акцій, організованих Саакашвілі та його прихильниками. Зокрема, ідеться про "Марш за імпічмент", який на цих вихідних пройшов у центрі Києва. При цьому Саакашвілі планував провести у Києві нові акції протесту, якщо його вимоги схвалення у парламенті закону про імпічмент президента та створення антикорупційного суду так і не будуть виконані.
Читайте також: Як СБУ затримувала Саакашвілі на даху: з'явилось кумедне відео
Чому Саакашвілі опинився на даху?
Він так протестував. Проти обшуків, які зранку проводили у нього вдома співробітники Генпрокуратури та СБУ. За даними ЗМІ, Саакашвілі нібито погрожував зістрибнути із даху, якщо силовики зроблять спробу його затримати. Втім, силовики виявилися оперативнішими та встигли зняти політика із даху і затримати. Щоправда, ненадовго.
Поки силовики намагались стягти Саакашвілі із даху, на землі, під стінами його будинку, теж розгорталось насичене дійство: прихильники лідера "Руху нових сил" влаштували власний маленький "Майдан", кілька разів починалися сутички між протестувальниками та правоохоронцями, один з активістів навіть спробував спалити себе.
Після затримання Саакашвілі, мітингувальники заблокували автомобіль, на якому силовики намагались вивезти політика. Зрештою, через більш ніж годину протистояння навколо мікроавтобуса, активісти таки звільнили найскандальнішого грузина української політики. Після запальної промови він спрямував натовп до стін Верховної Ради, аби заслухати там Генерального прокурора, якого депутати закликали відзвітувати у парламенті о 16:00.
Читайте також: Активісти витягли Саакашвілі з машини СБУ: відео
Чому затримали Саакашвілі?
Як каже очільник ГПУ Юрій Луценко, Саакашвілі підозрюють в порушенні статті 256 Кримінального кодексу України – сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їхньої злочинної діяльності. Адвокати політика також повідомили ЗМІ, що його нібито підозрюють у спробі організувати державний переворот. Прокуратура клопотатиме у суді про цілодобовий домашній арешт для Саакашвілі, і про арешт для Северіона Дангадзе.
Хто такий Дангадзе і до чого тут він?
Дангадзе – соратник Саакашвілі та хранитель його паспорту. Він очолює осередок "Руху нових сил" на Київщині. Затримали Дангадзе під Полтавою, невдовзі після "Маршу за імпічмент", який був організований у неділю.
Читайте також: Розмова Саакашвілі з Курченком: опубліковано відео та розшифровку бесіди
Прокуратура стверджує, що саме Дангадзе був учасником схеми фінансування протестів у Києві олігархом-втікачем Сергієм Курченком. У ГПУ кажуть, що олігарх нібито двома траншами переказав кошти на організацію акцій протестів, метою яких було повалення чинної української влади.
Документи, які свідчать про отримання коштів від соратника екс-президента України Віктора Януковича, і були вилучені у Дангадзе.
"Було встановлено, що він на машині своєї знайомої намагається покинути Україну, рухаючись на великій швидкості з Києва в бік Росії. На пості поліції біля міста Лубни він був затриманий співробітниками прокуратури, а пізніше і співробітниками СБУ. Дангадзе був затриманий, допитаний, йому висунута перша підозра, сьогодні буде висунута друга. Всі підозри зводяться до статті 110 Кримінального кодексу – держзрада, і стаття 256", – сказав Луценко.
Чим це все може завершитися?
Згодом дізнаємось. Поки що навіть про однозначне затримання Саакашвілі говорити рано. Луценко, каже, що наразі правоохоронці планували просто допитати політика.
Мова не йде про депортацію або екстрадицію, зараз мова йде про допит підозрюваного в скоєнні особливо тяжкого злочину, і буде відповідальність. Винним буде лише та людина, яку винним визнає суд. Зараз Саакашвілі на півдорозі до статусу підозрюваного,
– заявив він.
Однозначно зараз можна говорити лише про те, що для того, аби влаштовувати настільки масштабні та видовищні шоу, силовики мають володіти дійсно залізобетонною доказовою базою. Щоб потім не витрачати зайві сили на відновлення іміджу серйозного відомства.
Читайте також: Саакашвілі – політична жертва Порошенка, – експерт