З військового погляду головна перевага "Шахедів" – їхня дешевизна, адже вони коштують 30 – 40 тисяч доларів. Про це 24 Каналу розповів військовий експерт Павло Нарожний, зауваживши, що встановлення реактивного двигуна значно підніме їхню ціну.
До теми "Вбивця дронів": Австралія передала Україні системи Slinger
Яка перевага нового двигуна
Встановлення реактивного двигуна потребує дуже великих коштів і є високотехнологічним виробництвом. Якщо сьогодні говорять, що "Шахеди" збирають із двигунів, які йдуть на мопеди, то тепер мовиться про використання найбільш дороговартісних двигунів.
Противнику краще використовувати їх для виробництва ракет, які спроможні нести не 50 кілограмів вибухівки, як "Шахед", а, наприклад, 500. Окрім всього, такі двигуни потребуватимуть потужнішої електроніки.
"Шахед" по суті стане не дешевою зброєю-камікадзе, а крилатою ракетою. Також має бути зовсім інша електроніка, бо швидкість сягне не 200 кілометрів за годину, а 800 кілометрів або й більше. Вони можуть зробити таке в одиничній кількості, але масового виробництва не буде,
– розповів Павло Нарожний.
Військовий експерт пояснив, як Іран може модифікувати свої "Шахеди": дивіться відео
Чим Україна збиває "Шахеди"
Для того, щоб збити відносно недорогі безпілотники, якими ворог упродовж вересня нас масово атакував, Україна застосовує дорогі ракети. Але, за словами експерта, більшість "Шахедів" все-таки збивають не ними, а дешевими засобами стрілецької зброї. Найяскравіший прилад – це протишахедна система, яку нам передали США. У ній є 4 кулемети й більшість іранських дронів збивають саме ними.
Ще одним показником "Шахедів" є їхній низький політ, приблизно до 200 метрів, а також гучність – їх чути здалека й дуже добре.
Коли їх запускають вночі, мобільна група може почути це ще на великій відстані. Якщо група стоїть на відкритому просторі в чистому полі, також є всі шанси його побачити,
– зауважив військовий експерт.
Щобільше, в Україні побудована велика мережа радіолокаційних станцій, які визначають їх на відстані 150 – 200 кілометрів від нашого кордону, тобто, коли ворог їх запускає. Відтак, більшість дронів збивають стрілецькою зброєю, але дійсно є виключення, коли Україна використовує дороговартісні ракети.
"Якщо цей "Шахед" у якийсь спосіб пропустили, на його шляху не було мобільної групи чи іншого засобу, тоді дійсно збивають або з винищувача ракетою, або ракетою із землі", – додав Нарожний.
Україну обстрілюють "Шахедами": останні новини
- Упродовж вересня Росія завдала по Україні рекордної кількості ударів "Шахедами". Ворог випустив понад 500 іранських дронів. Для порівняння, за червень їх було 197, у липні – 246, у серпні – 167. Проте Україна демонструє високий показник знищення цих безпілотників.
- Речник Повітряних сил розповідав, що Росія концентрується на збільшенні виробництва "Шахедів". Це пояснюється тим, що виробництво ракет значно триваліше, дорожче й потужніше, ніж безпілотників.
- Для того, щоб успішно відбивати російські атаки нам потрібно більше ЗРК Gepard. Наразі Україна не може виробляти ракети класу земля-повітря, але наша ППО робить все можливе. Питання лише в допомозі певними засобами, аби надалі продовжувати це робити.