Про це сайту "24" розповів політичний експерт Тарас Чорновіл.

Як нагадує політолог, днями в ООН було голосування по досить жорсткій антиросійській резолюції щодо порушення прав людини в Криму. Польща і Угорщина підтримали цю резолюцію. Однак після досягнення певних домовленостей між Києвом і Варшавою щодо початку налагодження діалогу Польща знову пішла на загострення.

За словами Чорновола, Україна погодилася на односторонній крок, який, мабуть, був не виправданою поступкою. Зокрема, дозволила відновити роботи з ексгумації старих поховань поляків, які загинули під час репресій, війни тощо. Хоча ми вимагали, щоб була мінімальна взаємність з іншого боку: двостороння легалізація пам’яток на місцях поховань. В Польщі, зауважує експерт, є 47, як там кажуть, незаконних українських пам’яток, а у нас – 150. Київ вимагав, аби Варшава засудила масові акції вандалізму українських пам’яток. У нас ці акти були засуджені, і ми своїм коштом відновили польські пам’ятки – в тій же Гуті Пеняцькій.

Але після цих домовленостей Польща пішла на нові жорсткі жести. Прозвучали брутальні заяви керівництва польського МЗС. Віце-міністр Бартош Цихоцький ніби з обмовкою по Фрейду, але, вочевидь, умисно "переплутав" Волинську і Катинські трагедії. Зокрема, польський чиновник заявив, що Україна має відповісти і за Катинську трагедію, хоча з цього приводу Польща завжди має претензії до Росії,
– зауважує Тарас Чорновіл.

Плюс польська сторона з грубим порушенням європейського законодавства не допустила на територію ЄС і анулювала не свою, а німецьку загальношенгенську візу українському посадовцю за виключно політичними мотивами. Європейський візовий кодекс і угода про створення Шенгенської зони, наголошує Тарас Чорновіл, забороняє членам ЄС здійснювати обмеження для пересування представників третіх країн з політичних мотивів.

При цьому, на переконання політолога, Варшава поставила Україну в незручну ситуацію, чого, очевидно, і добивалися частина польської влади. Як розповідає Чорновіл, передісторія цих подій у внутрішніх проблема "Права і справедливості". В правлячій партії Польщі після обвалу рейтингів праворадикальне крило, яке представлене міністром закордонних справ Польщі Ващиковським і керівництвом Інституту національної пам’яті, почало інтриги проти партійного керівництва – президента Анджея Дуди і прем’єра Беати Шидло.

На жаль, у Дуди не вистачило наполегливості, щоб протистояти цим реваншистським настроям своїх однопартійців. Навпаки, президент Польщі став їм підігрувати, демонструючи, що він ще більш правий. Але треба спробувати Петру Порошенку до нього достукатися,
– переконаний Тарас Чорновіл.

Нагадаємо, Польща заборонила в’їзд в країну Святославу Шереметі – відповідальному секретарю Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій. Це відбулося після зустрічі у Польщі українських чиновників та дипломатів, де домовилися про співпрацю в питаннях історичного минулого. У Міністерстві закордонних справ України провели розмову з послом Яном Пєклом щодо недопуску відповідального секретаря Святослава Шеремети до Польщі. У самій Польщі вже відреагували на таку заборону.