Такою думкою поділився з 24 Каналом засновник ГО "Реактивна пошта", військовий експерт Павло Нарожний, зазначивши, що росіянам вдалося створити міцну систему РЕБ. Проте так сталося імовірно через те, що саме у цьому роду військ корупційних схем було менше, ніж в інших.
Дивіться також На Сході ворог створив ешелоновану систему РЕБ: Залужний сказав, на яких напрямках
Головне завдання РЕБ
Україна також удосконалює власну радіоелектронної боротьби. Наразі триває робота над розгортанням загальнонаціональної системи РЕБ "Покрова", яка має захистити Україну від російських БпЛА.
Маємо також декілька українських розробок, зокрема комплекси РЕБ "Буковель-AD R4". Це доволі потужні розробки, але їх мало.Ми не можемо прикрити ними навіть всю лінію фронту,
– пояснив військовий експерт.
Існує упередження, що завдання РЕБ насамперед "глушити" безпілотники, щоб вони не літали. Це не зовсім так. РЕБ працює проти систем супутникової навігації, комунікацій – цифрових та аналогових радіостанцій, проти різних видів зв'язку, зокрема супутникового.
Головне завдання РЕБ – завадити ворогу передавати інформацію. Приміром, щоб він не мав можливості надавати команди "вперед, в атаку" чи "відступаємо" будь-якими засобами зв'язку, крім як прапорцями чи кричати в мегафон,
– наголосив Нарожний.
Водночас Україна, на жаль, має великий пробіл у цьому напрямку. Зокрема Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний писав про це у свої статті у The Economist, зазначивши, що РЕБ нам потрібен для того, щоб захистити свої позиції.
Військовий експерт розповів про роботу українських систем РЕБ: дивіться відео
У росіян не все добре з РЕБ
Натомість в Україні розпочалось виробництво так званих купольних РЕБ. Однак вони мають недолік. Припустимо, Головнокомандувач дає команду на певній ділянці фронту наступати і необхідно увесь РЕБ увімкнуть або навпаки вимкнути, щоб там працювали всі безпілотники та засоби зв'язку.
Якби це був централізований РЕБ, він міг би їм керувати. А за дії купольного РЕБ десь в окопі його команду можуть не отримати, а також вимкнути цей РЕБ. Це є величезною проблемою,
– підкреслив військовий експерт.
У ворога теж не все добре щодо системи радіоелектронної боротьби. Багато хто уявляє РЕБ як таку собі невеличку чарівну валізу. А насправді для того, щоб цей комплекс працював, його необхідно розгорнути так, що він за розмірами буде як триповерховий будинок. І з нього, як з їжака, буде стирчати купа антен.
"Такий комплекс важко буде приховати будь-де, його помітить будь-який безпілотник і тоді він стане ціллю для українських HIMARS. На жаль це тривалий шлях, у ворога цих систем у ворога багато, але ми працюємо над їхньою ліквідацією", – резюмував Павло Нарожний.
Більше про радіоелектронну боротьбу
- Керівник Головного управління РЕБ та кібербезпеки Генштабу ЗСУ Іван Павленко вважає, що саме РЕБ може ефективно протистояти ворожим дронам. Тому важливо масштабування систем РЕБ, а саме знайти відповідних фахівців, зробити засоби РЕБ у великій кількості та передати їх у війська.
- Водночас росіяни мають потужну та гарної якості РЕБ. Через це, за словами ексголови Луганської ОВА Сергія Гайдая, проводити розвідку на певних ділянках фронту неможливо.
- На його думку, ЗСУ потрібно шукати можливості, щоб знищувати комплекси РЕБ ворога.