Засуджені в "кращих" традиціях сталінських репресій

Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка обміняли на одеських журналістів, яких звинуватили в сепаратизмі – Олену Гліщинську і Віталія Діденка.

Як відомо, Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка утримували в російських тюрмах з 2014 року. Афанасьев — кримчанин і був активним учасником Євромайдану, також допомагав українським військовим, які були заблоковані в частинах під час анексії Криму. Його звинуватили в участі в начебто організованому Олегом Сенцовим (ще один політв’язень, який досі перебуває в Росії) терористичному співтоваристві і засудили на 7 років ув’язнення.

74-річного Юрія Солошенка, колишнього директора полтавського оборонного заводу "Знамя", затримали і судили в дусі сталінських репресій. Тоді мільйони людей були розстріляні за статтею "шпигунство". Його затримали на вокзалі в Москві, коли він приїхав на переговори з діловими партнерами і звинуватили в тому, що Солошенко збирався придбати і вивезти секретні вироби з якогось російського заводу. Абсурдність звинувачення підкреслює той факт, що, на думку так званих російських слідчих, Юрій Солошенко планував купити устаткування на 6000 доларів США, які були в нього вилучені. Цікаве і досить дешеве секретне устаткування в Росії, якщо його можна придбати за таку сміхотворну ціну. Зрештою, Солошенку дали 6 років.


Афанасьєва і Солошенка засудили за "тероризм" і "шпигунство"

Після звільнення Надії Савченко Петро Порошенко обіцяв, що найближчим часом, вірогідно, за такою ж схемою додому повернуться Афанасьєв і Солошенко. Справа в тому, що обидва дуже сильно хворіли, подальше перебування у в’язниці становило загрозу їхньому здоров’ю і життю. До речі, не виключено, що Афанасьєв захворів через тортури, до яких вдалися російські слідчі, щоб вибити з нього показання.

Хто наступний?

Як повідомив голова Верховної Ради Андрій Парубій, у російських в'язницях перебуває від 29 до 38 українських політв'язнів. Віце-спікер Ірина Геращенко заявила, що триває боротьба за повернення 25 осіб. В свою чергу Петро Порошенко пообіцяв, що найближчим часом відбудеться обмін кримського режисера Олега Сенцова (в Москві не виключать його обміну) і ще одного кримчанина Олександра Кольченка, яких засудили до 20 і 10 років колонії суворого режиму відповідно.


Сенцова і Кольченка за намагання протистояти окупантам засудили на 20 і 10 років

За так званий "кримський тероризм" у Росії утримують ще Олексія Чирнія. Крім того, є ще Станіслав Клих і Микола Карпюк, яких засудили за нібито участь у бойових діях проти російських урядових військ під час Чеченської війни взимку 1994-1995 років у складі підрозділу "Вікінг" до 22,5 і 20 років відповідно.

Але дуже багато політв’язнів знаходяться в Криму. Активіста кримського Євромайдана Олександра Костенка засудили на 4 роки. Чекають на вирок у Криму за те, що намагалися запобігти анексії півострова, ще 19 чоловік.

Та найбільше ув’язнених, за словами голови правління Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, за справу "кримських мусульман": Енвер Мамутов, Енвер Бекіров, Ремзі Меметов, Рустем Абільтаров, Муслім Алієв, Рустем Ваит, Арсен Джепаров, Зеврі Абсеітов, Вадим Сірук, Нурі Примов, Емір-Усеин Куку, Рефат Алімов, Руслан Зейтулаев, Ферат Сайфулаев.

Фактично, проти кримських татар російська влада проводить справжній геноцид. Щодня з’являються новини про обшуки, затримання і зникнення представників корінного народу Криму.


Проти кримських татар російська влада веде справжній терор

Чи є в них шанс на звільнення, важко сказати. Савченко, Афанасьєва і Солошенка обмінювали за схемою: суд, вирок, помилування і далі обмін на росіян, які також уже осуджені. Після обміну Савченко на двох високопоставлених ГРУшників Александрова і Єрофеєва її адвокати заявили, що в Україні ще є російські військові для обміну.

В той же час, як зазначив у коментарі сайту політолог Володимир Фесенко, повернення політичних в'язнів з Росії — делікатна і складна процедура. Домовленості можуть зриватися або відкладатися. На жаль, за його словами, в цій справі немає чітких правил і тим більше гарантій.

Після повернення в Україну Надія Савченко пообіцяла, що її головним завданням буде повернення додому всіх ув’язнених і полонених. Заради цього, як тоді заявила Надія, вона готова говорити хоч із чортом, якщо це дасть результат.

Адвокат Савченко Марк Фейгін на своїй сторінці у Facebook повідомив, що разом з колегою Миколою Полозовим у найближчі місяці має намір приступити до роботи у справах кримських татар, "становище яких жахливе".

Одночасно, з початком ряду нових кейсів в Криму, разом з Миколою Полозова ми дамо старт міжнародної публічної кампанії # SaveCrimea,
– написав він.

Чому Кремль заметушився?

Через два роки після постійних закликів України , США і ЄС щодо звільнення українських політв’язнів Кремль раптово протягом кількох тижнів погодився на обмін трьох чоловік.

Звичайно, такі дії Путіна аж ніяк не пов’язані з якоюсь гуманністю, яку російський президент вирішив проявити. На думку адвоката Миколи Полозова, про що він написав на своїй сторінці в Facebook, він їх відпустив, щоб вони не померли в російській тюрмі. Це могло призвести до певних політичних втрат.

На думку політичного експерта Євгена Магди, Путін намагається досягти кількох цілей. Звільнивши українців, вважає він, Москва демонструє свою добру волю напередодні рішення ЄС стосовно питання продовження санкцій. Хоча, за його словами, санкції не знімуть.

В свою чергу політолог Володимир Фесенко зазначив, що жодних ілюзій щодо Путіна не повинно бути. Одразу після звільнення Савченко деякі в Росії навіть заговорили ледь не про потепління двосторонніх відносин, що новий етап відкривається.

Ніякого нового етапу. Звільнення Савченко — "гуманний" жест Путіна, який повинен показати, що він договороспроможний,
– зазначив він.

В той же час, не виключено, що таким чином Путін намагається підштовхнути мінський процес і домогтися проведення виборів на Донбасі. Путін будь-що хоче запхати окуповану територію назад Україні, проте з проросійським керівництвом. Таким чином, він хоче отримати можливість продовжувати розхитувати Україну і не дати їй можливості зміцніти і приєднатися до НАТО і ЄС.

Вочевидь, від того, наскільки російський президент розумітиме, що досягнув своїх цілей, до тих пір він намагатиметься демонструвати свою "гуманність". Важливо, щоб Україна, США і Європа були єдині: поки не відпустять всіх політичних заручників і не будуть виведені російські війська з Донбасу, жодних поступок Росія може не чекати. Крім того, не треба забувати про Крим. Це питання не повинно зникати з порядку денного на переговорах. Адже зараз через своїх лобістів в Європі Путін намагається добитися зняття санкцій, а також хоче розхитати зсередини ЄС, щоб зробити його більш договороспроможним.

Що думають політологи про звільнення українських заручників?

Євген Магда, політичний експерт

У звільненні українських заручників Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка в Росії є свій розрахунок. Таким чином Москва, серед іншого, демонструє свою "добру волю" напередодні рішення ЄС стосовно питання продовження санкцій. Хоча санкції продовжать, але певна цеглина у формуванні позитивного образу Росії буде закладена.

Крім того, є ще один цікавий момент. Громадян України — Геннадія Афанасьєва і Юрія Солошенка — обміняли на громадян України Олену Гліщинську і Віталія Діденка. Росія фактично визнала власну зацікавленість у цих людях. Це надзвичайно показовий момент, оскільки він може призвести до подальших обмінів українських політв’язнів, що знаходяться в російському полоні, на українських громадян, затриманих за сепаратизм або інші злочинні дії стосовно України.

Є ще один момент, чому Москва стала обмінювати українських політв’язнів. Україна, звичайно, дуже зацікавлена в поверненні своїх громадян додому. І очевидно, що Росія шукає можливості, зондує, так би мовити, ґрунт, щоб зрозуміти, де вона може на цьому зіграти.

В той же час, цілі, які ставить перед собою Путін, не можна досягнути в один момент. Але те, що він буде намагатися їх досягти — очевидно. США і ЄС закликають звільнити всіх заручників. Це їхня принципова позиція. Але такі дії Москви дозволяють Росії впливати на формування громадської думки за рахунок власних лобістів в європейських структурах. Тобто створювати відповідний фон і відповідну громадську думку.

Володимир Фесенко, глава Центру політичних досліджень "Пента"

Як показала історія з Надією Савченко, повернення політичних в'язнів з Росії — делікатна і складна процедура. Домовленості можуть зриватися або відкладатися. На жаль, у цій справі немає чітких правил і тим більше гарантій.

Що стосується інших політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, то ніяких чітких домовленостей немає. Розробляються різні сценарії, різні процедури.

В той же час, вирок, який виніс чеченський суд ще двом українським політв'язням, Станіславу Клиху і Миколі Карпюку вже після повернення Савченко — це сигнал Україні. Не розслабляйтеся, хлопці. Свого роду психологічний ефект.

Жодних ілюзій не повинно бути з приводу Путіна. Деякі в Росії після повернення Савченко навіть заговорили ледь не про потепління двосторонніх відносин, що новий етап відкривається. Ніякого нового етапу. Звільнення заручників — "гуманний" жест Путіна, який повинен показати, що він договороспроможний.

Це гра, причому в довгу. Путін не розраховує на швидкий результат. Він хоче показати свою здатність домовлятися і поступово домогтися хоча б пом'якшення санкцій. Тому з цієї точки зору є шанс, що вдасться витягнути інших наших політв'язнів із російських в'язниць.

Нові вироки двом українцям — гра Путіна на свою публіку, що він не йде на жодні односторонні поступки Україні. Судова каральна російська машина працює. Далі залежить від тиску міжнародного співтовариства. Якщо тиск продовжиться, то вони можуть повернутися. Якщо ні, то, на жаль, шансів менше.

Читайте також: Повернення Надії: перемога України чи політичні торги?