Внаслідок таких результатів виборів у Словаччині в Євросоюзі може з'явитися ще одна країна, яка буде втілювати політику аналогічну політиці Угорщини. Однак політолог Андрій Вігірінський розповів 24 Каналу, що проводити паралелі між Робертом Фіцо та Віктором Орбаном, прем'єром Угорщини, поки що не варто.

До теми Проросійський реванш: Словаччина може отримати недружнього до України лідера

Словаччина має зобов'язання

Попри проросійські погляди Фіцо, Словаччина є країною – членом НАТО та Європейського Союзу.

А тому загрози перебільшені, адже якщо брати внутрішньополітичні заяви Фіцо, то очевидно, що людина, яка обирається у власний парламент власною політичною силою обіцяє, що вирішуватиме насамперед питання внутрішнього порядку денного зокрема інфляції, економічного росту тощо,
– наголосив політолог.

Оскільки Словаччина входить до складу НАТО та ЄС, вона має зобов'язання перед ними. В НАТО – відповідати цінностям демократичного світу, а в Євросоюзі – Словаччина може піти шляхом Угорщини.

"Однак все, чого Будапешт може "досягти" – це вплинути на результати голосування щодо пакетів санкцій проти Росії або, припустимо, щодо пакетів підтримки України. Ні більше, ні менше", – впевнений Вігірінський.

Не є лідером з підтримки України

Що стосується підтримки України урядом Словаччини, який може очолити Фіцо, то важливо усвідомити, якої форми підтримки, крім політичної, ми чекаємо від цієї країни.

Якщо говорити про постачання озброєння чи військової техніки, то Словаччина вже передала Україні зразки радянських озброєнь, і їх загалом вже практично не залишилось ні в країнах Східної Європи, ні тим більш Західної.

Словаччина також не обіцяла нам зокрема надати винищувачі F-16. Водночас раніше вона передавала МіГи, але робила це в унісон з Польщею. Також Братислава не є лідером за фінансової підтримки України.

І тоді роль Словаччини залишається на рівні дипломатичних заяв чи зовнішньополітичних рішень. А саме там, де потрібна консолідована абсолютна більшість голосів усіх членів Євросоюзу,
– підкреслив політолог.

Ці рішення ухвалюються з приводу санкцій проти Росії, а також певних обмежень щодо торговельних угод, не пов'язаних із санкціями. Однак в цій ситуації інструментарій країн Євросоюзу, які виступлять проти, буде обмежений їхньою участю в ньому.

"Тому й говорити про те, що ми втратили свого ключового союзника, як мінімум, передчасно", – зауважив він.

Політолог пояснив, чи майбутній уряд Словаччини на чолі з Робертом Фіцо, підтримуватиме Україну: дивіться відео

Політики використовують суспільні настрої

Крім того, важливо враховувати, що наразі немає підстав припускати, що партія SMER-SD, якщо прийде до влади, реалізовуватиме внутрішню політику Словаччини на користь Росії. Адже під час передвиборчої кампанії політики використовують певні тренди та суспільні настрої.

"Політики йдуть на вибори з емоційними гаслами, а коли стають на чолі певних інституцій, вимушені дотримуватись політики, яка обмежує їх в можливостях ці гасла реалізувати. І політика Європейського Союзу якраз такою самою і є", – Андрій Вігірінський.

Читайте також Другий Орбан: у Словаччині лідер партії-переможниці Фіцо підтвердив свою проросійську позицію

Більше про вибори у Словаччині

  • В країні 30 вересня відбулись дострокові вибори до парламенту, в яких брали участь 25 партій.
  • За результатами голосування партія, яку очолює Фіцо набрала 23,3 % голосів. Її найближчий конкурент – партія "Прогресивна Словаччина" – на другому місці, отримала 17,03 %. І третє місце посіла партія Петера Пеллегріні "Голос", за яку проголосувало 14,96 %.
  • Першим з перемогою на виборах Роберта Фіцо привітав прем'єр Угорщини Віктор Орбан. Водночас після оголошення результатів виборів лідер SMER-SD зазначив, що зовнішньополітичний вектор Словаччини не буде змінюватися. Хоча це не означає, що країна не зможе критикувати деякі дії Європейського Союзу.