Стан більшості вод в Україні – незадовільний. Причинами є індустріальне і сільськогосподарське забруднення, очисні споруди, які не працюють, посуха, засмічення побутовими відходами. Про стан води в Україні і як її вберегти – читайте в матеріалі 24 каналу.
Читайте також Україні загрожує дефіцит води: невтішний прогноз РНБО
У Держводагентстві зазначили, що моніторинг якості води і досі здебільшого радянський, тому визначити точно її стан складно.
"Балансуємо в діапазоні між зовсім незабезпечена, але й не дотягуємо до тих країн, які дійсно забезпечені водними ресурсами. Зараз розбудовуємо нову систему моніторингу, нову систему лабораторій – так, як це робиться у Європейському Союзі. Так, як цього вимагає водна рамкова директива", – сказав перший заступник голови Держводагентства Михайло Хорєв.
Як вберегти воду від забруднення
Утім, почати можна з себе. До прикладу, обирати пральні і мильні засоби без фосфатів і фосфонатів – вони є однією з причин позеленіння Дніпра. "Коли ви миєте посуд, не робіть цього під проточною водою, а замочуйте. Якщо є можливість – купіть посудомийну машину. Це теж більш ефективне використання води", – зазначила експертка з екологізації ГО "Екодія" Анна Даниляк.
Але варто пам'ятати, що не треба включати посудомийку, якщо є 1 брудна тарілка. Вона (посудомийна машина – 24 канал) має бути повністю завантажена,
– зауважила екоактивістка.
Вона додала, що так само потрібно використовувати і пральну машину.
Проєкт Євросоюзу допомагає врятувати Дніпро
Один із допоміжних проєктів Європейського Союзу – "Водна ініціатива плюс" (EUWI+). Він підтримує державні установи у питаннях управління, моніторингу, допомагає фінансами. Згідно з європейськими вимогами, Україна має розробити 9 планів управління річковими басейнами.
Проєкт EUWI+ зосередився на Дніпрі. Він забезпечує водою понад 50 українських міст.
Вони хотіли, щоб це була транскордонна річка обов'язково. Допомагають нам розбудовувати лабораторію у Вишгороді, яка буде відповідати сучасним вимогам, мати акредитацію, відповідати системі якості ISO,
– розповів Хорєв.
Нині вивчають поверхневі та підземні води басейну Дніпра, фіксують вплив людини на якість води і визначають екологічні цілі. Мають закінчити вже у серпні 2020 року. Цим планом Україна зможе користуватися наступні 3 роки.
Екоактивісти і небайдужі українці об'єднуються - на суботник або ж протестують проти підприємців, які економлять на утилізації шкідливих речовин та забруднюють ґрунтові води нітратами.
До теми. Катастрофічно не вистачає запасів води у водосховищах також у Криму. Там проблеми з питною водою вже від 2018 року. Тоді засохла одна з найбільших річок Криму – Біюк-Карасу.