Про це 24 Каналу розповів голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко. Однак він зазначив, що зараз ми конкуруємо з керівництвом НАТО в питанні, як швидко це може відбутися.

Важливо Усі країни НАТО згодні з тим, що Україна стане членом Альянсу, – Столтенберг

Формулу знайдено

Він припустив, що саміті у Вільнюсі Україну ще не приймуть до Альянсу. Однак Київ хотів би отримати певну форму якихось запевнень не про майбутнє, яке на нас чекає в НАТО. Україна вважає, що настав час дістатися консенсусу в НАТО про те, в якому році їй надішлють запрошення в Альянс.

В якій формі буде це рішення буде – є предметом дискусії, яка ведеться всередині НАТО щодо України. І цей документ має задовольнити одночасно країни НАТО та Київ,
– зауважив Божко.

Якщо Володимир Зеленський буде присутній на саміті в Вільнюсі, це означатиме, що таку взаємовигідну формулу знайдено.

Які перспективи вступу України в НАТО: дивіться відео

Україна наполягає на гарантіях безпеки

Водночас Україна наполягає на гарантіях своєї безпеки ще на шляху до вступу в НАТО.

Проте політичний експерт наголосив, що не існує ніяких гарантій безпеки в світі, окрім як 5 статті НАТО, яка застосовується лише до країн – членів Альянсу. При цьому навіть не автоматично.

Тому не варто говорити про те, що Україні ще до вступу в НАТО будуть надані гарантовані обіцянки захищати її завчасно. В такому випадку це буде дискусія не з НАТО, а припустимо з США. Про те, що до вступу до Альянсу Україна отримає гарантії безпеки, після закінчення війни, від Сполучених Штатів,
– відзначив співрозмовник.

Саме таку модель США запропонували Фінляндії та Швеції на період до їхнього вступу в НАТО.

"Безпосередньо від блоку НАТО Україна навряд чи дочекається предметної розмови щодо попередніх гарантій. Нам можуть сказати про строки вступу, параметри. Але нам важливо, щоб про них сказали предметно і конкретно, а не як про абстрактну євроатлантичну перспективу України", – підкреслив голова Центру політичних студій "Доктрина".

В євроатлантичній перспективі України вже ніхто не сумнівається. Однак нам потрібно отримати певну "дорожню карту". І план членства в НАТО не може її замінити.

"Тому зо це довгостроковий механізм, який варто було ухвалювати ще у 2008 році і він би мав 10 – 12 років реалізації. Тоді це було реалістично, але зараз ми хочемо говорити з НАТО про значно коротший сценарій", – резюмував Ярослав Божко.

Важливо НАТО готує для України підтримку літаків і бронетехніки, – Столтенберг на саміті міст і регіонів

Що таке 5 стаття НАТО і що вона гарантує

  • 5 пункт угоди про оборону передбачає, що учасник Альянсу, який зазнав збройного нападу, може отримати допомогу з боку інших. Вона може бути будь-якою, і не обов'язково військовою. Кожен членів самостійно вирішує, у якому вигляді допомогу надати своєму союзнику.
  • Щодо "збройного нападу", то у Північноатлантичному договорі не вказано, що конкретно мається на увазі. Проте характеризуються ознаки агресії. Зокрема, застосування будь-якої зброї державою проти території іншої країни.
  • 5 стаття була використана лише одного разу – після нападів на США 11 вересня, на знак солідарності. Але Вашингтон звернувся за допомогою тільки за 2 роки, коли почалася операція в Афганістані.