Про це 24 Каналу заявив політолог Олег Саакян. Він зауважив, що до того ж є коаліція інших країн – балтійських та центральноєвропейських.
До теми Гарантії безпеки і вступ України в НАТО: що сигналізує раптова зустріч Макрона, Шольца та Дуди
"20 країн з-поміж членів НАТО заявляють, що вони готові до вступу України в Альянс. Це – вже не мало. Це дві третини фактично", – наголосив політолог.
Ще залишається "поле роботи" України, проте, ця динаміка йде доволі непогано. Польща в цьому є другом, партнером і країною, яка виступає чи не найпослідовнішим адвокатом України в Північноатлантичному альянсі.
Вступ України в блок – це, зокрема, питання безпеки поляків. І це найкраща мотивація, яка свідчить про найщиріші наміри Польщі дійсно порушувати це питання. І робити це навіть в складних та незручних конфігураціях для країн старої Європи – таких як Франція та Німеччина.
США не хочуть тиснути
Генсек НАТО Єнс Столтенберг зустрівся із президентом США Джо Байденом. Як повідомили в Білому домі, головна тема розмови – питання України. Та поки що Сполучені Штати мають позицію "очікування" – вони спостерігають за тим, який буде контекст та баланс. США не є локомотивом вступу України до НАТО.
"Навіть подекуди вони є більш інертні, ніж більшість країн НАТО. Тому сказати, що вони є нашим ствердним послідовним партнером у вступі в НАТО – доволі складно. Вони визначаться лише пізніше", – переконаний Саакян.
До того ж це пов'язано з тим, що позиція США в НАТО дуже вагома. Тож, відповідно, від їх рішення залежить позиція багатьох країн. Сполучені Штати не хочуть тиснути, бо інакше це буде їх відповідальність, і тому їм доведеться вести переговори з іншими країнами. Відповідно, щось гарантувати та пропонувати.
"Для Байдена ані внутрішньо електорально, ані геополітично це питання не є ключовим пріоритетом короткострокової перспективи. Принаймні до того, поки ми побачимо певні обриси завершення російсько-української війни", – наголосив політолог.
Яка роль Польщі та США у вступі України в НАТО: дивіться відео
"Фінальний акорд" Столтенберга
Щодо зустрічі Байдена зі Столтенбергом, то там, вважає Олег Саакян, порушується питання внутрішнього устрою самого НАТО і проблем в політиці його розширення. Тим більше, найімовірніше, генсек Альянсу доволі скоро змінюватиметься.
"Це такий просто певний "фінальний акорд" для Столтенберга – саміт у Вільнюсі. Він хоче його підготувати максимально й досягнути якогось більш-менш серйозного рішення. Тим більше на фоні прийняття нових членів – Швеції, Фінляндії", – сказав політолог.
Це може бути ключовою частиною його персонального порядку денного. Натомість щодо України, то мовиться про підтримку, питання про те, що можна запропонувати їй зараз. Мовляв, що було б достатньо геополітично вагомим, але при цьому не порушило єдності всередині самого Альянсу.
Адже є дуже серйозні ліміти того, на що готова ціла низка країн НАТО. Починаючи від Угорщини, завершуючи менш очевидними країнами,
– зауважив Саакян.
Україна прагне вступити в Альянс
- Генеральний секретар НАТО заявив, що Україна однозначно стане членом Північноатлантичного альянсу. Він зауважив, що на саміті у Вільнюсі буде сильний сигнал щодо продовження підтримки української держави. Утім, через війну, яка триває, в НАТО поки що не готові назвати точні дати вступу.
- Як повідомляє видання Financial Times, Німеччина, Франція та Польща пообіцяли підтримувати Україну у боротьбі з агресією Росії. Військова підтримка триватиме стільки, скільки буде необхідно.
- За даними ЗМІ, сторони вирішили, що Україна не може стати членом НАТО, доки триває війна з Росією. Водночас союзники обговорюють, що натомість та в яких термінах можна запропонувати Україні.
- У Вільнюсі 15 червня відбудеться саміт НАТО. Однак, нині невідомо, чи ухвалять на ньому те рішення, на яке очікує Україна. На думку експосла України в США Валерія Чалого, вікно можливостей для запрошення України в Альянс – невелике.