Про це 24 Каналу розповів заступник керівника Об'єднаного перехідного кабінету та керівник Народного антикризового управління в Білорусі Павло Латушко. Він припустив, що у Лукашенка навряд чи вийде домовитись із країнами ЄС про ефективну роботу кордону.
Дивіться також "Ми усвідомлюємо загрози": Польща розгортає новий танковий батальйон біля кордону з Білоруссю
Білорусь може втратити статус транзитної країни
Станом на сьогодні Польща та Литва вже закрили на двох 6 пропускних пунктів на кордоні з Білоруссю. Це сталося зокрема і через те, що Лукашенко продовжує вести гібридну війну проти своїх західних сусідів, використовуючи нелегальних мігрантів.
20 листопада пройде позачергова зустріч міністрів внутрішніх справ Польщі, Литви Латвії, Естонії та Фінляндії. Раніше на подібній зустрічі країни виробили алгоритм протидії на зростання загроз з білоруського та російського кордонів. Серед напрацьованих рішень, закриття нових пропускних пунктів на кордоні або повне його перекриття. Обидва рішення залишаються можливими.
"(В питанні відкритості кордонів – 24 Канал) на Лукашенка вкрай потужно тисне Китай. Важливо, що Лукашенка не було серед запрошених на саміт "Одного поясу, одного шляху". В такий спосіб йому дали зрозуміти, що він не спроможний забезпечити транзит китайських товарів до Європи через територію Білорусі", – пояснив Латушко.
Через це білоруський диктатор прагне "домовитися" зі своїми західними сусідами. Але вимога країн ЄС проста: закриття кордону з Росією та покладення краю дестабілізації на кордоні за допомогою мігрантів. Натомість інтерес Лукашенка полягає в тому, щоб домовитись про зняття санкцій та визнання його законним президентом Білорусі.
У зв'язку з цим, вірогідність успіху таких перемовин є вкрай низькою.
Павло Латушко про закриття кордону між ЄС та Білоруссю: дивіться відео
Як Білорусь допомагає Росії тиснути на Захід
- Лукашенко бере участь у імовірно організованому Росією тиску на Польщу за допомогою мігрантів. Це почалося ще восени 2021 року, коли в Білорусі раптово опинилися десятки тисяч вихідців з Азії, що прагнули перетнути кордон ЄС. Тоді Польща не без проблем, але зупинила цей процес, залучивши до нього військових.
- Водночас влітку 2023 року Владімір Путін неочікувано перекинув "Вагнер" до західного кордону Білорусі. Очікувалося, що найманці будуть вдаватися до провокацій і діяти диверсійно-розвідувальними групами. Згодом у повітряний простір Польщі залетіло також 2 білоруських гелікоптери.
- Також через те, що на Білорусь тривалий час не накладали настільки ж великих санкцій, як на Москву, Кремль користувався цим становищем задля отримання товарів подвійного призначення. Однак у серпні цього року цю можливість суттєво обмежили.