У ЄС відзначають День Європи: коментар Шмигаля

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив, що цей день символізує мир, єдність та спільні прагнення європейських країн до примноження людських цінностей. Відповідний його допис з’явився у твіттері.

Зверніть увагу Україна запропонувала ЄС підписати угоду про відкрите небо: чому це важливо

Україна поділяє ці ідеї та робить усе, щоб стати членом єврородини,
– наголосив очільник Кабміну.

Сприйняття Дня Європи в Євросоюзі

З нагоди Дня Європи президент Європарламенту Девід Сассолі, президент Європейської Ради Шарль Мішель і президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн опублікували спільну заяву. Текст документу з’явився на сайті Єврокомісії.

В 1950-му році Європа переживала кризу, вона все ще була фізично та економічно враженою наслідками Другої світової війни та шукала політичні шляхи для того, щоб цей жах війни ніколи не міг повторитися. Попри похмуре минуле, 9 травня очільник МЗС Франції Роберт Шуман виклав своє бачення, яким чином Європа може досягти цієї мети, створити спільні інституції, які зроблять війну не лише немислимою, але й фізично неможливою,
– підкреслили європейські лідери.

Вони наголосили, що слова Шумана змінили хід історії та заклали основу, на якій його покоління та всі наступні збудували Європейський Союз.

Також керівники ЄС зауважили, що 70-ту річницю Декларації Шумана відзначають у момент ще однієї кризи, яку долає Європа. Мовиться про коронавірус, який охопив уже увесь континент і від якого протягом минулих місяців померли понад 100 тисяч європейців. Водночас сотні мільйонів людей зіткнулися із безпрецедентними обмеженнями в повсякденному житті заради стримування вірусу від подальшого розповсюдження.

До теми У ЄС назвали нову дату, до якої кордони Шенгенської зони будуть закритими

"Як лідери трьох головних європейських інституцій, ми думками сьогодні, перш за все, з тими, хто втратив близьких людей. Наша вдячність – тим працівникам, які продовжують роботу в умовах кризи, – тим, хто перебуває на лінії фронту в лікарнях та в будинках нагляду за літніми, де вони ведуть боротьбу за життя людей. Серед них – працівники служб доставки, офіцери поліції, – всі ті, хто забезпечує продовження щоденного життя", – зазначили Сассолі, Мішель і фон дер Ляєн.

Керівники Євросоюзу також подякували за дух солідарності та громадянської відповідальності, який продемонстрували європейці в цей час.

Зокрема,

  • допомагали сусідам похилого віку,
  • шили маски,
  • жертвували гроші нужденним.

"Європа виявила найкращі якості, коли показала таке тепло і солідарність", – кажуть очільники головних європейських інституцій.

Нагадали вони і про масштабні заходи, включно з застосуванням фіскальних і фінансових інструментів, які допомагають Європі не лише стримувати пандемію коронавірусу, але й:

  • зменшити її соціальні та економічні наслідки,
  • зберегти робочі місця та ключові виробництва,
  • створити передумови для економічного відродження, щоб Європа вийшла з цих випробувань сильнішою та об’єднаною.

Водночас ЄС бере активну участь у глобальних зусиллях з відповіді на коронавірус. Так, під час благочинної конференції під егідою Єврокомісії, яка відбулася 4 травня, вдалося мобілізувати суму у 7,4 мільярда євро. Ці гроші підуть на підтримку організацій з охорони здоров’я, для досліджень у сфері пошуку вакцини, методів діагностики та лікування вірусу.

За словами лідерів ЄС, Європа буде продовжувати відігравати вагому роль у боротьбі з пандемією. На їхнє переконання, коронавірус можна перемогти лише завдяки об’єднанню зусиль та солідарності. Крім того, лише сильний Європейський Союз може допомогти Європі зберегти спільні надбання та допомогти у інноваційному відродженні економіки в країнах-членах.

8 травня ми відзначили 75-ту річницю завершення Другої Світової війни. Ми маємо завжди пам’ятати жах і варварство цієї війни, та ті жертви, які було принесено, щоб її завершити. Сьогодні ми бачимо, що трапилося далі. Тож будемо пам’ятати покоління 50-х років минулого століття, людей, які вірили в те, що краща Європа та кращий світ може бути збудовано на руїнах війни – і почали їх будувати,
– наголосили керівники ключових Євроінституцій.

Вони додали, якщо ми засвоїмо ці уроки, якщо ми залишатимемося об’єднаними в солідарності та навколо наших цінностей, тоді Європа зможе піднятися з кризи навіть сильнішою, ніж була до того.

Радимо ознайомитися День перемоги чи День пам'яті: що відзначають в Україні 8 – 9 травня та коли вихідний

Коротко про День Європи у ЄС і Україні

  • 9 травня 202 року Європа відзначає 70-ту річницю заснування Євросоюзу.
  • Цього дня у 1950 році міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман ініціював процес європейської інтеграції, запропонувавши об'єднати металургійну та вугледобувну галузі ряду низки країн Європи.
  • Тому 9 травня вважають днем народження Європейського Союзу.
  • День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.
  • В Україні День Європи відзначають у третю суботу травня як день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.
  • Україна – єдина держава, що не є членом ЄС, в якій на державному рівні відзначають День Європи.