Про це 24 Каналу розповів посол України в США у 2015 – 2019 роках Валерій Чалий. За його словами, є небезпека, що росіяни можуть втратити контроль над ситуацією на ЗАЕС, що призведе до катастрофи.
Читайте також "Випалена земля та вогняні смерчі": як і чому Росія наслідує тактику Гітлера, Сталіна та ІДІЛ
"Гра шантажем"
Україна знає про те, що росіяни порушують всі протоколи безпеки та не допускають до Запорізької АЕС якісний контроль. Там є лише кілька експертів з МАГАТЕ, які не мають всього доступу до території. ЗАЕС використовують як військову базу.
Досі невідомо, чи залишились там перекачувальні помпи для води на випадок, якщо рівень впаде.
Так, безпосередніх загроз немає, але контроль окупанта за станцією дає масові можливості для шантажу. Якщо вони під'єднають станцію до своєї мережі, підіймуть потужність блоків, це збільшить загрози неконтрольованих процесів,
– зауважив Валерій Чалий.
Тобто сама Росія може гратися в "гру шантажем", але загратись так, що втратить контроль. До слова, і Чорнобильську АЕС ніхто не хотів підривати, але катастрофа відбулась все одно.
"Там мавпа з гранатою просто – це головна проблема. Не всі інші, як нас заспокоюють – скільки там води для охолодження тощо. Як тільки Росія може будь-яку можливість, то одразу підіймає рівень ядерної загрози до максимального", – наголосив Чалий.
Все це вказує на те, що у військовому плані Росія змирилась з тим, що програє. Але й навіть у цьому є загроза – окупанти все більше можуть вдаватись до тактики "випаленої землі".
Валерій Чалий про небезпеку для ЗАЕС: дивитись відео
Єдиний спосіб для безпеки
Звісно, для України був би хорошим варіант, аби світ максимально об'єднався та ізолював Росію. Зрештою, змусивши її без надважких боїв піти з нашої території геть.
Надія на це є. Але реалії показують, що треба робити це самотужки. Щоправда, за військової та фінансової підтримки наших партнерів,
– зазначив Чалий.
Вигнати російських окупантів з України – це єдиний спосіб уникнути ядерної катастрофи.
"Цю мавпу треба позбавити гранати. Нехай вона сидить у своїй клітці за поребриком", – підсумував експосол України.
Яка ситуація на ЗАЕС після підриву Каховської ГЕС
- У МАГАТЕ повідомили, що рівень води в резервуарах Запорізької АЕС знижується на 5 – 7 сантиметрів за годину. Станом на вечір 7 червня він опустився на рівень 14,3 метра. Рафаель Гроссі заявив, що якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду. Наразі точно невідомо, коли це може статися.
- Заступник мера Енергодара Іван Самойдюк наголосив що поки росіяни прямо не погрожують провокаціями. Однак ситуація може вийти з-під контролю будь-якої миті. Через це Самойдюк закликав мешканців покинути територію Енергодара, якщо така можливість буде.
- На ЗАЕС є подвійна система захисту, тому поки проблем з охолодженням агрегатів не спостерігають. Всі показники поки що в нормі.