Законопроєкт був зареєстрований ще 31 жовтня 2019 року, але голова парламенту Дмитро Разумков доручив поставити його на голосування на 16 липня. Текст законопроєкту доступний на сайті Верховної Ради під №2362.

До слова Мовне питання і війна з Росією: новий омбудсмен Тарас Кремінь пояснив свою позицію

Що передбачає законопроєкт

Передовсім він відтерміновує перехід українських шкіл, де є російська мова викладання, на українську. Він має відбутися з 1 вересня 2020 року, а Бужанський пропонує з 1 вересня 2023 року.

Фактично, у такий спосіб російську прирівнюють до мов країн ЄС. За схваленим раніше законом про державну мову передбачалося, що з російської на українську в школах перейдуть з 2020 року, а з мов ЄС – з 2023-го. Нині ж пропонується цю різницю забрати.

Яку реакцію отримав законопроєкт

Передовсім його не підтримало Міністерство фінансів України. Усе через те, що Максим Бужанський у своєму законопроєкті зовсім упустив його фінансову складову.

За оцінкою, схвалення цього законопроєкту призведе до потреби додатково виділити впродовж 2020 – 2022 років 56,8 мільйона гривень. З них 38,6 мільйона гривень потрбіно виділити вже у 2020 році.

Ці гроші потрібні на те, щоб надрукувати підручники російською мовою, якщо впродовж ще трьох років вона викладатиметься у школі.

Цікаво Стереотип про "селянську" українську, – професор пояснив, що заважає говорити рідною мовою

Також не підтримало законопроєкт і Міністерство освіти України. Там пояснили, що різні терміни переходу на українську для різних національних меншин пов'язані з особливостями кожної з них.

Простими словами, російська мова має більше спільного з українською, ніж, наприклад, угорська. Відтак і здійснити такий перехід значно простіше.

Разом з тим комітет Верховної Ради з питань гуманітарної й інформаційної політики підтримав законопроєкт Бужанського. Комітет рекомендує парламенту схвалити законопроєкт у першому читанні.

Водночас противники чинної влади вже заявили про "загрозу українській мові й освіті". Нардеп від "Євросолідарності" Володимир В'ятрович заявив, що законопроєкт буцімто дозволяє "викладати декілька предметів російською мовою".

Хоча в тексті законопроєкту, зареєстрованого Бужанським, є лише пропозиція перенести перехід на навчання українською мовою на 2023 рік.

Я закликаю кожного відповідального народного депутата стати на захист української освіти й у разі винесення цього проєкту на пленарне засідання – проголосувати проти,
– заявив В'ятрович.

Дивіться включення 24 каналу з Ради: