Раптові та різкі позитивні заяви президента США Дональда Трампа щодо Росії та її президента Владіміра Путіна мали вбити клин між самою Росією і Китаєм, адже саме ці дві держави прагнуть покласти край міжнародному домінуванню США. Про це пише 24 Канал із посиланням на The Wall Street Journal.
Дивіться також Після різких заяв Трампа: ISW спростували міфи про війну в Україні та підтримку Заходу
Заяви розкололи Захід
Експерти вже охрестили цю спробу "зворотним Ніксоном". Саме Річард Ніксон свого часу пішов на зближення з комуністичним Китаєм у спробі поглибити розкол між цією державою і Радянським Союзом.
Однак розділити Росію і Китай зараз буде непросто. Вони значно поглибили військову і розвідувальну співпрацю та узгодили свою зовнішню політику. Китай економічно підтримує Росію. Він також постачає комп'ютерні чіпи і верстати, які використовують у військовій промисловості.
Проте внаслідок своїх різких заяв щодо України Трамп відштовхнув від себе союзників у Європі, які є найбільшим торговим партнером і головним іноземним інвестором США.
Те, що відбувається зараз, є зворотним боком "зворотного Ніксона", вважає колишній співробітник Держдепартаменту Еван Фейгенбаум. За його словами, Трамп намагається розколоти Антанту між двома державами, які мають ідеологічну близькість і спільні стратегічні інтереси.
Росія також зміцнила зв'язки з Іраном і КНДР. У США вважають, що це є стратегічною загрозою, з якою військовим США буде важко впоратися одночасно. Також чиновники зазначають, що бажання Трампа припинити війну в Україні спричинене необхідністю послабити загальний фронт супротивників.
Що Москва може запропонувати США
У виданні відзначають, що Москва запропонувала припинити співробітництво з Китаєм із чутливих технологічних і військових питань у рамках угоди щодо припинення війни в Україні на вигідних для Росії умовах.
Москва може запропонувати обмежити участь Китаю в інфраструктурних проєктах, які зміцнять стратегічні можливості Китаю. Також можуть запропонувати зобов'язання Росії обмежити відновлення експорту природного газу в Європу, щоб підірвати європейську конкурентоспроможність. Це дозволить продаж скрапленого природного газу США, а також пропозиції надати американським компаніям права на родовища корисних копалин в окупованій Україні.
Чи можна стримати Китай
У Китаю вже є більшість військових технологій, якими володіє Росія. Крім того, відносини Росії з Китаєм мають стратегічний і постійний характер, натомість зближення з Вашингтоном є тимчасовим. Наприклад, наступна адміністрація може так само різко змінити риторику.
Однак Путін все одно вступить у контакт із США. Росія може отримати від Вашингтона те, чого його армії не змогли домогтися за три роки війни: зміну влади в Києві та повернення впливу на Україну та, можливо, на інші частини Європи.