Кореспондентка 24 Каналу зі Швейцарії Софія Назаренко розповіла, що очільники урядів сьогодні розглядатимуть три важливі питання для України. Росію на Саміт не запросили через позицію України, однак, можливо, вона буде присутня на наступному Саміті миру, коли світ уже дійде до єдиної формули миру.

Дивіться також У Швейцарії триває саміт миру: що відомо станом на цю мить

Зеленський відкрив Саміт

За словами кореспондентки, на Саміті миру присутні 92 країни та 8 міжнародних організацій.

Цей Саміт представляє всі частини світу, всі континенти, різні нації як географічно, так і великі та малі. Кожен політичний пул нашого світу: Латинська Америка, Близький Схід, Африка, Європа, Азія, Тихоокеанський регіон, Австралія, Північна Америка – всі вони, їхні погляди, ідеї та лідерство кожної нації однаково важливі для нас. Все, що буде узгоджено сьогодні на Саміті, стане частиною миротворчого процесу, який нам усім потрібен. Я вірю, що ми станемо свідками того, як тут, на Саміті, твориться історія,
– оголосив Зеленський.

Очільники урядів та національної делегації сьогодні обговорюють три важливі теми: повернення українських військовополонених і 19 тисяч українських дітей, яких незаконно депортував російський уряд, а також питання продовольчої та ядерної безпеки.

Назаренко зазначила, що гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який стежить за ситуацією на окупованій Запорізькій АЕС, заявив, що не братиме участі в Саміті миру, щоб не змішувати політику з технічною роботою агентства.

Росії на Саміті немає

На першому Саміті миру російська сторона відсутня через позицію українського Уряду та небажання Москви завершувати війну в Україні.

Швейцарська сторона вважає, що сьогоднішній Саміт має прокласти дорогу для подальших мирних перемовин, до яких у майбутньому можуть залучити Росію.

Ми хочемо надихнути процес до всеосяжного справедливого тривалого миру для України на базі міжнародного права та хартії ООН. Ми хочемо досягнути спільного розуміння можливих рамок для досягнення цієї мети. Ми хочемо обговорити, як і за яких умов у цей процес майбутнього миру може бути залучена також і Росія,
– повідомила президент Швейцарії.

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що Україна не буде поступатися головними принципами та не піде на поступки щодо територіальної цілісності країни. За його словами, новий мирний план не нагадуватиме Мінські угоди та Будапештський меморандум, які, по суті, не надали жодних гарантій для Києва.

Єрмак не відкидає, що вже під час другого Саміту на рівні лідерів, можливо, буде залучена і Росія. Він очікує, що впродовж двох днів, 15 та 16 червня, країни напрацюють спільний підхід до миру в Україні.

"Ми дуже чесні і готові відкрити всі думки всіх відповідальних країн. Коли спільний план буде готовий, ми шукаємо можливість представити цей план представникам Росії. Ми думаємо, що це може відбутись на другому Саміті", – заявив Єрмак.

Саміт миру: останні новини

  • Вірменія заявила, що буде присутньою на Саміті миру у Швейцарії. Країна буде представлена на рівні секретаря Ради безпеки. Повідомляється, що метою поїздки є участь у саміті "Українська мирна резолюція".
  • Представник України Ради безпеки ООН Сергій Кислиця заявив, що Москва використовує будь-яку можливість, щоб дискредитувати глобальну мирну ініціативу. Він наголосив, що Росія неодноразово озвучувала свої ультиматуми, тож в останніх заявах Путіна немає нічого нового.
  • Заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква заявив, що Україна вже готує другий Саміт. Готовність провести його у себе висловила вже низка країн. Посадовець також зазначив, що не виключаються "певні формати" участі Росії.