Протиповітряна оборона – один із надважливих напрямків роботи для нашої країни, адже росіяни щодня атакують з повітря. Лише за квітень 2024 року ворог застосував близько 300 ракет, стільки ж дронів-камікадзе та понад 3 200 керованих авіабомб для ударів по Україні.

Зокрема, ворожі атаки позначилися на енергосистемі України. Окупанти знищили Зміївську та Трипільську ТЕС. Останню – через брак засобів ППО. Тому Україна почала консультації з союзниками для того, аби отримати більше систем ППО, а найперше – ЗРК Patriot.

За словами президента Володимира Зеленського, нашій державі для захисту найбільш вразливих ділянок потрібно щонайменше 7 таких комплексів. І зараз партнери працюють над тим, аби цей мінімум наша держава отримала.

Що відомо про ЗРК Patriot, якими є його можливості та як він уже проявив себе в Україні – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Після серії ударів по енергетиці, зокрема по українських ТЕС, по ДніпроГЕС та інших об'єктах, питання закриття неба загострилося особливо. Тому після консультацій з Україною, партнери погодилися надати нашій країні більше систем ППО. Проте генсек НАТО Єнс Столтенберг зауважив, що мова йде про різні зенітно-ракетні комплекси, не лише американські Patriot.

Натомість Німеччина ініціювала перевірку усіх наявних у союзників ЗРК Patriot. Як результат – знайшлося 6 систем, які може отримати Україна. За словами естонської прем'єрки Каї Каллас, саме стільки й просила наша держава.

Нідерланди вирішили придбати один комплекс для України. Іспанія та Польща відмовилися надавати ці ЗРК Україні з огляду на власні оборонні потреби.

Важливо Румунія надасть Україні систему протиповітряної оборони Patriot

Ще одним потенційни донором стала Румунія. Бухарест не надто хотів передавати власні системи Patriot Україні, пояснюючи це необхідністю захисту власного неба.

Переговори тривали з початку травня та завершились 20 червня 2024 року, коли румунська Вища рада національної оборони під час засідання на чолі з президентом країни Клаусом Йоганнісом ухвалила рішення про передачу Україні системи ППО Patriot.

Показово, що президент Йоганніс проігнорував звіт Міноборони Румунії, в якому військові говорили, що "зараз невдалий час для відправки системи Patriot в Україну". Також їх підтримував прем'єр Марчел Чолаку.

Тепер румунські радари батерей ПВО зможуть не лише з сумом спостерігати за активністю російських ракет буквально у себе під носом, як було раніше, але й збивати їх власними ракетами.

Patriot – наразі найкращий і, мабуть, найвідоміший засіб ППО у світі. Назва ЗРК – насправді є зворотною абревіатурою від Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target (українською це можна перекласти наступним чином – Радар стеження з фазованою решіткою для перехоплення цілі).

Це універсальний ЗРК, здатний перехоплювати цілі на великій відстані та по-справжньому "закрити небо". Так, наприклад лише 4 комплекси можуть прикривати ціле велике місто. ЗРК має дуже чутливі радари, що здатні виявляти цілі від найменших до найбільших надзвичайно ефективно.

Як працює Patriot – дивіться потужне відео:

Важливою перевагою Patriot є його багатовекторність. Цей ЗРК може одночасно виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей і безперервно супроводжувати 8 із них, а також випускати та наводити на кожну з 8 цілей до 3 ракет.


На що здатні ЗРК Patriot / інфографіка 24 каналу

Склад батареї MIM – 104 Patriot:

  • Пункт управління вогнем,
  • РЛС AN / MPQ-65,
  • 6 пускових M903 (опціонально – 4),
  • машина зв'язку,
  • Польова електростанція.

ЗРК Patriot – це велика родина, що постійно розширюється, оновлюється та модернізується. Останні розробки здатні перехоплювати навіть балістичні ракети, що є дуже актуальним для України, в розрізі інформації про можливе придбання росіянами іранських ракет "Fateh-110" і "Zolfaghar".

Старі, але ефективні Які основні переваги та недоліки ЗРК С-300

У майбутньому ЗРК Patriot має повністю замінити застарілі радянські С-300, але зараз “американці” повинні створити з ними успішний тандем по захисту українського неба. Це непросте, але амбітне завдання. ЗРК Patriot – складна система, що вимагає тривалого навчання з нею, координації з супутником і складного процесу інтеграції до системи ешелонованої ППО. Втім, високі результати та ефективність усе мають компенсувати.

  • Дальність перехоплення аеродинамічних цілей: 80 кілометрів (в секторі 90 градусів), в останніх модифікаціях: до 150 – 160 кілометрів ракетою PAC-2;
  • Дальність знищення балістичних цілей: 50 кілометрів ракетою PAC – 3 MSE;
  • Дальність знищення балістичних цілей: 50 кілометрів ракетою PAC – 3 MSE;
  • Мінімальна дальність перехоплення цілі: 3 кілометри;
  • Максимальна висота перехоплення цілі: 24,2 кілометра;
  • Мінімальна висота перехоплення цілі: 0,06 кілометра;
  • Кількість одночасно обстрілюваних цілей: 8 (в секторі 90 градусів);
  • Швидкість ракети: до 4,1 Маха;
  • Кількість ракет у пусковій: до 4 PAC-2, до 16 PAC-3 MSE;
  • Ймовірність ураження цілі: 0,8 (в бойових умовах - 0,4 - 0,6);
  • Вага ракети: 912 кілограмів;
  • Вага ракети в ТПК: 1696 кілограмів;
  • Діаметр: 0,41 метра;
  • Довжина: 5,31 метра;
  • Час роботи двигуна ракети: 12 секунд;
  • Система наведення: на середній ділянці – радіокомандна; на кінцевій – радіолокаційна TVM;
  • Бойова частина: осколково-фугасна;
  • Бойовий заряд БЧ: звичайна вибухова речовина;
  • Підривник: ХМ818, неконтактний;
  • Габарити контейнера: 0.99 метра – 1.09 метра – 6.1 метра;
  • Час розгортання з маршу: 30 хвилин.

ЗРК Patriot стоять на озброєнні більшості країн НАТО. Їх виробляє американська компанія Raytheon.

До теми На що здатні ЗРК Crotale, які Франція передала Україні

Останніми відомими продажами ЗРК Patriot є контракт на постачання 7 батарей Румунії на 3,9 мільярда доларів, а також Польщі – на 4,75 мільярда доларів. Остання отримала 4 батареї MIM-104 Patriot PAC-3+, з посиленою конфігурацією та можливостями.

Вартість пуску однієї ракети з ЗРК Patriot складає 3 мільйони доларів. Так, це доволі дороге задоволення, ці ЗРК повинні працювати над перехопленням лише тих цілей, з якими не можуть впоратись інші системи, тобто балістичних ракет і так званих "надзвукових" крилатих ракет росіян ("Кинджалів").

Наприкінці квітня 2023 року перші два дивізіони Patriot азом з навченими українськими військовими стали на бойове чергування в Україні.

У Повітряних силах ЗСУ повідомили, що близько 2:30 4 травня у небі Київської області ЗРК "Patriot" збив аеробалістичну ракету Х-47 "Кинджал". Її випустив російський МіГ-31К з території Росії. За ціллю стежило та супроводжувало повітряне командування "Центр".

Це була перша балістична ціль "Patriot" в Україні. Також це був перший випадок, коли в Україні збили російську ракету "Кинджал".

За майже рік часу за допомогою ЗРК Patriot вдалося знищити 26 аеробалістичних ракет "Кинджал". Найрезультативнішою була робота дивізіонів під час масованого удару по Києву 2 січня 2024 року – тоді сили ППО знищили усі 10 запущених аеробалістичних ракет.

У жовтні 2022 року, під час зустрічі міністрів оборони країн-учасниць антиросійської коаліції "Раммштайн-6", було схвалено рішення про створення в Україні інтегрованої системи протиповітряної та протиракетної оборон та побудови ешелонованого захисту від російських ракет. Для реалізації цієї програми союзники почали надавати нашій державі найкращі зразки систем ППО.

Однак США вагалися з тим, чи варто справді надати Україні ЗРК Patriot. Як і з будь-яким іншим озброєнням (наприклад, танками та далекобійними ракетами) Вашингтон боявся, що цей крок "призведе до ескалації". Та все ж рішення щодо надання ЗРК Patriot нашій країні було оголошене у грудні 2022 року під час візиту Володимира Зеленського до США.

Цьому рішенню передувало падіння ракети у польському Пшеводуві 15 листопада 2022 року, після якого Німеччина перемістила свою установку Patriot до Польщі в район кордону з Україною, але польська влада наполягала, що ці системи потрібні саме Україні.