Результати останнього загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 20 по 26 березня, на вибори президента 31 березня мають намір прийти 85% українців.

З них 62% у цьому впевнені і ще 23% візьмуть участь "скоріше за все".

Найменшу готовність брати участь у голосуванні висловила молодь до 30 років (впевнені у своїй участі у виборах 49% і візьмуть участь "скоріше за все" – 25%), а найбільшу – люди, старші за 60 років (67% і 22% відповідно).

Явка на виборах
Явка українців на попередніх виборах

Відомі українці закликають тих, хто хоче проігнорувати голосування, все ж змінити свою думку.

Майкл Щур

Так, тележурналіст та член правління НСТУ Майкл Щур (Роман Вінтонів) звернувся передусім до молоді.

"...Знаєте, скільки молодих людей проголосувало на минулих виборах президента? 30%. Їм треба, щоб ви не прийшли. Бо ви не логічні і не прогнозовані. Ви без страху можете сказати в очі те, що думаєте. І вони вас бояться за це... Вони не знають, що з вами робити. Бо ви можете змусити їх відповідати за їхні слова. Тому їм важливо, щоб ви продовжували не ходити... Здивуйте цих старих богомолів і стрекоз. Тільки так через деякий час влада змушена буде вас поважати. Бо ви – сила. Сходіть на вибори. Бо буде срака", – сказав Майкл Щур.

Святослав Вакарчук

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук також записав відеозвернення з цього приводу, проте він мовить до всіх українців.

"Майбутнє, як і доля країни, в наших руках. Давайте не підведемо тих, для кого свобода і гідність – не пусті слова, а омріяна мета, за яку вони віддавали найдорожче… Тисячі наших співвітчизників, в тому числі молодих людей, віддавали своє життя і віддають прямо зараз для того, щоб ми з вами могли вільно обирати. Пам’ятаймо про це. Голосуймо відповідально! Голосуймо не "по приколу", – проголосив Вакарчук.

Читайте також: Голосуй не "по приколу": хто отримав бонуси від заяви Вакарчука

Останню фразу співака підхопили користувачі соцмереж та стали викладати власні фото з хештегом #ГолосуюНепоПриколу, а також – оформлювати аватарки у Facebook з цією цитатою.

Зокрема, до флешмобу приєдналися письменники Сергій Жадан та Ірен Роздобудько.

Читайте також: Чому молодь відмовляється йти на вибори та які наслідки це матиме для України

Хливнюк Андрій

Лідер гурту "Бумбокс" Андрій Хливнюк на своїй Facebook-сторінці також розмістив відео з відповідним хештегом та попросив своїх читачів не голосувати "по приколу". Крім того, він додав, що "якщо вам важливо майбутнє нашої країни, прийдіть і проголосуйте, за кого хочете".

Шевчук Святослав

Глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук, своєю чергою, закликає українців не нехтувати можливістю віддати свій голос на виборах та не голосувати "проти".

"Я би дуже заохочував – ніколи не голосуйте проти. Бо голосуючи проти, ви де-факто проголосуєте проти свого майбутнього. І це абсолютно неконструктивний і безвідповідальний крок. Очевидно, ми не маємо ангелів, які йдуть до влади. Є 39 кандидатів, але перемогти має один. Тому дуже серйозно потрібно аналізувати, за кого ви віддасте свій голос", – зауважив очільник УГКЦ.

Притула Сергій

Телеведучий Сергій Притула на своїй сторінці у Facebook на власному прикладі пояснив процедуру зміни місця голосування, якщо хтось в силу обставин не має можливості віддати свій голос за місцем прописки. У кінці ролика він резюмував, що голосувати потрібно кожному і обов’язково.

Також про те, що варто не забути взяти участь у виборах, нагадав і популярний персонаж інтернет-коміксу Гусь. Міністерство юстиції України використало його для відповідного звернення до виборців.

Чи можуть дані рейтингів впливати на явку виборців?

Як раніше зазначалося у матеріалі 24 каналу, твердження про те, що високий рейтинг одного з кандидатів нібито деморалізує електорат його суперників і вони взагалі не підуть на вибори, є безпідставним.

По-перше, в українських реаліях відрив лідера від найближчих суперників є не наскільки значним.
По-друге, прихильники низькорейтингових кандидатів загалом просто не бажають перемоги кандидата-лідера. Вони зберігають мотивацію для участі у виборах хоча б для того, щоб не допустити його перемоги у першому турі.

Однак така історія можлива: коли один кандидат, за даними рейтингів, лідирує, і частина його електорату просто вирішує не йти на виборчі дільниці, тому що впевнені у перемозі й "один голос уже нічого не змінить". Оскільки таких осіб можуть бути десятки або й сотні тисяч, ця логіка може призвести до того, що частина потенційних виборців і справді не піде голосувати, чим допоможе перемогти кандидатові-супернику.