У відповідь на агресію Росії проти України, Болгарія планує внести зміни до свого кримінального кодексу, що дозволить країні переслідувати злочини проти миру та людяності. Міністр юстиції Болгарії Атанас Славов в інтерв'ю підкреслив, що ці заходи стануть вагомим внеском у міжнародні зусилля з розслідування злочинів, скоєних під час війни проти України.

Дивіться також Росіяни проводять операцію "Запорізька цілина", щоб заселити окуповані території України

Підтримка міжнародного правосуддя

За словами Славова, нововведення дадуть Болгарії можливість здійснювати універсальну юрисдикцію над воєнними злочинами, вчиненими на території України. Це особливо важливо з огляду значну кількість українських біженців, які знайшли притулок у Болгарії та можуть надати свідчення про злочини, скоєні російськими військовими.

Наша мета полягає в тому, щоб Болгарія могла розпочати кримінальне переслідування, здійснюючи універсальну юрисдикцію, за скоєні воєнні злочини в Україні. Це буде актом підтримки міжнародних зусиль з розслідування російської агресії в Україні,
– сказав Славов.

Ініціатива передбачає зміни до національного законодавства, що дозволять притягти в майбутньому до відповідальності вище військово-політичне керівництво Росії.

За даними Euractiv, Болгарія належить до меншості країн ЄС, які до недавнього часу не ініціювали кримінальних справ проти Росії. Однак з огляду на велику кількість біженців з України, близько 100 тисяч, країна має унікальну можливість збирати свідчення.

Я був би дуже радий, якби такий крок допоміг майбутньому міжнародному розслідуванню міжнародним трибуналом, а Болгарія брала б активну участь у зусиллях міжнародної спільноти,
– констатував політик.

Водночас болгарська меншина в Україні налічує 200 тисяч осіб. Багато з цих людей також можуть сприяти розслідуванню воєнних злочинів після початку російського вторгнення в лютому 2022 року.

Дивіться також Дебош у бліндажі: як п'яний російський військовий розстріляв своїх командирів, – документи

Згадаємо, що нещодавно Міжнародний суд ООН постановив: Росія все-таки порушила деякі частини Конвенції ООН про запобігання фінансуванню тероризму. Зокрема, провину Кремля визнали в тому, що він "не розслідував фінансову підтримку сепаратистів на Сході України у 2014 році".

Однак в той же час цей Суд фактично виправдав агресора, констатувавши, що під фінансування тероризму нібито не підпадає постачання бойовикам військової техніки та зброї. Відтак, роботи на ниві міжнародного правосуддя в України не початий край.