Це головне розчарування щодо української влади на Заході. Міжнародні партнери вже відкритим текстом заявляють, що від конкурсу на посаду головного антикорупційного прокурора залежить репутація Зеленського.

Зверніть увагу Кабмін таємно рятує корупціонерів з нової влади

Конкурс у НАБУ

Банкова не те що не поспішає виправляти цю ситуацію, тепер там вирішили ще й зірвати конкурс на посаду директора НАБУ.

Володимир Зеленський 2 роки тому навідався до НАБУ і САП, де закликав боротися з корупціонерами.

Руки у вас не зв'язані. Будь ласка, ми дуже хочемо, щоб усі корупціонери дійсно відповідали по законодавству. Щоб вони дійсно отримали заслужені вироки,
– сказав він.

Що змінилося, хочеться спитати, пане президенте?

Володимир Зеленський
Зеленський закликав боротися з корупцією / Фото Getty Images

Все змінилося, коли прийшов Татаров

А змінилося те, що заступником керівника Офісу Президента став Олег Татаров. Той, що зашкварився в часи Віктора Януковича, коли виправдовував розстріли на Майдані і той, що фігурант гучної антикорупційної справи. Саме він на Банковій курує правоохоронний блок.

Так от, комісія, яка ніяк не може обрати керівника САП – це люди, які так чи інакше пов'язані з Татаровим, більшість з них.

Олег Татаров
Члени комісії, яка обирає керівника САП, пов'язані з Татаровим / Фото "Дзеркала тижня"

Що відомо про членів комісії у САП

Голова комісії – Катерина Коваль, її делегувала депутатська група "За майбутнє". З нею Татаров працював в одній робочій групі Мін'юсту ще в часи Януковича.

В'ячеслав Навроцький від "Слуги народу" та Роман Куйбіда, делегований Радою прокурорів, працюють із Татаровим в одній комісії – з питань правової реформи, створеній указом президента Зеленського.

Богдан Романюк – висуванець групи "Довіра" – був науковим керівником Татарова, коли той захищав кандидатську дисертацію.

Ще він разом з Оленою Бусол, яку в комісію запропонувала група "За майбутнє", працював в дорадчій групі при РНБО, коли Раду нацбезпеки і оборони очолювала Раїса Богатирьова – представниця команди Януковича. Потім вони на трьох ще й книжку написали.

Бусол, Богатирьова
Бусол, Романюк та Богатирьова разом написали книгу / Фото "Схем"

Андрій Гуджал, якого делегувала ОПЗЖ, пов'язаний із Григорієм Мамкою, якому Татаров писав відгук на дисертацію.

Завдяки "Слузі народу" є ще в комісії Євген Соболь. У розпал відбору Зеленський нагородив його званням "Заслужений діяч науки і техніки".

Можна сміливо припустити, що Офіс Президента контролює всіх членів комісії САП, крім міжнародників. І саме завдяки міжнародникам Татаров не зміг протягнути через конкурс свого кандидата.

Блог Адріани Кучер "Що їм потрібно" на 24 каналі: дивіться відео

Іронія долі і справа Татарова

У результаті переміг детектив НАБУ Олександр Клименко. Він в антикорупційному бюро якраз розслідував справу Татарова. Ось яка буває іронія долі.

Олександр Клименко
Клименко розслідував справу Татарова / Фото "Укрінформу"

Так от, коли стало зрозуміло, хто очолить Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, ручні члени комісії просто перестали ходити на засідання. Вже 2 місяці вони не можуть банально зібратися і просто затвердити протокол з балами фіналістів конкурсу. Постійно немає кворуму.

Тобто якби Клименко став керівником САП до того, як суд зобов'язав закрити справу Татарова, то для заступника керівника Офісу Президента все могло б скластися зовсім по-іншому.

Як рятували Татарова

Володимир Зеленський запевняв, що усі повинні бути рівними перед законом та відповідати за вчинки.

Якби це дійсно було так, то Татаров зараз сидів би не в Офісі Президента, а вдома з електронним браслетом, наприклад. Можливо, взагалі за ґратами, бо стаття, яку йому інкримінували, передбачає від 4 до 8 років тюрми.

Що відомо про справу Татарова

Якщо коротко, за версією НАБУ, мовиться про час, коли Татаров, будучи адвокатом Микитася – екскерівника "Укрбуду". Татаров нібито дав хабаря експерту, щоб той занизив суму збитків, які його клієнт завдав державі. І він це зробив. У більш ніж 10 разів.

Олег Татаров
Олег Татаров біля Вищого антикорупційного суду / Фото GettyImages

Коли ця історія сплила і перетворилася у кримінальну справу вже проти самого Татарова, Офіс генпрокурора, Печерський та Шевченківський апеляційний суди, СБУ – хто тільки не рятував заступника керівника Офісу Президента.

Численні зашквари, порушення закону – й врешті суд зобов'язав закрити справу.

Як думаєте, чому Татаров такий цінний і такий незамінний для Зеленського, що той готовий його рятувати, навіть ціною власного рейтингу?

У мене немає точної відповіді на це питання, але є припущення.

Татарова називають людиною, яка має папочки на багатьох в цій країні. Можливо, й на тих, з ким він працює. Можливо, так він робить чорну роботу для команди президента.

Читайте також Татаров знає, як впливати на Зеленського

Такі люди потрібні при кожній владі. Але конкретно Зеленський доводив, що він інший. Що він буде ламати систему і будувати нову країну.

Та систему не зламати руками тих, хто її вибудовував. І поки президент цього не зрозуміє (або не перестане вдавати, що не розуміє), він буде наступати на граблі своїх попередників. І через два з половиною роки, можливо, хтось стане вироком – вже для нього.

"Боротьба" із корупцією

Ще одна причина, чому Банкова затягує конкурс на керівника САП – справа "Роттердам+". Татаров до призначення в Офіс Президента був адвокатом Ахметова, ось він супроводжує олігарха на допит в НАБУ.

Татаров, Ахметов
До призначення в Офіс Президента Татаров був адвокатом Ахметова / Фото "Bihus.info"

А компанія, яку він заснував, й досі представляє інтереси Ахметова.

Тобто поки Зеленський декларує боротьбу з олігархами, з сусіднього кабінету заступник керівника його офісу допомагає тим же олігархам уникати відповідальності.

40 мільярдів – це та сума, яку можна було б повернути в бюджет, якби Татарови-Венедіктови не намагалися розвалити справу "Роттердам+". А 40 мільярдів гривень – це більше, ніж та макрофінансова допомога, яку недавно нам виділив ЄС.

Виходить, наша влада однією рукою бере гроші, зокрема й на боротьбу з корупцією, а іншою – прикриває ту саму корупцію.

Погана новина в тому, що це буде недовго. Погана для Банкової. Бо той самий Євросоюз хоч і погодив 1,2 мільярда євро допомоги, але розбив їх на 2 частини. І от другу Україна отримає тільки тоді, коли виконає умови МВФ.

Ціна питання

Як ви вже зрозуміли, після цього буде завершення конкурсу САП та незалежність НАБУ. І перед тим, як ми перейдемо до антикорупційного бюро, я лише порахую ціну питання.

На кону:

  • 600 мільйонів євро від ЄС;
  • 2,1 мільярда від МВФ;
  • 1 мільярд доларів кредитних гарантій від США.

Приблизно 4 мільярда доларів – стільки нам з вами коштує Татаров і небажання влади боротися з корупцією.

До слова Україна не отримає транші від МВФ, – юристка про загрозу блокування конкурсів до САП та НАБУ

Заступник керівника Офісу Президента так боїться запуску повноцінної роботи антикорупційної вертикалі, що тепер ще й зриває конкурс на директора НАБУ. Робить він це руками уряду.

Що роблять для цього урядовці

Кабмін на таємному засіданні затвердив лише 5 членів комісії для відбору нового керівника бюро, хоча відповідно до закону їх має бути 6. Половина з них – міжнародні експерти, половина – делегати Кабінету Міністрів.

Так от, урядовці спочатку викинули з трійки міжнародників Драго Коса. А потім повернули, але з однією умовою.

Зараз буде найцікавіша деталь плану. Кос нині є членом комісії з обрання голови САП. Тепер Кабмін вимагає, щоб він з неї вийшов. У такий спосіб це ставить під удар обидва конкурси.

Драго Кос
Кабмін вимагає, аби Драго Кос вийшов із комісії з обрання голови САП / Фото Рolitikis

Бо якщо Кос покине комісію САП, то там розподіл голосів зміниться на користь іншого кандидата, ставленика Татарова. А якщо міжнародник не увійде в комісію НАБУ, то це дасть можливість в майбутньому оскаржити в суді результати конкурсу через порушення процедури.

До теми Центр Протидії Корупції звинуватив Кабмін у зриві конкурсу на директора НАБУ

Замінити Драго Коса на іншого міжнародного експерта вже не вийде, бо Кабмін тягнув до останнього, і вже вийшли всі терміни на формування комісії.

На Банковій є ще один запасний план

До речі, про суд. На Банковій є ще один запасний план. Не так давно про себе нагадав скандальний ОАСК.

"Вовчий" суд взяв і взагалі скасував результати конкурсу САП. Тож немає сумнівів, що з НАБУ він зробить те саме, тим більше, що уряд дав для цього формальні підстави.

Рішення по САП, звісно, незаконне, його оскаржують зараз в апеляції. Але ви прекрасно розумієте, як працюють наші суди. Думаю, ні в кого не має сумнівів, що той самий Татаров легко доб'ється потрібного йому вироку.

І тут знову питання до президента.

  • З одного боку, він запускає судову реформу. Перезавантаження Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів ухвалили навіть в кращому форматі, ніж того вимагали міжнародні партнери. І ця реформа дійсно може стати фундаментальною.
  • З іншого боку, Банкова не те що не збирається ліквідовувати зашкварений Окружний адмінсуд, а ще й послуговується його рішеннями у своїх інтересах.

Невідкладний президентський законопроєкт про ліквідацію ОАСК вже 10 місяців лежить у стінах Верховної Ради. Невідкладний! При тому, що керує профільним комітетом, який ніяк не може його розглянути, "слуга народу" Андрій Костін. І більшість у цьому комітеті теж у президентської сили.

Ви пам'ятаєте, як Вовк називав себе з підопічними. То нащо їх розганяти, коли можна використати за призначенням?

Наслідки дволикої політики влади

Така дволика політика влади дорого коштуватиме Зеленському. На Заході він вже втрачає свою репутацію. Скандали з НАБУ і САП, корупційні скандали, "Трухіни" і так далі б'ють і по рейтингу всередині країни.

Дуже прикро, що це відбувається, і мені доводиться все це говорити в такий складний час, коли нам так треба об'єднатися і об'єднати навколо нас наших союзників перед загрозою нашій державності.

А всього цього могло б і не бути. Могло б не бути півтора року брудних підкилимних ігор довкола всього-на-всього однієї посади – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Тепер ще стільки ж нас чекає з обранням нового директора НАБУ.

То чому реальна боротьба з корупцією залишається нездійсненною обіцянкою кожної влади? Конкретно ця "відмазує Татарових-Трухіних", а ще заробляє, наприклад, на "Великому будівництві".

Ну, депутатам треба звідкись платити зарплати в конвертах. Це роблять або олігархи зі своїх кишень, або влада через потоки на державних програмах чи підприємствах.

До речі, кажуть, роздавав кеш нардепам в Раді якраз той самий Трухін. Тоді зрозуміло, чому його так довго "відмазували" від ДТП і звідки у нього в машині опинилися ті 150 тисяч, які він так наполегливо пропонував поліцейському, щоб той відпустив його в ліс.

Цікаво "Слуги" під час засідання розглянуть виключення Трухіна та Кузьміних з фракції

У таких реаліях, звісно, владі не потрібні незалежні антикорупційні органи. Бо як тоді мотивувати депутатів голосувати за потрібні рішення? Навіть якщо ти реально хочеш робити реформи і щось змінювати – під це потрібні голоси. Коло замкнулося.

У чому корінь проблеми

Якщо подивитися в корінь проблеми – не можуть люди, які мають справу з мільйонами, заробляти тисячу доларів на місяць. Офіційна зарплата нардепа – 21 тисяча гривень, у голови Верховної Ради – 25 тисяч гривень. Окей, ще з надбавками можна назбирати від 30 до 40 тисяч.

Та ж сама історія в уряді. Зарплати міністрів – від 50 до 90 тисяч. Це значно менше, ніж заробляють топменеджери в приватних компаніях. Там суми можуть сягати мільйонів в місяць.

Скільки мають заробляти депутати та міністри

Я розумію, що зараз подумають люди, які заробляють 10 тисяч. Звісно, навіть тих 90 виглядають неймовірними грошима. Але для людей, які вирішують долю країни, цього замало.

Я не кажу, що це неможливо. Звісно, у нас є порядні депутати і міністри. Однак поки ситуація залишатиметься такою, вони так і лишатимуться винятками з правила.

Верховна Рада
Депутати мають отримувати більше / Фото Getty Images

І так! Депутат має заробляти 200 тисяч, а міністр 300 – 400 тисяч гривень. Бо поки цього не буде, ми з кожною новою владою наступатимемо на ті самі граблі.

А ті політики, які розказують вам з телевізорів, що не можуть у бідній країні чиновники, депутати й міністри заробляти багато – якраз вони за іронією долі заробляють найбільше. Їм вигідно консервувати державну машину в такому стані ще багато років.

Короткий підсумок. Я точно не виправдовую владу, бо те, що відбувається з САП і НАБУ, те, що Татаров, незважаючи ні на що, й далі залишається в Офісі Президента – це ганьба, яка дорого коштуватиме Зеленському.

Однак і нам з вами треба дивитися в суть проблеми і не піддаватися на маніпуляції.