Чи перетне долар позначку в 40 гривень

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин під час розмови з 24 Каналом розповів, що ймовірність того, що долар може сягнути 40 гривень, висока.

До теми Рветься до 40: чи може курс долара ще суттєвіше вирости

Андрій Шевчишин

Фінансовий аналітик

Долар почав рости в ціні ще минулого тижня. А вже з понеділка цього тижня вартість сягнула 39 гривень. Причиною такого злету на готівковому ринку є ріст офіційного курсу. Крім того, попит на валюту серед населення теж росте.

Шевчишин пояснив, як може високий курс вплинути на ситуацію в Україні, зокрема з цінами загалом.

  • Він розповів, що імпортери закладають у вартість товарів вищий курс, ніж він є насправді.
  • Це для того, щоб уникнути ризиків, наприклад десь на рівні 42 гривень. Отже, поки що ціни на продукти не змінюватимуться.

Зростання валюти – короткострокове

Водночас економіст Олег Пендзин наголошує в коментарі 24 Каналу, що в Україні сьогодні Національний банк України формує курс. Регулятор призначає, по суті, цю величину, на основі загального обсягу інтервенцій.

Олег Пендзин

Економіст та виконавчий директор Економічного дискусійного клубу

У нас сьогодні на внутрішньому ринку валюту ніхто не продає, окрім Національного банку України. Чому ж регулятор тоді опустив курс гривні? Це він зробив для того, щоб піти назустріч Міністерству фінансів.

За словами економіста, Мінфін цього місяця отримує 4,5 мільярда євро від Європейського Союзу. Це ті гроші, які мають бути використані на соціальні потреби. Утім, в Україні соціальні видатки виплачуються в гривнях. А що слабший курс нацвалюти, то більше Міністерство фінансів отримає гривень за одну умовну валюту.

  • Як пояснює Пендзин, опустивши курс гривні, Нацбанк дає можливість Міністерству фінансів продати регулятору валюту по більш вигідному курсу.
  • Крім того, Нацбанк ще й знизив облікову ставку. Усе тому, що регулятор – основний покупець облігацій внутрішньої державної позики, яку війтував Мінфін.

Мінфін виплачує відсотки Національному банку України по обліковій ставці. Тобто, чим менша облікова ставка, тим менше Мінфін заплатить Нацбанку відсотків по ВДП,
– каже Пендзин.

Коли ці процеси буде здійснено, Нацбанк укріпить курс гривні до рівня нижче, ніж 39 гривень, прогнозує експерт.