Ukraïner написав про знахідки експедиторів. Понад 70% сільського населення України споживає воду з криниць і свердловин, яка часто не відповідає державним нормативам.
Цікаво Примусова евакуація та знищення архітектури: улюблені місця Шевченка опинились під водою
У сільських громадах слабо контролюють якість води
Державна система моніторингу якості води найкраще працює, якщо мовиться про великі водні об'єкти, річки у містах, де є центральний водозабір. У сільських громадах – значно слабше.
"У сільській місцевості – децентралізовані джерела. Тобто вірогідність того, що їх хтось колись перевіряв, доволі низька. І це підтверджується в нашій експедиції, коли ми спілкуємося з власниками криниць чи свердловин", – розповіла експертка Арина Старовойтова.
Якщо людина сама (або родич, друг) не повезла у місто в лабораторію і не здала, то може життя прожити, не знаючи, що вона п'є,
– додала вона.
Своєрідним поштовхом до поїздки став один із міжнародних проєктів "Транскордонні водні інспектори: на шляху до спільного моніторингу і використання водних ресурсів басейну річки Прип'ять".
Дослідили воду у Прип'яті
У межах проєкту діти з екологічних гуртків вчилися досліджувати води в басейні Прип'яті. За словами координаторки експедиції "У пошуках чистої води" Анни Даниляк, у джерелі виявили неймовірний вміст нітратів.
"Урочиста частина, мало не перерізання червоної стрічки, і хтось взяв і перевірив воду з того джерела, а там просто зашкалювали нітрат. І такий шок, що наче цілюще джерело відкривати, а там просто неймовірний вміст нітратів", – підкреслила вона.
Громадська організація "Екодія" досліджує воду в Україні / Фото Максим Завалля, Ukraїner
"Екодія" співпрацює з місцевими активістами
В експедиції команда співпрацює з активістськими групами у сільських громадах. Разом із місцевими жителями вони розробляють план, щоб орієнтуватися, на яких водних об'єктах важливо перевірити воду першочергово.
Читайте також Народжене ЧАЕС: як живе наймолодше місто України Славутич – промовисті фото, відео
Усі результати додають до онлайн-мапи після кожного від'їзду з локації. Зібрану під час експедиції інформацію "Екодія" планує використати для адвокаційної діяльності: щоб домогтися змін зокрема на рівні екологічного законодавства.
Більше про дослідження ГО "Екодія" – дивіться у відео Ukraїner: