Внутрішньо переміщених осіб розселяють, зокрема, в Харкові. Кореспондентка 24 Каналу Анна Черненко поспілкувалася з переселенцями та тими, хто їм допомагає.
Дивіться також Місія "врятувати життя": у WP показали, як евакуйовують людей з пекла війни в Україні
Евакуюватися можна з тваринами
У Харкові людей, які евакуювалися, розміщують, зокрема, в притулках та шелтерах. Туди можна забирати й своїх домашніх улюбленців. Вони будуть жити безкоштовно разом із власниками.
"Дуже багато мешканців сіл залишають вдома. Вони вважають, що не можуть забрати з собою велику собаку, наприклад. Можна виїжджати й треба, забираючи своїх тваринок. Ніхто їх нікуди не викине, не вижене", – розказала Анна Черненко.
Скільки людей виїхали
За офіційними даними, від початку деокупації Харківської області з вересня звідти евакуювалося близько 25 тисяч людей. 5 тисяч з них потребували розселення.
"Іноді Харків стає проміжним пунктом. Люди виїжджають далі, якщо знаходять куди. Їм часто допомагають знайти куди, якщо, наприклад, Харків вони продовжують вважати небезпечним", – сказала кореспондентка із Харкова.
Які умови проживання для переселенців із Харківщини: дивіться відео
Які умови проживання
З Куп’янського району разом із дітьми виїхала й багатодітна мама Любов. Зробили це після того, як частину їхнього будинку зруйнували росіяни. Нині жінка разом із дітьми проживає в одному із харківських шелтерів.
29 січня по мені прилетіла ракета касетна. Хати немає, ми приїхали сюди. Їсти є – годують, одежа є, слава Богу, а так – все нормально. Хату треба,
– розказала Любов.
За словами керівниці одного із харківських шелтерів Людмили Сотнікової, ВПО проживають у них ще з літа. Але масовий заїзд із Куп’янського району розпочався з кінця грудня 2022 року.
"І от масове заселення нині. У нас є 140 осіб", – розказала Сотнікова.
Люди, які евакуювалися з Куп’янщини, у гуртожитках проживають безкоштовно. Однак там бувають потреби через велику кількість людей.
"Пральні машини, сушилки – нам нагальна потреба. І деякий ремонт сантехнічного обладнання", – зазначила керівниця шелтеру.
Можна проживати і в будинку
Якщо переселенці не готові проживати в Харкові в гуртожитку, адже мали приватний будинок, то їх можуть відправити, наприклад, на Рівненщину, аби там вони отримали саме будинок.
Ми готові забирати людей з тваринками, ми готові відправляти за допомогою евакуаційних потягів далі в інші області, де людям готові надавати будиночки,
– заявила координаторка евакуації Координаційного гуманітарного центру Марта Гинюк.
Евакуація безкоштовна. У разі потреби вам допоможуть оформити документи, а також виплати для внутрішньо переміщених осіб.
Яка ситуація на Харківщині: останні новини
- Місцева влада оголосила обов’язкову евакуацію з Куп’янського району Харківської області. Дітей та маломобільних людей вивозять на більш безпечні території.
- Від початку березня запеклі бої тривають на півночі Луганської області на ділянці лінії фронту Сватове – Кремінна. Нині окупанти хочуть відбити Куп’янськ.
- За словами військового експерта, голови Українського центру безпеки Сергія Кузана, Куп’янськ є важливим вузловим центром залізничного сполучення. І саме через нього проходить гілка постачань з російських Валуйків, яка живить всю північну частину Луганщини.