Що відомо про затримання Івана Яцкіна та у чому його звинувачують

Як пише видання "Ґрати", окупанти звинувачують Яцкіна у виконанні доручень СБУ. За версією слідства, він з 14 лютого по 30 березня 2016 року начебто збирав у Криму відомості про персональні дані співробітників тутешнього Оперативно-пошукового бюро МВС.

Зверніть увагу! Українському журналісту на 34 роки заборонили в'їзд до Криму та Росії

Крім того, слідчі переконують, що отримані дані він зберігав на комп'ютері в двох табличних файлах. А отримував чоловік інформацію, зокрема, і через спілкування з чинними російськими правоохоронцями, що працюють на півострові.

З квітня по червень 2016 року Яцкін перебував на території материкової України та нібито передав файли СБУ. За це він отримав грошову винагороду, додають окупанти.

16 жовтня ФСБ затримало Яцкіна, і цього ж дня скандально відомий Київський районний суд Сімферополя заарештував його на два місяці – до 15 грудня 2019 року. Яцкіну інкримінували звинувачення у державній зраді. Відразу після арешту в жовтні 2019 року кримчанина етапували в Московський ізолятор Лефортово, де його відвідав адвокат Микола Полозов, який власне займатиметься цією справою.

За словами юриста, його підзахисний розповів, про тиск і погрози родині з боку російських правоохоронців. Щоправда, фізичного тиску на нього не чинили. Адвокат це пов'язує з оперативним етапуванням з Криму до Москви.

"Поки незрозуміло, чи давав він якісь свідчення чи ні. Він – дезорієнтований в СІЗО, складно щось сказати точно, поки я не бачив матеріали справи", – додав Полозов.

До теми! Росія змушує кримчан до мовчання та покірності: заява Цимбалюка на Постійній раді ОБСЄ

Що ще відомо про Івана Якіна та його затримання

Микола Полозов у фейсбуці повідомив, він є багатодітним батьком. За словами адвоката, його затримання було спецоперацією ФСБ. Російські силовики проводили її у повній секретності. ФСБ вважає, що Яцкін видавав українській стороні державні таємниці Російської Федерації.

Полозов додав, що навідував українця в кінці минулого тижня.

Для мене є цілком очевидно, що він є патріотом України, і він дуже розраховує на підтримку українського суспільства та держави,
– написав Полозов у дописі.

Якщо у Росії доведуть вину Яцкіна, йому загрожує до 20 років позбавлення волі.

Радимо ознайомитися! Б'ють струмом, поки не відключишся, – звільнений з полону українець про тортури ФСБ

Що відомо про кримських політв'язнів

Звинувачення у держзраді та шпигунстві на користь України не є чимось новим для російської влади. Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомляла про те, що в анексованому Криму 88 політв'язнів перебувають в місцях позбавлення волі за різними звинуваченнями.

Раніше Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров наполягав, щоб наступний обмін бранцями включав і в’язнів з Криму. "Для нас дуже важливо, щоб українська держава демонструвала, що це наші громадяни, що Крим це наша територія", – сказав Чубаров в ефірі телеканалу ATR.

29 грудня 2019 року Офіційне Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим заявило, що кримські татари будуть включені до наступного етапу звільнення.