Про це 24 Каналу розповів Микола Давидюк – політолог. За його словами, "ізраїльський сценарій" – це той же Будапештський меморандум, який ніяк не захистив Україну від нападів Росії. Крім того, у пропонованих гарантіях безпеки є низка небезпек, що не допоможуть Україні жити мирно.

Зверніть увагу НАТО намагається подолати розбіжності щодо членства України, – WP

Пастка, а не гарантії безпеки

У виданні WSJ нещодавно повідомили, що американці та інші союзники начебто не розглядають швидкого вступу України до НАТО. Натомість пропонують такий собі "цукрозамінник" – ізраїльський варіант із гарантіями безпеки від США. Після цього ж з'явилось повідомлення від МЗС Франції, що Париж також готовий надати Україні гарантії безпеки.

Зрозуміло, що потрібно шукати якісь гарантії, але не вступати в ті ж "порвані калоші", за які вибачився Білл Клінтон. Ну у нас же були гаранти безпеки уже і потім сказали, що це начебто не гарантії, а синонімічне слово. Начебто це й цукрозамінник, але солодко в роті від цього не стає,
– зазначив Микола Давидюк.

Білл Клінтон, один із підписантів Будапештського меморандуму, попросив вибачення за те, що змусив Україну віддати ядерну зброю та сказав, що Будапештський меморандум був помилкою. "Ізраїльський сценарій" – це, власне, щось якраз дуже схоже до Будапештського меморандуму.

"Це підстава. Не розумію, хто може вести ці переговори, для чого вони. Я бачу в цьому виключно пастку. Сам Клінтон каже "не лізьте сюди". Після цього у нас було дві війни – то яка ще гарантія безпеки?" – підкреслив політолог.

Микола Давидюк пояснив, чому "ізраїльський сценарій" не влаштовує Україну: дивіться відео

Нелегальна ядерна зброя та інші "підводні камені"

Давидюк назвав кілька небезпек, які ховаються за ізраїльським варіантом.

  • Зміна президентів країн-підписантів гарантій безпеки. Нові лідери можуть прийти до влади й сказати, що не мають до цього жодного стосунку.
  • "Ізраїльський сценарій" передбачає 39 мільярдів доларів на 10 років. Україна за пів року використала 42 мільярди доларів від Америки на війну з Росією. Це зменшення фінансування у 20 разів.
  • Ізраїль – країна, де війна триває постійно. Натомість Україна прагне миру та безпеки, аби розвивати свою культуру, бізнес і рівень життя. Неможливо це робити, коли кожну ніч над містами літають ракети.
  • "Ізраїльський сценарій" також передбачає дозвіл на розробку нелегальної ядерної зброї. Зокрема, в ізраїльській пустелі є відведене місце для її зберігання. Про це говорила й колишня прем'єр-міністрка Ізраїлю Горда Меїр.

Хоч дехто заявляє про те, що це лише конспірологічна теорія, можна навести приклад, який це підтверджує.

Чому Іран при своїй великій території, великій армії та військових технологіях, ще не знищив Ізраїль? Штатів він не боїться, давайте відверто. Відповідь проста – Іран боїться нападати на Ізраїль за однією простою причиною, яку зараз і хочуть вирішити. За що зараз санкції накладають на Іран? За те, що він розробляє ядерну бомбу,
– наголосив Давидюк.

Він додав, що у цьому випадку, якщо Україну штовхають до "ізраїльського сценарію" – варто готуватись і до такого розвитку подій. Якщо ж такого не пропонують Україні – тоді це не є варіантом Ізраїлю.

Звісно, Україні потрібні гарантії безпеки, проте вони справді мають працювати. Прикладом може слугувати й військовий протекторат. Тобто альтернативою вступу НАТО може бути захист України 5 Статтею Статуту Північноатлантичного альянсу про колективний захист.

Альтернатива вступу до НАТО: що відомо

  • Джерела WSJ розповіли, що наразі питання щодо членства України в НАТО буцімто не стоїть. На противагу цьому західні партнери пропонують Києву безпекову модель за зразком Ізраїлю, щоб полегшити постачання зброї та технологій. Гарантами безпеки можуть стати США, Велика Британія, Франція та Німеччина. Це ще не остаточний варіант, проте його розглядають.
  • У виданні NYT розглянули можливі пропозиції Заходу для України на саміті у Вільнюсі. За одним із варіантів пропонують прийняти частину України до Альянсу, яка не є окупованою, проте страждає від обстрілів. У цьому випадку атаки на вибрані області кваліфікували б як порушення Статті 5. За іншим – вивести відносини на новий рівень не надаючи членство.
  • Ізраїльський журналіст Цві Зільбер припустив, що розмови про "ізраїльську модель" почались після останніх новин про ефективну роботу української ППО.