Перші розробки САУ Krab почалися в "нульових". Вже у 2008 році перші прототипи почали виготовляти й поставляти на озброєння Збройних Сил Польщі.

До теми Ефективно нищить ворожі позиції: САУ М109 Paladin вже працює на перемогу України

У поляків ці САУ брали участь лише у військових навчаннях. Вже у 2022 році, з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну, вони пройшли своє бойове хрещення.

Польська самохідна гаубиця переводиться з похідного положення у бойове – за 30 секунд. Стільки ж часу САУ Krab потрібно для зміни позиції після пострілу.


Польська самохідна артилерійська установка AHS KRAB / Фото "Мілітарний"

Екіпаж складається із 5 осіб: водій, командир, навідник і 2 заряджальники. Максимальна дальність стрільби – до 40 кілометрів. При цьому гармата робить по 6 пострілів на хвилину.

У Варшаві добре постаралися над створенням цієї зброї. Її виготовляє польська машинобудівна компанія Huta Stalowa Wola, яка входить до державного холдингу Польської Збройної Групи.

Новий випуск програми "Зброя перемоги" на 24 каналі: дивіться відео

При виробництві AHS Krab використовують башту від британської гаубиці AS 90. Для шасі обрали південнокорейську платформу від САУ K9 Thunder, яку вважають однією з найкращих у світі.

Цифрова система управління вогнем тут теж присутня. Її розробила польська компанія WB Electronics Topaz. AHS Krab сама визначає дистанцію, метеоумови, корегує вогонь та визначає локацію САУ в просторі.

Робота екіпажу – встигати заряджати й слідкувати, щоб автоматизовані процеси відбувалися правильно.

Цікаво Генштаб показав польських "Крабів", які нищать ворога на передовій

Topaz дає змогу людині з командного пункту керувати артилерійським підрозділом в режимі реального часу. Все за допомогою комп'ютера й без використання засобів радіозв'язку.

Також варто зазначити, що AHS Krab має наземну навігаційну й топографічну системи. Комп'ютер керує баштою, прицілами та балістичними розрахунками.

Системи внутрішнього та зовнішнього зв'язку, засоби спостереження – це приціли та пристрої нічного бачення. Є також спеціальний приціл для ведення вогню прямим наведенням, як у танку.

Броня цієї САУ схожа до інших систем НАТО й захищає від куль стрілецької зброї та артилерійських осколків. Однак більшого й не потрібно, адже ця зброя може працювати з відстані у 40 кілометрів, тож навряд куля подолає таку дистанцію.

Читайте також про іншу техніку Франція заявила, що продовжить постачати Україні гаубиці Caesar

Крім головної башти у 155 міліметрів, AHS Krab оснащений 12-міліметровим зенітним кулеметом для самозахисту, а для маскування і прикриття є димові гранати.

Ці системи настільки добре зарекомендували себе в бою, що Україна замовила для ЗСУ ще 60 таких установок. Зважаючи на це, наша держава стала першим експортним замовником цього типу зброї.