Найважливіші новини України і світу за понеділок, 10 серпня:

Протести у Білорусі: новий день

ТОП новина Сотні білорусів знову вийшли на протест: фото і відео

Після силового розгону мітингу 9 серпня наступного дня активісти не побоялися та знову вийшли на вулиці. Перед тим у телеграм-каналах мітингарі розробляли стратегію дій і закликали один одного краще підготуватися до бою.

І про підготовку йшлося не даремно – силовики знову почали застосовувати світлошумові гранати, кийки і просто фізичну силу.

Як і за день до того, Мінськ з самого ранку почала заполоняти військова техніка. Як повідомляв "Белсат", колони з міліцією і автозаки під'їжджали у місто з двох сторін, це свідчить про те, що влада знову готова до кривавого розгону мітингу.

ОМОН цілою групою б'є протестувальника у місті Мозир – дивіться відео

Протести на Кальварійській та Пушкінській

На вулиці Кальварійській, що веде до центру, мітингарі стали щільним щитом і перекрили рух автівкам. У цьому районі чути голосні постріли та вибухи гранат. У телеграм-каналі очевидці публікували відео і фото та повідомляли: працював військовий спецназ.

Дивіться відео, на якому чутно постріли:

Основна маса протестувальників стала збиратися на Пушкінській. Там навіть почали будувати перші барикади. Окрім того, користувачі опублікували видовищні фото протесту з коптера.

протести в Білорусі
Частину проспекту перекрили автівки: таким чином мітингарі блокують рух автозакам / Фото "Єврорадіо"

Влада підтвердила загибель одного протестувальника

Пізно ввечері 10 серпня влада офіційно повідомила про першого загиблого. У Мінську загинув чоловік. За даними МВС, у нього в руках вибухнув вибуховий пристрій. Натомість опозиційні ресурси пишуть, що у цей час мітингувальників силовики активно обстрілювали.

О третій ночі людей жорстко розігнали

Людей у різних частинах білоруської столиці зібралося дуже багато. Зрештою силовикам вдалося розігнати їх, застосовуючи зброю та інші жорстокі методи.

Силовики розпочали штурм приблизно о 3 ночі. Відео, де яскраво видно розгін, опублікували на різних телеграм-каналах. Зокрема, на каналі "Чай з малинавым варэннем" повідомили, що людей розганяють водометами.

Людей розганяють водометами: відео 18+

Протести все ж завершились. Ресурси додають, що мітингувальники вважають себе справжніми переможцями. Натомість спецтехніка покинула Мінськ.

Ключове за добу про вибори у Білорусі:

  • ЦВК оновила попередні результати виборів: Лукашенко – 80,23%, Тихановська – 9, 09%.
  • Світлана Тихановська звернулася у Центральну виборчу комісію, аби там почали перерахунок голосів і визнали попередні дані сфальсифікованими.
  • На кандидатку у президенти Білорусі Світлану Тихановську начебто готували замах. Втім, КДБ нібито тримає ситуацію під контролем.
  • У місті Жлобино працівники заводу "БМЗ" оголосили масовий страйк. На місце пригнали ОМОН і автозаки, повідомлялося про 60 затриманих мітингарів.
  • До посольства України в Білорусі поки не надходила жодна інформація стосовно постраждалих чи затриманих громадян України під час сутичок 9 серпня.

Реакція світу на силовий розгін мітингу

  • Голова Європейської народної партії Дональд Туск закликав президента Білорусі Олександра Лукашенко оприлюднити справжні результати виборів. Також ексглава Європейської Ради наголосив на необхідності звільнити усіх затриманих.
  • Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель закликав звільнити заарештованих під час протестів у Білорусі.
  • Голова Європейської Ради Шарль Мішель засудив дії білоруських силовиків.
  • На цьому фоні у МЗС Польщі не виключають, що події 9 – 10 серпня у Білорусі можуть призвести до санкцій проти Мінська.

Одіозна заява Лукашенка

Лише вранці 10 серпня Лукашенко виступив із заявою щодо мітингу. Протягом усього вечора і кривавої ночі протестів, він відмочувався, пресслужба була не доступною, а офіційний сайт "впав".

Його реакція впринципі була передбачуваною і логічною, як на диктатора. За словами Лукашенка, силовики лише раз застосовували гумові кулі – коли протестувальники під час штурму відділу міліції напали на співробітника.

Озвірілі люди! Тому ситуація вночі була напряженою, але міліція – молодці, впоралися. Армію та службу безпеки ми притягнули тільки для того, щоб евакуювати виборчі комісії. Вони-то у чому винні? У чому винні вчителі та лікарі, які організували вибори?
– заявив Лукашенко.

Детально Нашими вівцями управляли з-за кордону, – Лукашенко звинуватив у протестах Україну та країни ЄС

Президент Білорусі наголосив, що організаторам протестів потрібна була "сакральна жертва". І для цього вони не посоромилися використати молодь, навіть школярів.

Щодо інтернету і мобільного зв'язку, який глушився протягом ночі, Лукашенко заявив: це атаки з-за кордону.

Акція у Києві: посольство Білорусі хотіли закидати яйцями

У Києві під Посольством Білорусі кілька десятків людей зібралися на акцію солідарності. Активісти вигукували патріотичні білоруські гасла та запалили фаєри.

Там зібралися кілька десятків активістів, журналісти та правоохоронці. Люди вимагали засудити побиття білоруських громадян, які вийшли напередодні на мирний протест.

Акція підтримки білорусів у Києві / Фото Вікторії Кутьїної (24 канал)

Пізніше акція переросла з просто мирного мітингу у сутички:

  • Почалося з того, що молоді люди запалили фаєри.
  • Згодом, за словами поліції, один з активістів хотів кинути яйце в будівлю.
  • Після цього відбулася жорстка сутичка – у поліцейської машини відірвали номерний знак.
  • Правоохоронці пішли стіною на мітингувальників, захопили одного чоловіка, його пішли визволяти поплічники.
  • За попередніми даними, загалом затримали шістьох людей. Серед них – колишній політв’язень, кримчанин Олександр Кольченко, пише "Радіо Свобода".

Сутички під посольством Білорусі у Києві – дивіться відео

Іран не буде платити МАУ Коломойського

Іран офіційно погодився виплатити компенсації родичам жертв авіакатастрофи літака МАУ в Ірані. Водночас іранська влада не збирається платити компенсацію за збитий літак українській авіакомпанії МАУ, що належить олігарху Ігорю Коломойському.

Про це Звертайтесь у страхову: Іран не планує платити компенсацію МАУ Коломойського

В Ірані наполягають, що "Міжнародним авіалініям України" слід звертатися до європейських страхових компаній, де й просити компенсації.

Цей літак застрахований українськими і європейськими страховими компаніями. Тож саме вони мають виплачувати компенсацію,
– заявив голова центральної страхової організації Ірану Голамреза Солеймані.

За його словами, іранські страхові компанії до цієї справи не причетні жодним чином. Водночас він не уточнив, чи, на його думку, компенсацію не повинен надати уряд Ірану, з вини якого й було збито літак.

Коротко про авіакатастрофу літака МАУ:

  • Авіакатастрофа літака української авіакомпанії МАУ сталася вранці 8 січня 2020 року одразу після вильоту судна з аеропорту Тегерана.
  • Пасажирський літак збили ракетами, які випустили іранські військові.
  • У результаті трагедії загинули 176 людей. Серед них були й 11 українців – 9 членів екіпажу і двоє пасажирів.
  • У справі затримали шістьох підозрюваних, але троє з них вийшли, внісши заставу.
  • Чорні скриньки зі збитого літака вдалося успішно зчитати та розшифрувати у Франції наприкінці липня. Власні спеціалісти Ірану не мали відповідної техніки і навичок, щоб розшифрувати самописець. Відтак погодилися передати у Париж.
  • Результати свідчать про те, що катастрофа сталася внаслідок ракетної атаки.

Авіакатастрофа МАУ у Тегерані
Головне про авіакатастрофу МАУ в Ірані / Інфографіка 24 каналу

Кравчук про Медведчука у ТКГ

Леонід Кравчук заявив, що вважає позицію Віктора Медведчука щодо Донбасу неприйнятною. Однак новий глава української делегації наразі не визначився щодо можливої участі проросійського політика у ТКГ.

Детальніше Кравчук прокоментував позицію Медведчука по Донбасу: чи бачить він кума Путіна у ТКГ

Медведчук у ТКГ: яка ймовірність

  • Хоч у минулому Медведчук і Кравчук були політичними соратниками, наразі вони вже близько 5 років не спілкуються. А це – з часів війни на Донбасі.
  • Кравчук не підтримує позицію Медведчука щодо Донбасу, "тому що вона ставить Україну в складне становище".
  • За його словами, потрібно використовувати досвід і українських політиків, і різних українських політичних сил, щоб узгодити інтереси України з інтересами й Росії.
  • Тому власне глава делегації не виключає спілкування із Медведчуком.
  • Можливу участь Медведчука у ТКГ Кравчук наразі не готовий коментувати.

Я не знаю, мені спочатку треба розібратися. Я тільки п’ять днів як працюю головою українською делегації,
– пояснив політик.

Та додав, що висновки він зробить приблизно через місяць.