Хто і чому "випав" із санкційного списку ЄС

Зокрема, нема у списку більше Андрія Клюєва – колись голови адміністрації Януковича. У 2018 зі списку зник і його брат та бізнес-партнер, нардеп Сергій Клюєв. Клюєви – фігуранти кримінальних проваджень, звинувачені у шахрайстві і привласненні майна в особливо великих розмірах. Про це йдеться у матеріалі DW.

Дивіться також розслідування ЦРУ – Непокарані і "вічно легітимні": чому маєтки топ-злочинців досі не перейшли державі

Зокрема, слідство вважає, що Андрій Клюєв незаконно спрямував державну підтримку контрольованому ним же "Заводу напівпровідників". Також Клюєв сприяв тому, щоб уряд незаконно скоротив виплати малозабезпеченим сім'ям та дітям-інвалідам, а ці гроші – понад 200 мільйонів гривень – скерував компаніям брата як компенсацію відсотків за кредитами від державного "УкрЕксІмБанку".

Клюєв
Брати Андрій та Сергій Клюєви

Щоб повернути Україні вкрадене, правоохоронці повинні довести у судах незаконне походження заморожених в Європі грошей осіб із санкційного списку. Адже замороження – захід тимчасовий. Та з доведенням – проблеми. У грудні 2014 року Вищий земельний суд Відня відмовився заморожувати активи Клюєвих, вважаючи подані докази недостатніми. З тієї ж причини прокуратура Відня у квітні 2016 року відмовила українській стороні у співпраці по цій справі. І це допомогло Клюєвим домогтися скасування санкцій Євросоюзу у Суді ЄС.

Іванющенко
Юрій Іванющенко, якого називають "сірим кардиналом Януковича"

2017 року з санкційного списку ЄС виключили Юрія Іванющенка, "сірого кардинала Януковича". Іванющенко домігся скасування санкцій в Суді ЄС з такими ж аргументами, як згодом брати Клюєви. Ще раніше з тієї ж причини були зняті санкції з Олексія Азарова, екс-нардепа і сина колишнього прем'єра Миколи Азарова.

Азаров
Олексій Азаров, екс-нардеп і син прем'єра часів Януковича Миколи Азарова

Про які гроші йде мова і чи зможуть їх повернути Україні

Насправді в ЄС заблокованих на підставі санкцій грошей майже не залишилося. Після 2014 року найбільше заморожених грошей було у банках Латвії – приблизно 50 мільйонів євро. Сьогодні ж там на рахунках залишаються лише десь півмільйона євро. Левова частка коштів Януковича і його оточення заблокована поза межами ЄС.

Читайте також: До бюджету України надійшли гроші оточення Януковича

Наприклад, 27 мільйонів швейцарських франків колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка, заморожених у Ліхтенштейні. А у Швейцарії заморожено загалом 145 мільйонів франків людей Януковича.

Клименко
Олександр Клименко, міністр доходів і зборів часів Віктора Януковича

Більша їх частка належить Юрію Іванющенку – 72 мільйони франків. Також якась частина належить Юрію Єфремову. Але розморозити активи у Швейцарії українцям ще складніше, ніж в ЄС. Для повернення цих грошей потрібні ще більш солідні юридичні аргументи, аніж просто "докази незаконного походження грошей".

До слова, у швейцарському санкційному списку, подовженому 28 лютого ще на рік, є і брати Клюєви, і Олексій Азаров, і Юрій Іванющенко. Загалом 19 українців, частина яких навіть ніколи не була в "чорному списку" ЄС.