Позиція штабу Порошенка

Як заявив речник штабу Порошенка Олег Медведєв під час брифінгу, вони робитимуть все, аби кандидат Володимир Зеленський не уникнув дебатів і щоби вони відбулися за будь-яких погодних умов.

Читайте також: Порошенко уже програв Зеленському, бо прийняв його правила гри

"Зранку було укладено тристоронню угоду, яку підписали НСК "Олімпійський", представники виборчих штабів Петра Порошенка та Володимира Зеленського. Це тристоронній договір про оренду стадіону на вечір 19 квітня", – зазначив він.

Речник команди Порошенка, так і не сказав, на скільки часу було орендовано стадіон, але, підкреслив він, його має вистачити. За словами Медведєва, увечері 16 квітня штаби кандидатів мають продовжити перемовини.

Наші представники збираються обговорювати регламент цих дебатів. Поки ми маємо різні філософії бачення цієї події: одні планують феєричне шоу, концерт, а інша команда орієнтується на змістовні дебати з тих питань, що стосуються сфери конституційних повноважень президента. Тому, напевно, ці переговори будуть дуже важкими, але ми сподіваємося, що команда Зеленського все ж продемонструє своє бажання не уникати дебатів і провести справжню дискусію між кандидатами,
– додав представник команди Порошенка.

Щодо часу проведення, то це буде одним із питань, яке обговорюватимуть штаби.

Своєю чергою, чинний глава держави і кандидат у президенти Петро Порошенко в ефірі 112 каналу пообіцяв прийти на НСК "Олімпійський" 19 квітня для дебатів із Зеленським за будь-яких умов.

Я твердо буду робити все можливе для того, щоб кожен український громадянин міг отримати повну інформацію про двох кандидатів. Для того, щоб вибір робити абсолютно свідомо. Тож, 19-го числа на стадіоні ми побачимося,
– наголосив він.

"Можу лише сповістити таке. Відповідно до постанови ЦВК, теледебати на Суспільному мають відбутися о 20:00 до 21:00. І кандидати повинні прибути на телеканал о 19:30 для того, щоб провести жеребкування. Тобто, якщо Зеленський призначає дебати на стадіоні на 19:00, то це означає, що Порошенко муситиме порушувати закон, аби поговорити з Зеленським", – зазначив Медведєв.

Він пояснив, вищевикладене означає, щоб дебати відбулися на НСК "Олімпійський" о 19:00, як цього вимагає Зеленський, то теоретично треба рухати час дебатів на Суспільному або дозволити Суспільному телебаченню провести дебати не у своїй студії, а будь-де. Крім того, Медведєв зауважив, що чинний президент буде на дебатах лише у тому місці та в той час, як цього вимагає закон, але є готовим і до дебатів на стадіоні, зокрема 19 квітня. Аби Порошенко був присутнім на таких дебатах, має бути "змістовна кількагодинна дискусія, а не феєричне шоу".

Читайте також: Порошенко або Зеленський: рейтинги кандидатів на другий тур виборів в Україні

"За основу для проведення дебатів має бути взято той формат проведення дискусії, який прописано в законі. Це дебати на базі Суспільного телебачення", – додав він.

Хто буде ведучим, також поки невідомо, але вони, каже Медведєв, мають бути об’єктивними. Водночас він наголосив, що погодити кандидатури ведучих, які б влаштували обидві сторони, не буде просто. Щодо безпеки на стадіоні, то її мають забезпечувати Нацгвардія та Нацполіція, адже "на "Олімпійський" прийдуть десятки тисяч людей".

Через те, що дебати на "Олімпійському" о 19:00 суперечать закону, напередодні Олег Медведєв від імені команди Порошенка запропонував Зеленському провести ще одні дебати, що також мають пройти на стадіоні, але вже у часових межах з 16:00 до 18:00. Далі і Порошенко, і Зеленський повинні відправитися на дебати на Суспільному телебаченні.

Позиція штабу Зеленського

У штабі ж Володимира Зеленського таку пропозицію назвали недоцільною.

Законом передбачено, що дебати проходять з 19:00 до 22:00 19 квітня, якщо я не помиляюся. Чому вони шукають кожен раз якісь лазівки, щоб не прийти – це питання. Насправді, якщо ми навіть говоримо про наших співгромадян, то в робочий час, в п'ятницю, їм буде важко прийти на стадіон. Краще – увечері, коли у всіх вже закінчиться робочий день, щоб послухати кандидатів в президенти,
відповів спікер штабу Володимира Зеленського Дмитро Разумков.

Однак у штабі кандидата Зеленського підтвердили підписання тристоронньої угоди зі штабом Порошенка і НСК "Олімпійський" щодо проведення дебатів 19 квітня. При цьому вказали на "нелогічність деяких дій опонентів".

Так, підписано таку угоду на 19 квітня. У принципі, наші опоненти не заперечували з приводу 19.00. Єдине, що там починають відбуватися не зовсім зрозумілі для нас речі. Було визначено, де стоїть сцена, почали її монтувати. Наші колеги поїхали, повернулися і почали монтувати сцену з іншого боку. Навіщо вони це роблять – незрозуміло,
– сказав Разумков.

Ось у чому опоненти досягли згоди, це – у тому, що монтувати сцену для дебатів на газоні стадіону не варто. На НСК через кілька днів відбудеться футбольний матч між київським "Динамо" та донецьким "Шахтарем", а через дебати на траві поле буде зіпсовано.

Окремо спікер штабу Разумков зауважив, що у Зеленського очікують відповіді від Порошенка на пропозицію про квоти прибічників учасників дебатів, які зможуть бути на них присутніми: "Йдеться про те, щоб, наприклад, було 30% прибічників нашого кандидата, 30% прибічників їхнього кандидата і 40% людей, які можуть не бути прибічниками одного або іншого кандидата. Це було б правильно, щоб не створювати "теплої ванни" жодному з кандидатів. Але подивимося, чи погодяться на це наші опоненти".

Окрім того, Разумков вказав на орієнтовну вартість дебатів. За його словами, їх проведення може обійтися у 6 – 8 мільйонів гривень.

Як розгортається боротьба між Порошенком і Зеленським перед другим туром виборів? За результатами голосування щодо обрання нового президента України, яке відбулося 31 березня, жоден із кандидатів не набрав понад 50% голосів. Відтак, перші два місця, які посіли Володимир Зеленський (30,24%) і чинний український гарант Петро Порошенко (15,95%), пройшли до другого туру, який заплановано на 21 квітня.

Після оголошення результатів екзит-полів першого туру виборів Порошенко викликав Зеленського на дебати. За деякий час останній зняв відеоролик, у якому вже він викликав президента на дебати та висунув кілька умов, однією з яких є проведення заходу на стадіоні "Олімпійський". Порошенко, зі свого боку, на це погодився, заявивши у відеовідповіді: "Стадіон, так стадіон".

Також Зеленський запропонував, щоб кожен із учасників дебатів здав аналізи на вміст наркотичних речовин і алкоголю. Порошенко закликав Зеленського зробити це разом у медпункті "Олімпійського". Але лідер "Кварталу 95" відмовився та здав тести у лабораторії Eurolab. Натомість президент все ж зробив це на НСК "Олімпійський" за участю фахівців приватних клінік "Медіком" і "Борис", а також Державного наркологічного центру та Київської лікарні швидкої допомоги. За результатами аналізів, в організмах ані Порошенка, ані Зеленського жодних протизаконних речовин виявлено не було.

За словами лідера "Кварталу 95", він не захотів здавати аналізи у приміщенні стадіону, тому що тут немає лабораторії. У Порошенка ж вважають, що таким чином Зеленський уникає об'єктивного та неупередженого обстеження.

10 квітня, підтримавши заклик легендарного українського боксера Володимира Кличка, Петро Порошенко вдруге здав аналізи, але зробив це за присутності експертів добровільної антидопінгової організації VADA. Однак Зеленський вдруге проходити тест відмовився. Результати Порошенка мають оприлюднити орієнтовно 15 квітня.

11 квітня між Зеленським і Порошенком відбулася словесна суперечка у прямому ефірі. Так, президент прийшов у студію без запрошення, аби знову закликати свого опонента до дебатів. Шоумен вийшов на телефонний зв'язок, від пропозиції відеозв’язку він відмовився. Після словесної перепалки про дебати шоумен кинув слухавку. Зеленський також зазначав, що тоді перебував у Парижі, тому що 12 квітня повинен зустрітись там із президентом Франції Еммануелем Макроном.

12 квітня обоє кандидатів у Єлисейському палаці зустрілися з Макроном, але знову порізно. Порошенко зі своїм французьким колегою обговорив низку стратегічних питань. А Зеленський поспілкувався "про життя, про головне".

14 квітня дебати на "Олімпійському" все ж відбулися, проте на них був присутнім лише Порошенко. Натомість у команді Зеленського наголошували, що вони будуть на стадіоні лише 19-го числа о 19:00.

Відповідно до закону, дебати мають пройти 19 квітня – остання п’ятниця перед голосуванням. Водночас вони мають тривати у прямому ефірі не менше, аніж 60 хвилин і їх проводять у студії (кімнаті) національного мовника, яким є Суспільне. Щоправда, за таких умов витрати на захід йдуть з державного бюджету.

Існує три формати, у яких можуть пройти дебати – за участю експертів і представників ЗМІ, модерація між ними, або дебати в декілька турів. За відмову від участі у них обидвом кандидатам нічого не загрожує.