Ненормальність ситуації стає очевидною навіть для самих росіян, хоча половина з них – за даними "Левада-центру" – все ж вважає, що мумія "Ілліча" має лишатися на своєму місці. Друга половина, щоправда, подекуди вмикає здоровий глузд і схиляється до того, аби найвідоміший у світі труп було нарешті поховано. У такий спосіб час від часу актуалізується питання про те, що робити далі з тілом Леніна?


Половина росіян і досі віддані культу Леніна. Як засвідчило соцопитування "Левада-центру", приблизно кожен другий за те, щоб тіло "вождя" залишалося в Мавзолеї

Good bye, Ленін?

4 січня член Держдуми Росії Олег Морозов заявив, що, на його думку, прийшов час поховати тіло Володимира Леніна. Він запропонував обійтися без референдуму з цього питання і ухвалити спеціальний закон про статус Мавзолею.

Прямо там таки поховати тіло і створити меморіал пам'яті і примирення,
– висловив своє бачення Морозов.

Він додав, що при винесенні цього питання на референдум будь-який результат може "підірвати" країну, пише "Московский комсомолец".

Читайте також: Ленін би плакав, або як Путін проігнорував 100-літній ювілей Жовтневої революції

Тим часом інше російське медіа – агентство "Северо-Запад" – привертає увагу до автора подібної ініціативи. "Заклик члена Ради Федерації Олега Морозова винести з Мавзолею Леніна був би нічим не примітний, якби не його біографія. У 1980-85 роках Морозов – викладач кафедри наукового комунізму Казанського університету, в 1985-87 роках – завкафедрою і заступник секретаря університетського парткому, в 1987-1989 роках – заввідділом Татарського обкому КПРС, потім – інструктор відділу науки і освіти ЦК КПРС. Після розвалу СРСР Морозов підтримав Єльцина, отримавши мандат Держдуми, а тому входив до прокремлівських фракцій "Російські регіони" і "Регіони Росії". Тепер він "єдинорос" і затятий прихильник Путіна", – йдеться у статті.


З виступу цієї персони почався новий виток обговорення того, що робити з тілом Леніна. Депутат Олег Морозов пройшов шлях від партійного функціонера часів СРСР до членства в "Єдиній Росії" доби президента Путіна

Насправді розбіжності між комуністичним минулим Морозова та його відданістю Путіну відсутні. Адже Путін, як відомо, не має особливого пієтету до постаті Леніна. Останнього він вважає відповідальним за розпад Радянського Союзу, а точніше – за підкладання у фундамент СРСР "атомної бомби". Як пояснює сам Путін, "під міною, закладеною під будівлю державності РФ, він мав на увазі дискусію між Леніним і Йосипом Сталіним з приводу того, як будувати радянську державу.

Сталін тоді сформулював ідею автономізації, а Ленін розкритикував цю позицію як несвоєчасну і неправильну,
– розмірковує глава Кремля.

Ленін, вказує російський лідер, виступив за те, щоб "СРСР утворився на основі повної рівноправності з правом виходу з Радянського Союзу – це і є міна уповільненої дії під будівлю нашої державності", – цитує Путіна Лента.Ру.

Але, навіть попри нелюбов Путіна до Леніна, російський президент віддає перевагу тому, аби тіло "вождя" не рухати і це питання не мусувати. Залишити Леніна в спокої Путін буцімто особисто пообіцяв лідеру російських комуністів Геннадію Зюганову. Про це той розповів пресі влітку минулого року.

Президент, за словами Зюганова, заявив, що "поки я тут сиджу, ніякого варварства на Красній площі не буде",
зазначає російський "Взгляд".

"Можна припустити, – додає видання, – що сам термін "варварство" стосовно перепоховання спочатку використовував у своєму зверненні до Путіна сам Зюганов, але суті це не міняє. Також, зі слів Зюганова, президент у черговий раз висловився різко проти поховання Леніна. Від себе Зюганов додав, що "відносно форми поховання Леніна, то вона відповідає тій, яка прийнята у православ'ї, бо він лежить на два метри нижче рівня землі. Склепові поховання і печерні давно відомі".

Читайте також: Людину, яка зважиться поховати Леніна, запам'ятають, – в РПЦ дали коментар щодо поховання вождя

"У точності передачі Зюгановим позиції Путіна щодо Мавзолею не доводиться сумніватися – президент не раз відмовлявся підтримати пропозицію про перепоховання Леніна. За 18 років Путіна не раз запитували про те, як він ставиться до ідеї прибрати Леніна з Мавзолею, і він щоразу казав приблизно те саме: "Що стосується перепоховань та інших питань подібного роду, то мені здається, що потрібно до цього підходити дуже акуратно, щоб не робити ніяких кроків, які розділяли б наше суспільство. Потрібно, навпаки, його гуртувати. Ось це найголовніше", – повідомляє "Взгляд".

Путін – "проти", Собчак – "за"

Власне, після того, як Путін висловився щодо поховання Леніна, питання можна вважати закритим. Щоправда, тезка вождя може й передумати. Принаймні, теоретично це не виключено. Та найцікавіше те, що по інший бік барикад – тобто серед прихильників ідеї з похованням – перебувають і цілком лояльні до Путіна особи. Наприклад, очільник Чечні Рамзан Кадиров.

Читайте також: Кадиров розповів, що варто зробити з останками Сталіна

Щоправда, обережні висловлювання Кадирова з приводу Леніна можна вважати не так фрондою, як радше черговим прогинанням під Путіна. Адже Кадиров пропонує надати російському президенту карт-бланш у вирішенні цього питання. Така позиція викликає гостру критику з боку опозиціонерки Ксенії Собчак.

Рамзан Кадиров слідом за мною закликає поховати Леніна. Правда, додає, що вирішувати має Путін. Вирішувати, Рамзан Ахматович, повинен не Путін. Вирішувати має російський народ. Вирішувати він це повинен на вільних виборах і референдумах,
наводить слова Собчак ntv.ru.

Дивовижно, але, схоже, що із Собчак солідарна й колишня кримська прокурорка, а нині – також член Держдуми Наталія Поклонська. Принаймні, вона каже про те, що значна частина росіян не проти побачити Леніна у могилі. "Його пропонує поховати половина росіян. Є соцопитування. До мене як до депутата звертається маса людей з проханням організувати поховання Леніна", – заявила Поклонська наприкінці грудня минулого року, повідомляє "Фонтанка".

Після чого сталося дещо взагалі неймовірне: Поклонську підтримав ненависний їй Олексій Учитель – режисер фільму "Матильда", з яким так довго й затято полемізувала та боролася Поклонська. Учитель віднайшов спільну зі своєю опоненткою точку дотику: сприйняття Жовтневої революції 1917 року як "страшної катастрофи", а звідси й відповідне ставлення до Леніна (як провідника цієї самої катастрофи) та до його мощів: режисер наполягає, що "Ілліч" має бути похований.

"Мені здається, що влада до цього готова (…). Це було б правильно з усіх точок зору. З церковної – точно", – сказав Учитель, додавши, що "взагалі дуже дивно, коли кладовище перебуває в самому центрі Москви. І це не тільки Мавзолей", – передає "Эхо Москвы".

Але найкраще на цю тему висловився московський медійник, відомий як Антон Орех. "Вже вкотре ми обговорюємо в принципі абсурдну тему: ховати чи не ховати людину? Ховати чи залишити її на загальний огляд, щоб не було їй спокою після смерті, а роззяви ходили дивитися на труп, як у Кунсткамеру на двоголове теля? А так, я забув! Це ж не просто людина – це Ленін! А Ленін був найлюдськішою людиною в ранзі бога. Як можна поховати бога? Сенатор Морозов пропонує поховати Ілліча за місцем прописки – тобто прямо в Мавзолеї. І я, на свій подив, згоден з Олегом Вікторовичем, з яким раніше не погоджувався, по-моєму, жодного разу. Морозов пропонує ніякого референдуму не проводити – і тут я теж згоден повністю. Похорон – це похорон. Як можна вирішувати питання похорону через голосування?" – йдеться у блозі Ореха, розміщеного 5 січня на tsn.ua.

До сказаного автор також додає:

Ленін, по суті, нічим не відрізняється від інших покійників (…). Мене завжди тішать посилання комуністів на християнство. Комуністів, чиї кумири зруйнували тисячі храмів і відправили тисячі священиків на ешафот. У них і Христос тепер вважається комуністом. Власне кажучи, треба цю лавочку у вигляді Мавзолею прикрити. Нехай він лежить там далі, але балаган з переглядом трупа – припинити. Можна навіть продовжити науковий експеримент з тілом, але демонструвати це тіло заради містичного інтересу – це і є наруга над покійником. Хай навіть сам небіжчик був при житті ще тією сволотою.

Тим часом, як зазначають у "Левада-центрі", значна частина росіян не відчуває дискомфорту через "балаган з переглядом трупа". "У цих категоріях, мені здається, дуже мало хто мислить, – говорить в інтерв’ю Радіо "Свобода" соціолог "Левади" Денис Волков. – Мені здається, для тих, хто виступає проти поховання, це просто частина їхнього життя. Він завжди був там. Це частина Радянського Союзу, частина того пантеону, який там був, частина тієї ідеології, яка була, з якою людям, які прожили все життя при цьому, досить складно розлучитися. І вони кажуть: "Давайте не будемо ворушити минуле. Що сталося – те сталося, а далі не потрібно". А іншим, хто виступає "за", просто все одно".

Читайте також: У Росії Леніна посадять в коробку і відфутболять

Відповідаючи на питання, яке рішення може ухвалити з приводу поховання Леніна російська влада, Волков каже, що "керівництво у нас зазвичай дуже прагматично ставиться до цього. Оскільки суспільство розколоте майже навпіл, то я думаю, що просто не будуть нічого вирішувати. Бо зазвичай або ухвалюють популярні рішення, або ухвалюють рішення, які можна якось інтерпретувати і пояснити більшості. Але коли є такий досить великий опір, я думаю, що це питання просто залишать. Урешті-решт, усім усе одно – лежить він там чи не лежить".


З’їсти свого кумира росіяни теж не проти. Як не проти й подивитися на "балаган" на Красній площі, де й досі лежить найвідоміша мумія ХХ століття

Отож, поки що статус-кво за тілом Леніна зберігається. Хоча шальки терезів можуть хитнутися й в інший бік. Суто гіпотетично: замість упокоїтися в землі, Ленін може набути сусіда. У 2011-му в Росії подейкували про те, що було б непогано повернути до Мавзолея тіло Сталіна, яке винесли звідти у 1961 році. Мовляв, останнє мало б зберегтися завдяки бальзамуванню.


До 1961 року Ленін у Мавзолеї був не сам. А у 2011-му в РФ замислилися, чи не повернути "Іллічу" компаньйона? Втім, слово "Путін" теж непогано би виглядало над входом у сховище державних мощів

Російський соціум – явище більш ніж виняткове у своїй здатності продукувати божевільні ідеї, тож від цієї країни можна чекати будь-чого. Там, де Путін – пожиттєвий президент, а Ленін – посмертний ідол, можна очікувати й другого пришестя Сталіна – у тій чи іншій іпостасі.

Читайте також: Історичне божевілля в Росії: як Путін стає Грозним