Біографія Леоніда Кучми: дивіться відео
До влади привів тесть Геннадій Туманов
Леонід Кучма родом з Чернігівської області. Народився у селі Чайкине. Батько загинув під час Другої світової війни. А матір була звичайною працівницею колгоспу. Освіту майбутній президент отримав у Дніпропетровську. Він інженер-механік у галузі ракетної техніки. За спеціальністю побудував непогану кар’єру. Зокрема, був одним із керівників випробувань ракетно-космічних комплексів космодрому Байконур.
Читайте також: Кучма заявив, що Трамп повинен вибачитись перед Україною
Завдяки дружині Людмилі Тумановій Кучма зміг зробити стрімку кар'єру на "Південмаші". На той час найбільшому заводі військової та ракетно-космічної техніки, а також цивільної продукції у СРСР. Людмила була прийомною дочкою головного технолога "Південмашу". Так, напівсирота Кучма почав стрімко підійматися по кар’єрній драбині.
Допомогло і членство в Комуністичній партії. З 75-го по 81-й рік він секретар партійного комітету комуністичної партії Конструкторського бюро "Південне". А після цього секретар парткому "Південного машинобудівного заводу".
На виборах 94-го його підтримувала Росія
У Раду потрапляє ще за часів УРСР. З 91-го по 94-й рік Кучма нардеп, член Комісії з питань оборони і державної безпеки.
Після розпаду Радянського Союзу у жовтні 92-го року замінив на посаді прем’єр-міністра Вітольда Фокіна. Згідно з законом, який прийняли у листопаді 92-го року, Кучма на 6 місяців отримав фактично диктаторські повноваження. Зокрема, право видавати прирівняні до законів декрети і призначати керівників регіонів. Після завершення дії закону прем’єр наполягав на їхньому продовженні. Але Рада йому відмовила і Кучма подав у відставку. На виборах у березні 94-го вдруге обирається у Верховну Раду.
Під час дострокових виборів у 94-му році Кучма обігнав свого попередника Леоніда Кравчука. Хоча останній в першому турі виборів лідирував. Найбільше Кучму підтримували в Криму і Севастополі. Західна Україна була за Кравчука.
Керівником його виборчої кампанії був Дмитро Табачник. Кучма як кандидат підтримувався Росією. Основні передвиборчі гасла: промислове зростання, економіка в пріоритет політики. Проблеми з національно-патріотичної сфери Кучма відсував на останній план. Обіцяв запровадити в Україні двомовність.
Пройдіть тест: Гітара чи баян: що ви пам'ятаєте про Леоніда Кучму
Хоча до влади Кучма прийшов на проросійських лозунгах, згодом він почав шукати союзників у націонал-демократичному таборі.
За перші роки його президентства на українському ринку з’явилися фінансово-промислові групи. Пізніше з них сформувалися бізнес-структури теперішніх олігархів. А під час другого президентського терміну Кучми олігархічні клани міцно укріпилися. Зокрема, зять другого президента – Віктор Пінчук – один із найзаможніших людей України.
Також він запустив сертифіковану приватизацію. За оцінками експертів своїх цілей не досяг, але дозволив формально велику частку економіки зробити приватною. Колишні землі колгоспів поділили між селянами. Також провів грошову реформу.
У зовнішній політиці Кучма був дуже багатовекторним: намагався співпрацювати з усіма. За його президентства Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки. Зокрема, з боку Росії, яка згодом анексувала Крим і напала на Донбас.
"Касетний скандал". Чи причетний Кучма до вбивства Гонгадзе
У листопаді 99-го року вдруге сідає у крісло президента. Під час цього терміну все йшло менш гладко, навколо нього було чимало скандалів. Від "касетного скандалу" та звинувачень у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе до конфлікту за острів Тузла.
Восени 2000-го року вся Україна живе "касетним скандалом". У 2011-му екс-глава Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач визнає, що власноручно вбив Гонгадзе. А серед замовників називає ім’я Кучми. Щоправда, суд так і не довів вину тодішнього президента.
Попри це недовіра до президента падала. Опозиція організувала акцію "Україна без Кучми". А Рада намагалася кілька разів висловити недовіру главі держави.
У жовтні 2001 Ту-154 російської авіакомпанії "Сибір" був збитий українською ракетою над Чорним морем. Загинуло 78 людей. Ось, як прокоментував це сам Кучма: "Ми не перші і не останні, не треба з цього робити трагедію".
Читайте також: Кучма розповів про вихід з Тристоронньої контактної групи в Мінську
З 2002 року Україна почала працювати у напрямку вступу в ЄС і НАТО. Але у 2004 році Кучма заявив, що Україна поки не готова вступити до НАТО і перебуває на такій ж відстані від нього, як від Євросоюзу.
Акція "Україна без Кучми"
На парламентських виборах 2002-го року Кучма підтримав блок "За єдину Україну!" Пропрезидентський блок фактично провалився. Але Кучма зумів сформувати більшість завдяки мажоритарним депутатам з Донбасу. Після виборів розпочалися масштабні акції "Повстань, Україно!" А рейтинги Кучми стрімко летіли на дно.
Як повідомляє Ліга.нет, Кучму звинувачували у переслідуваннях опозиційних лідерів, незаконній торгівлі зброєю, корупційних зв’язках з олігархами, утисками громадського суспільства та свободи преси. На цих звинуваченнях частково будував свою передвиборчу агітацію наступник Кучми – Віктор Ющенко. Однак після перемоги останнього, Кучма не поніс жодної відповідальності за дії, в яких його звинувачували опоненти.
На завершення каденції Кучма заявив: "Я хочу подивитися на Україну без Кучми разом з вами". Своїм наступником він назвав сумнозвісного Віктора Януковича.
З посади президента Кучма пішов ганебно. Принаймні, так вважало 45% українців, які взяли участь в опитуванні Центру Разумкова. Лише 8% людей вважали, що Кучма зберіг авторитет. До того ж, 76% українців вважали, що за часів президенства Кучма діяв у власних інтересах і інтересах свого оточення.
За оцінками журналу "Думка", особистий статок Кучми становить 1,5 мільярда доларів США.
У 2014 році увійшов у тристоронню контактну групу і представляв Україну на переговорах з "ДНР" та "ЛНР" за участю представників Росії та ОБСЄ.
Я своє відпрацював. І я дивлюсь на нашу політичну тусовку, яка є в Україні. Сюди жах повертатися!
Читайте також: Можливий хрест на мінському процесі, – Кучма про рішення бойовиків провести вибори