Про це 24 Каналу розповів політолог Андрій Вігірінський. За його словами, цей візит навряд чи свідчить про використання Білорусі як прикриття для співпраці з Росією.

Читайте також Лукашенко їде в Китай: в ISW пояснили, з якою метою Кремль і Пекін використовують диктатора

Світ сприймає Білорусь як союзника Росії

Андрій Вігірінський зазначив, що варіант із використанням Китаєм Білорусі для можливого уникнення санкцій за співпрацю з Росією – малоймовірний, бо проти Білорусі введені майже такі ж санкції, як і проти Росії.

Це означає, що мета візиту Алєксандра Лукашенка до Китаю може бути зовсім іншою. Політолог вважає, що самопроголошений президент Білорусі хоче мати певну протекцію перед Владіміром Путіним, а тому хоче якомога більше залучати китайських інвесторів до країни, щоб вони мали більший вплив на Білорусь, ніж Путін.

Його нагинають дедалі більше у напрямку втрати важелів впливу в силовому блоці, при наявності чужого військового контингенту та роботі ВПК на потреби збройних сил іншої країни, яка веде агресивну війну,
– зауважив політолог.

Оскільки в Білорусі назріває реалізація так званої конституційної реформи, яка частково передбачає можливість зміни влади, Лукашенко побоюється, що Росія може це використати й привести до влади свого кандидата.

Навіщо Лукашенко летить в Китай – думка політолога: дивіться відео

На думку політолога, Лукашенко хотів би повернутись назад на роздоріжжя, коли він вирішував, чи підтримувати Росію у війні з Україною. Вігірінський вважає, що Лукашенко пошкодував про свій вибір, але був впевнений, що підтримка Росії надасть йому певний преференцій у разі її перемоги, в якій він був впевнений.

Лукашенко залучає Китай на противагу Росії

Тепер же він не такий впевнений й хотів би знову стояти на цьому роздоріжжі, щоб мати вибір. Але оскільки такого вибору у нього вже немає, він почне посилювати співпрацю з Китаєм, щоб мати певного "старшого брата", який його захистить у разі потреби.

Відбувається диверсифікація залежності з боку Білорусі та Лукашенка у різних сферах: економічних, фінансових, інфраструктурних і політичних. І плюс – Китай кредитує Білорусь. Разом із Росією, Китай є тією країною, яка, коли Лукашенку потрібен черговий мільярд доларів, протягує цю руку допомоги,
– зазначив Вігірінський.

Але за цю допомогу Білорусь буде платити здачею інтересів економічного характеру.

Відносини Білорусі з Китаєм: що відомо

  • Білорусь останніми роками тісно співпрацює з Китаєм.
  • Валерій Клочок вважає, що Білорусь для Китаю – це вікно в Європу. Саме через Мінськ Китай може постачати товари до Європи та здійснювати свій вплив.
  • Російський опозиційний юрист Марк Фейгін вважає, що Лукашенко нічого не може дати Китаю, а тому він йому не потрібний.