Поновлення Юлдашева
У 2015 році київського прокурора Сергія Юлдашева люстрували. Адже він працював одним з керівників прокуратури Луганської області за часів Януковича.
До теми Люстрований прокурор Юлдашев повернувся на роботу в Києві
Нещодавно Дніпропетровський суд поновив його на посаді. Крім цього, прокурору мають виплатити компенсацію за весь період, який він не працював. Це – приблизно 2 мільйони гривень.
Прокурор Сергій Юлдашев / Фото "Українська правда"
Втім, тимчасово виконуючий обов'язки генпрокурора Віктор Чумак запевнив, що Юлдашев все одно має пройти переатестацію. А його діяльність оцінюватиме комісія.
Чому поновлення стало можливим
Суд поновив прокурора, посилаючись зокрема на рішення Європейського суду з прав людини. Той постановив: виплатити 5 українським люстрованим чиновникам по 5 тисяч євро компенсації.
Що таке люстрація?Офіційна назва люстрації в Україні – Закон "Про очищення влади". Поштовхом для розробки закону у 2014 році стали наслідки президентства Віктора Януковича. Закон визначає засади проведення перевірки держслужбовців та посадовців органів місцевого самоврядування і забороняє обіймати державні посади протягом 5 та 10 років певним категоріям фізичних осіб.
Все через те, що українські суди занадто довго не виносили жодного рішення на скарги експосадовців. Європейський суд також назвав люстрацію надмірною.
Важливо! У січні 2020 року Україна оскаржила рішення ЄСПЛ, однак запит української сторони відхилили. 25 лютого рішення ЄСПЛ набуло чинності.
Один з авторів закону Леонід Ємець вважає, що саме рішення про незаконність люстрації стосується конкретно вищезгаданих 5 громадян.
Українська держава не забезпечила право громадян на справедливий суд взагалі і цим визнається право України на люстрацію,
– зазначив він.
"Але суд звертає увагу на те, що є позиція Венеційської комісії щодо того, що цей закон варто було б доопрацювати, не скасувати", – додав він. Раніше нардеп подавав пропозиції щодо виправлення закону, Рада 8 скликання їх проігнорувала.
Зверніть увагу Люстровані посадовці часів Януковича отримали посади за Зеленського, – розслідування "Схем"
Натомість профільний міністр Денис Малюська вважає, що Україна повинна виправити всі зауваження ЄСПЛ. Тобто всіх, проти кого немає доказів у протиправних діях, визнати люстрованими незаконно.
Нині напрацьовуються зміни до закону. У новій редакції збираються уточнити, хто залишиться люстрованим, а хто ні. Далі працюватиме комісія, яку створять для розв'язання питання.
Більшість людей, які зараз люстровані, такий статус втратять,
– наголосив міністр юстиції Денис Малюська.
Наразі таких – майже 900. Кожному з них, кого визнають незаконно люстрованим, держава повинна заплатити приблизно 2 тисячі євро.
Якщо цього не зробити, Мін'юст буде завалений рішеннями про поновлення на посаді, як в ситуації з прокурором Юлдашевим. Зобов'язати до цього може й ЄСПЛ. Та у міністерстві переконані, що тоді вийде ще дорожче.
Читайте також Повернення ексчиновників Януковича: в чому причина і що буде далі
Зазначимо, що Конституційний суд вже 5-й рік розглядає законність люстрації. На початку березня 2020 року ухвалення рішення знову перенесли.