Доповідь підготували під егідою фонду колишнього генсека НАТО Андерса фон Расмуссена, який зараз є радником президента України. Автором став експерт ООН Річард Гован.
Читайте також: Якою може бути миротворча місія на Донбасі: деталі переговорів
У доповіді контингент миротворців пропонують сформувати з "нейтральних" європейських країн – Австрії, Фінляндії та Швеції, з держав пострадянського простору, таких як Білорусь та Казахстан, а ще країн Латинської Америки. Щоправда, деяких членів НАТО пропонують таки включити, та лише тих, які сприймаються Росією як дружні, наприклад, Грецію.
Масштабне розгортання країн НАТО навряд чи можливе. Тим не менше, місія миротворців зможе діяти ефективно лише за умови залучення деяких країн альянсу, але в цьому ще треба буде переконати Росію,
– йдеться в доповіді.
У доповіді також зазначили, що миротворча місія на Донбасі дозволить вивести важке озброєння з окупованих територій, відновити контроль над кордоном між Україною та Росією, а також провести місцеві вибори згідно з Мінськими угодами. Для таких цілей "блакитним шоломам" пропонують надати так званий "надійний мандат", який передбачає обмежене застосування сили миротворцями для стримування бойовиків. Важко навіть уявити, що Росія підтримає сильніший мандат, який би дозволив застосування сили для нейтралізації бойовиків ЛНР та ДНР.
Читайте також: "Русскій мір", прапор з Авдіївки і миротворці на Донбасі: про що говорив Порошенко у Мюнхені
У Кремлі ж наразі доповідь про миротворців на сході України ніяк не прокоментували. А от очільник українського МЗС Павло Клімкін заявив, що в цілому вважає миротворчі пропозиції ООН прийнятними.
Є елементи з якими не згоден, але загалом – достойно. РФ має забратися геть з Донбасу і передати контроль Україні та міжнародному співтовариству,
– повідомив Міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Однак, кожна із сторін про питання миротворців на Донбасі має власну думку. Так, Україна наполягає на тому, аби "блакитні шоломи" були на всій окупованій території. Ще одна ключова вимога – неупередженість миротворців та повноцінна міжнародна присутність у контингенті.
А от Росія свою позицію постійно змінює. Ще у 2015 році, коли Україна звернулась в ООН з проханням розмістити миротворців на Донбасі, Москва виступила проти. А вже торік у вересні сама спрямувала в ООН свою резолюцію про розгортання миротворчої місії. Щоправда, наполягає, що її діяльність має бути строго обмеженою. Мова може йти тільки про забезпечення безпеки працівників ОБСЄ – це перше, а друге – сили мають перебувати на лінії розмежування.
Читайте також: На Мюнхенській конференції Тимошенко сфотографували в компанії посла Росії
Зі свого боку, представники Сполучених Штатів не раз заявляли, що підтримують в питанні миротворців позицію України. Зокрема, те, що вони мають бути розміщені на всій території конфлікту на сході України.
Якщо немає контролю над українсько-російським кордоном, через нього легко проходить зброя та найманці. Якщо немає безпекового контролю на окупованих територіях і там надалі залишається важке озброєння – ніякого результату не буде,
– наголосив спеціальний представник США з питань України Курт Волкер.
А от міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель вважає. що миротворча місія на Донбасі дозволить послабити санкцій щодо Росії. Про це він заявив під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки. І додав, що у переговорах з російською та українською владою Європа не має намірів змінювати свою позицію, але й не хоче бути ворогом для Росії. А ще європейці мають сприяти відновленню стабільного життя російського народу. Зі слів міністра, варто спробувати усі можливості миротворчої місії.
Ідея ввести активну Миротворчу місію ООН на Донбас наразі особливо необхідна. Запровадження такої місії і початок перемир'я може дозволити поступове послаблення санкції щодо Росії. І ми, європейці, ми, німці, повинні також докласти зусиль до покращення життя людей на Донбасі,
– зазначив Габріель.
Остаточне ж рішення щодо миротворців на Донбасі ухвалюватиме Рада безпеки ООН. Росія – один з постійних її членів і може перешкоджати ухваленню не вигідних для неї кроків.
Що таке миротворча місія? Це дії міжнародної спільноти з метою запобігання виникненню міждержавних або внутрішніх конфліктів. Операції зі встановлення миру проводяться за обов'язкової згоди сторін конфлікту. Резолюцію про введення миротворців ООН повинні одноголосно підтримати всі постійні члени Радбезу ООН: США, Китай, Росія, Франція, Великобританія. Україна не є постійним членом Радбезу ООН. Перша миротворча місія почала діяти ще в 1948 році на Близькому Сході. Тоді "блакитні шоломи" здебільшого були задіяні у наданні гуманітарної допомоги, спостереженні за виконанням перемир'я та контролі за буферними зонами між сторонами конфліктів.
22 серпня 2017 року Президент України Петро Порошенко зазначив, що на Генасамблеї ООН у вересні в Нью-Йорку він презентуватиме ідею введення миротворців на Донбас. Вже 5 вересня глава Кремля Володимир Путін заявив, що наявність миротворців ООН на Донбасі пішла б на користь вирішенню конфлікту на сході України. Однак він висунув вимогу, що миротворці повинні перебувати на лінії розмежування "і не на жодних інших територіях".