Ситуація з отриманням NASAMS ускладнюється й тим, що черга на них у світі формується на роки вперед. Про це 24 каналу розповів військовий експерт та головний редактор Defence Express Олег Катков.
Зверніть увагу NASAMS легко б впорались з "атакою 48 ракет", – експерт Defence Express
Посилення ППО
Експерт зазначив, що у Пентагоні провели спеціальний брифінг, присвячений тому, чому так довго Україна не може отримати NASAMS.
Відповідь доволі проста: NASAMS виготовляються "з нуля". Є певні технологічні цикли виготовлення будь-якого озброєння. Зенітно-ракетні комплекси виготовляються не швидкими темпами. Тому на один комплекс може піти до понад пів року,
– пояснив фахівець.
За його словами, інший аспект проблеми полягає у тому, що перші дві одиниці Україна замовила лише у липні. Водночас у Пентагоні запевнили що ЗСУ їх ймовірно отримають восени, а не під кінець року. Це експерт вважає позитивним сценарієм для України.
"Все буде у вересні – якщо пощастить. США замовили ще шість NASAMS за програмою підтримки обороноздатності України, які очікуються впродовж найближчих двох років. Тобто процес виготовлення цих комплексів – це не пиріжки зробити", – додав Катков.
Яку нову зброю скоро отримають ЗСУ: дивіться відео
На його думку, системи NASAMS – це складне, високотехнологічне озброєння, яке у будь-якому випадку посилить ППО України.
Це у своєму класі один з найкращих комплексів в принципі, який використовує ракету, що має найвищу доведену ефективність відносно знищення повітряних об'єктів. У залежності від її версії, може забезпечувати захист на дальностях до 40 км і висотою до 20 км,
– розповів фахівець.
Він додав, що враховуючи те, що ЗСУ з 1991 року не закуповували жодного ЗРК, будь-яке посилення протиповітряної оборони, особливо NASAMS, дуже важливе. Тому два такі комплекси, за його словами, "це краще, ніж нічого".
"Захід взагалі доволі рідко інвестував у них. Для нього це додатковий аспект оборони від повітряного нападу, основою якого є винищувачі. Тому у США NASAMS лише декілька, які охороняють безпосередньо Білий дім. Та й у світі немає зайвих систем. На них розписана черга йде на роки", – пояснив експерт.
Для наочності він розповів про проблему Угорщини, яка замовила 4 комплекси декілька років тому, а отримає їх, орієнтовно, до 2024 – 2025 років.
Читайте також Ця зброя і для оборони, і для наступу, – експерт про те, що США готували ЗСУ до контрнаступу
Чи вистачить NASAMS для охорони Києва
Катков зауважив, що комплекс не призначений для захисту одного міста, оскільки він складається з радіолокаційної станції, декількох пускових, закриваючи один із секторів на напрямку.
Тобто один NASAMS може гіпотетично закрити північний напрямок атаки на Київ. Два NASAMS – це вкрай мало для України, але це додаткові можливості для повітряних сил. Якщо ми не будемо брати на озброєння західні комплекси, тоді будемо обмежені у радянських,
– підкреслив експерт.
Радимо Генерал США пояснив, чому прості американці будуть підтримувати Україну до кінця
Чи є проблема з боєприпасами
Фахівець вказав, що проблеми України з постачанням західних боєприпасів можуть бути, але це залежатиме від їх типу.
"У двох пакетах допомоги від США було по 75 тисяч боєприпасів. За останньою трьохмільярдною допомогою замовили понад 650 тисяч. Так, вони закінчуються, якщо їх не поповнювати, Водночас 155-міліметрові боєприпаси універсальні, які виробляють не тільки в країнах НАТО. Тут все вирішуватиме ринок", – зазначив Катков.
Тому він констатує, що до боєприпасів 155 міліметрів немає дефіцитних комплектуючих.
Цих снарядів почнуть виробляти більше. Нам не потрібно переживати, позаяк ми отримуємо найновіші боєприпаси, які США взяли на озброєння 10 років тому максимум. Якщо був би хоча б якийсь дефіцит цих снарядів, нам передавали б старіші – типу М-107,
– резюмував експерт.
Україна отримає NASAMS: що відомо
Вас також може зацікавити – росія активізувала авіацію на Півдні: дивіться відео