Найважливіші новини України та світу за п'ятницю, 17 липня:

Обшуки в Окружному адмінсуді

Силовики 17 липня завітали до Окружного адміністративного суду Києва з обшуками. З 12:00 до будівлі нікого не пускають, а кабінети обшукують вибірково.

Важливо Обшуки в Окружному суді Києва: скандальному Вовку і декільком суддям вручили підозри

Слідчі дії можуть стосуватися розслідування справ Майдану. У НАБУ зазначили, що шукають документи, які можуть бути важливими для слідства. Водночас суд звинувачує правоохоронні органи у спробах його "дискредитувати". В ОАСК наголошують, що починаючи з 2015 року, це вже далеко не перша така спроба.

Суддям вручили підозри

Очільнику суду Павлу Вовку, його заступнику, п'ятьом суддям та голові Державної судової адміністрації вручили підозри.

За словами редактора видання Цензор.net Юрія Бутусова, суддям інкримінують створення злочинного угруповання й захоплення влади. Підставою стали записи з кабінету Вовка, де він розповідав, як через рішення суду планує тиснути на різні органи влади.

Що відомо про Окружний адмінсуд Києва?

Це київський спеціальний суд першої інстанції. Він розглядає адміністративні справи, в яких хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Головою суду є Павло Вовк. Через свою часту участь у різноманітних скандалах Вовк є чи не найбільш відомим в Україні суддею.

Цікаво Чому скандальний суддя Вовк досі на свободі: пояснення Горбатюка

Мітинг проти мовного закону Бужанського

Небайдужі українці вийшли під Верховну Раду, протестуючи проти законопроєкту про повернення російської мови у шкільну освіту. Під час акції протесту спалахують сутички. Серед мітингувальників – представники "Демократичної сокири", ВО "Свобода" та Нацкорпусу. Люди тримали в руках плакати із закликами захистити українську мову.

Актуально У "Слузі народу" відповіли, чи розглянуть восени мовний законопроєкт Бужанського

З гілля учасники спорудили імпровізоване вогнище, над яким почепили табличку "Не підливайте олії у вогонь – не чіпайте мову". Також мітингувальники запалили фаєри.

Сутички під Верховною Радою
Учасники запалили фаєри / Фото Андрія Костюка, 24 канал

Сутички під час акції

Акція не минула спокійно. Час від часу під будівлею Ради спалахували сутички між учасниками та правоохоронцями, які намагалися відтіснити людей. Мітингувальники розпилювали сльозогінний газ.

Що передбачає законопроєкт Бужанського

  • Законопроєкт відтерміновує на 3 роки перехід українських шкіл, де є російська мова викладання, на українську. У такий спосіб російську прирівнюють до мов країн ЄС. Законопроєкт подав одіозний депутат від "Слуги народу" Максим Бужанський.
  • За схваленим раніше законом про державну мову передбачалося, що з російської на українську в школах перейдуть з 2020 року, а з мов ЄС – з 2023. Однак тепер "слуга народу" пропонує цю різницю забрати.

Верещук – кандидатка у мери Києва

Фракція "Слуга народу" обрала кандидаткою у мери Києва Ірину Верещук. Тепер вона змагатиметься за крісло мера столиці на місцевих виборах. У минулому Верещук була меркинею Рави-Руської, а у 2019 році обрана народною депутаткою 9 скликання від партії "Слуга народу" номером 29 у списку як безпартійна.

Зверніть увагу Ірина Верещук – кандидатка у мери Києва від "Слуги народу": що про неї відомо

Політолог Ігор Рейтерович назвав основні переваги та перешкоди Верещук на шляху до отримання посади.

Перешкоди

  • кандидатка не киянка;
  • зробила не одну доволі неоднозначну заяву. До прикладу, виступала проти НАТО;

Переваги

  • непоганий публічний образ;
  • має певний досвід місцевого управління;
  • гендерна тема може використовуватись.

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня. На них обиратимуть міських голів та депутатів селищних, міських та обласних рад. Вибори не відбуватимуться на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та в АР Крим.

До теми "Слуга народу" вже обрала своїх кандидатів у мери кількох міст: перелік та що про них відомо

Бойовики передали українцям тіло

Окупанти нарешті передали українській стороні тіло полеглого героя. Загиблий може бути військовим медиком Миколою Іліним, якого вбили бойовики 13 липня – під час евакуаційної операції поблизу Зайцевого.

Тіло загиблого військового перевезли на підконтрольну Україні територію через КПВВ "Мар'їнка". Наразі немає підтверджень того, що загиблий є військовим медиком. Однак незабаром це підтвердить або спростує ДНК-ідентифікація.

Що відомо про загибель Миколи Іліна

  • 13 липня проросійські бойовики обстріляли групу українських військових, які мали евакуювати тіло українського військового під селом Зайцеве.
  • Під час обстрілу один з військових зазнав поранення. Військовий медик Микола Ілін поспішив йому на допомогу.
  • У цю мить бойовики знову почали обстріл, під яким і загинув Ілін.
  • Прокуратура Донецької області розпочала розслідування справи.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що тримає під особистим контролем розслідування вбивства Іліна та поранення бійців під час евакуації тіла загиблого.
  • Проросійські бойовики 17 липня заявили, що нібито знайшли тіло Миколи Іліна.
  • У МЗС Естонії раніше заявили, що поки українська влада офіційно не підтвердила загибель громадянина Естонії в зоні ООС.

Вибух біля станції метро "Шулявська"

У Києві поблизу виходу зі станції метро "Шулявська" прогримів вибух. За попередніми даними, вибух стався близько 20:00 у сміттєвій урні, що розташована поряд з входом до станції метро. Станом на 17 липня 22:00 відомо про одного постраждалого.

Наразі відомо, що травму отримав чоловік, який перебував неподалік смітника. Його госпіталізували. Також ударною хвилею розбило вікна будівлі навколо урни. Задля безпеки вибухотехніки обстежили прилеглу територію: жодних підозрілих або небезпечних предметів не виявлено.