Одним із важелів, через які рішення буде складним, це можливий тиск з боку Києва. Німеччина ж зобов'язувалася спинити потік газу, якщо Кремль використовував його як зброю проти України.

До теми Залишилося менше 5%: Росія заявила, що добудує "Північний потік-2"

Перемовин ще не було

Прямих переговорів між урядами США та Німеччини щодо "Північного потоку-2" ще наразі не було. Однією з причин цього є те, що важливі посади у Вашингтоні ще не розподілені.

Федеральний міністр економіки Німеччини Пітер Альтмаєр очікує на те, щоб у новій адміністрації США визначили відповідальних осіб, з якими він буде надалі контактувати.

Сторони можуть піти на компроміс

Однак загальний настрій теми вже задали: динаміка суперечок змінюється. Логіка конфронтації, на яку експрезидент Дональд Трамп чинив тиск, починає поступатися волі до компромісів. До них готові і США, і Німеччина.

Згідно з інформацією Handelsblatt, федеральний уряд стурбований питанням про те, як можна розвіяти занепокоєння США щодо "Північного потоку-2".

Тиск на Україну

  • Ідея полягає в тому, щоб створити технічні та законодавчі вимоги до трубопроводу, який буде зупинений у разі потреби. Тобто його можуть запустити, але в разі потреби "скрутити".

Наприклад, коли Росія намагатиметься тиснути на Україну, скорочуючи поставки газу. В принципі, федеральний уряд Німеччини відкритий для обговорення цієї пропозиції із США.

  • Федеральний уряд вважає, що політичну декларацію варто розглянути. У ній Німеччина зобов'язується зупинити імпорт через "Північний потік-2", якщо Кремль використовує енергоносії як зброю проти сусідніх країн.

Однак таке політичне розуміння також викликає питання. Після отримання дозволу на експлуатацію трубопроводу його не можна просто "перекрити". Власники, можливо, вимагатимуть відшкодування збитків.

Роль Німеччини у "Північному потоці-2"

  • Віцеканцлер Німеччини Олаф Шольц у серпні 2020 року адресував адміністрації Дональда Трампа звернення. У листі йдеться про мільярдну інвестицію з боку Німеччини у трубопровід.
  • Німеччина готова була виділити ці гроші для спорудження на своїй території терміналу для прийому американського скрапленого природного газу. Натомість США мали відмовитися застосувати санкції проти "Північного потоку-2".

Будівництво "Північного потоку-2": що треба знати

  • Це проєкт російської компанії "Газпром". Він передбачає будівництво трубопроводу, через який в обхід України мають транспортувати газ з Росії в Європу.
  • У грудні 2019 року Конгрес США ввів санкції проти "Північного потоку-2", внаслідок цього будівництво зупинили.
  • Однак вже у грудні 2020 року Росія відновила будівництво газопроводу.
  • У "Газпромі" заявили, що навесні 2021 року мають намір запустити "Північний потік-2".
  • 12 лютого 2021 року сенатори США закликали президента Джо Байдена застосувати нові санкції проти "Північного потоку-2". Сенатори переконані: цей небезпечний проєкт варто спинити назавжди.
  • Сама ж Росія нещодавно заявила, що їй залишилося лише 5% і проєкт буде готовий до запуску.