Активізація Пекіна у темі російсько-української війни є спробою взяти на себе ініціативу, продемонструвати "нейтральність" у відносинах з Росією та Україною. Таку думку 24 Каналу озвучив політолог, партнер комунікаційної агенції Good Politics Максим Джигун.

Читайте також Китай хоче зіграти роль миротворця у війні Росії проти України перед виборами у США, – Boomberg

"Пас" у бік Європи

Максим Джигун вважає, що Китай потребує таких кроків, як запрошення українського міністра закордонних справ, для торгівлі з Європою. Адже минула розмова між лідером КНР Сі Цзіньпіном та президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн закінчилася чіткими сигналами, що торгівля з Європою, посилення присутності Китаю у ЄС можлива лише, якщо Пекін гратиме за чіткими правилами гри. Зокрема, у питанні розв’язання різних конфліктів та підтримки чи непідтримки Росії.

Це такий "пас" у бік Європи. Мовляв, "ми готові до діалогу, навіть вашого міністра закордонних справ запросили". Тут китайці, очевидно, відігравали свою партію. Вона була не надто орієнтована на пошуки якогось конструктиву у російсько-українському протистоянні та закінченні цієї війни,
– припустив він.

Важливий крок з боку України

Політолог зазначив, що запрошення главі китайського МЗС Ван Ї приїхати до України – це важливий крок. Не виключаю, що були певні домовленості під час зустрічі у китайських містах. Але навряд чи варто очікувати, що найближчим часом Пекін приїде з візитом до Києва на рівні такого високого представництва.

З іншого боку, часто такі заяви про посилення відносин, спілкування на рівні міністрів чи інших високих представників закінчуються зустрічами на рівні керівників держав.

В ідеалі було б привезти до Києва Сі Цзіньпіна та продемонструвати, що у нас з ними є контакт, вони готові бути посередником, який заслуговує уваги. Але не треба думати, що це якийсь базовий сценарій і вдасться його реалізувати з такою специфічною країною, як Китай, у якої дипломатія дуже планомірна, багатовекторна, повільна. Було б величезним успіхом, який не має дуже реалістичного вигляду,
– сказав Джигун.

Китаю потрібно демонструвати свій вплив на міжнародному рівні, тому що його метою є серйозніше протистояння зі США, освоювання політичних ринків за межами Китаю та свого регіону. Тому не виключено, що Пекін може "бити важкою артилерією" у вигляді зустрічей на високому рівні за межами КНР з представниками України, Росії.