Особливий прем'єр

По-перше, людина, яка є наймолодшим прем'єр-міністром Британії за останні 200 років. У свої 42 він очолює уряд Великої Британії.

Важливе Росіяни вкотре показали, що можуть значно менше, ніж їм здається

По-друге, людина із цікавим професійним минулим, людина, яка займалася керівництвом різними фондами (інвестиційними, хедж-фондами), яка має доволі сейрозні статки як для британської політики, так і в принципі для британського суспільства. Людина, яка дуже любить моду, дорогий якісний одяг. Людина, яка має дружину-індуску.

Цікавим також є те, що Сунак був доволі новим гравцем у британській політиці, вперше прийшовши до парламенту в 2015 році. Був абсолютно другорядним депутатом, який там займав останні ряди на лавах парламенту з боку консерваторів і не демонстрував якихось вмінь і наднавичок спочатку. Він фактично отримав свій перший шанс для заходу на великий рівень саме в уряді Джонсона. Правда, перед цим Тереза Мей взяла його на посаду (ну, таку, другорядну доволі) – junior minister називають у Британії.

Але фактично Джонсон дав Сунаку шанс у великій політиці й привів його туди, призначивши міністром, давши йому доволі серйозну посаду. Водночас саме Сунак і зрадив Джонсона, залишивши пост міністра фінансів. І він фактично став одним із ініціаторів і головних дійових осіб у відставці Джонсона. Оскільки відхід міністра фінансів у Британії – це ознака розламу всередині партії й ознака того, що команда прем'єра не погоджується з прем'єром і не готова з ним працювати.

І Джонсон про це сам казав, тому тут є простір для того, аби задуматися, але водночас зрозуміл – це політичне життя.

Зірки зійшлися

Насправді Сунак став прем'єром через те, що має політичну чуйку, відчуття моменту. А, по-друге, відбувся дуже успішний і вдалий для нього збіг подій і різних факторів. Відставка Джонсона, після чого він насправді намагався виграти, однак не вдалося – виграла Ліз Трасс. Але дуже швидка відставка Ліз Трасс фактично зробила його єдиним реальним претендентом на цю посаду.

Про головне Путінський режим не буде валитися сам: кого він потягне за собою

Прогноз для України

Що стосується України, в мене думка однозначна: все щонайменше залишиться на тому ж рівні, як і було за часів Джонсона. І ключовою причиною для цього є те, що на головних посадах в уряді Сунак залишив тих самих людей, які були призначені: Бена Волеса, міністра оборони за часів Джонсона, за часів Трасс керівник МЗС Джеймс Клеверлі був оголошений. Він тут нічого не змінював. І в цьому якраз проявляється тяглість політики в Британії, тяглість і єдність у питаннях кадрової політики серед консерваторів.

Тобто вони прихильники ідеї, що на переправі коня краще не міняти (що стосується загального політичного напрямку). Сунак відданий цій традиції, тому міністри, які відповідали власне за український напрямок і підтримували Україну, зберегли свої посади. Вони залишаються працювати. Це одночасно для нас позитив і розуміння того, що якісь передумови для цієї сильної якісної співпраці – вони є.

Інший момент – це те, що перший дзвінок закордонному лідеру Сунака відбувся саме до Зеленського. Дуже символічний крок, він демонструє, що Британія залишається з Україною, що ми – важлива частина міжнародної політики і стратегії Британії.

В умовах прагнення до такого глобального лідерства британців і лідерства в Центрально-Східній Європі однозначно Сунак буде залишати у фокусі уваги Україну, Польщу та, можливо, інші країни. Тому тут нікуди не дітися.

Не пропустіть Росіяни мають засинати, не знаючи, чи доживуть до ранку

Своя сорочка ближча до тіла

Єдине, мабуть, що Сунака не турбує сьогодні у питанні внутрішньої політики своїй, – це те, що вибори не скоро. Вибори – у січні 2025 року мають бути, тому в нього є запас часу для того, аби впоратися із ситуацією і всередині країни, і зовні. Тому що навіть в умовах, за яких Сунак довів би все до глянцю всередині своєї держави, але при цьому забув про міжнародну політику й ослабли позиції Британії, я впевнений, що британці не дуже зраділи б.

От власне через те, що Сунак такий неоднозначний, дуже яскравий і цікавий політик, для нього буде справою життя залишитися в історії й бути не просто першим за 200 років прем'єр-міністром у 42, не бути першим "кольоровим" міністром в історії Британії, а бути ще й тим міністром, який глобально посилив позиції своєї держави як всередині, так і назовні. Тому з вірою в краще, звісно.

Актуальне – чого варто очікувати Україні від прем'єрства Сунака: дивіться відео