Нещодавно ворог скинув півторатонну бомбу на багатоповерхівку неподалік Донецька. Чи зможе Україна з ними боротися, пояснив 24 Каналу військовий аналітик, льотчик-інструктор та полковник запасу ЗСУ Роман Світан.
До теми 1,5-тонна керована бомба УПАБ-1500В Росії: чи можна її збити та яким областям загрожує
Як Україна може протидіяти ФАБ-1500
За словами Світана, боротися з ФАБ-1500 можна, знищуючи російські літаки-носії цих бомб. Щоб скинути ФАБ, винищувачу потрібно піднятися на понад 10 тисяч метрів, розігнатися до звукової швидкості, підійти до лінії бойового зіткнення та через кілька десятків кілометрів запустити бомбу. На такій висоті літак дуже вразливий, адже світиться у радіодіапазоні як новорічна ялинка.
Наслідки удару ФАБ-1500 по багатоповерхівці у Красногорівці: дивитися відео
І тоді, навіть зенітно-ракетний комплекс С-300 перехопить винищувач, який підноситиме ФАБ-1500. Україна зможе протидіяти носіям цих керованих авіабомб, адже має достатню кількість ЗРК, які пріоритетно потрібно розташовувати до лінії боєзіткнення, прикриваючи від впливу російських військ.
Ми зможемо боротися з цими ФАБами. Використовувати керовані авіабомби можна тоді, коли є перевага в повітрі, а в росіян її повністю немає. Ми маємо механізми, як їх "мінусувати",
– зазначив Роман Світан.
Утім, навіть сама півторатонна бомба ФАБ-1500 втричі помітніша за КАБ-500, тому її можна спробувати збити, коли вона безпосередньо заходить на ціль. Найімовірніше, ефективність ППО та зенітно-ракетних військ буде набагато вищою, ніж під час знищення звичайних 500 кілограмових керованих авіабомб.
Не пропустіть "Зброя апокаліпсису": що не так із ракетами "Сармат", якими Путін роками залякує світ
Чому росіянам важче з ФАБ-1500
ФАБ-1500 – керована авіабомба, схожа на КАБ-500, тільки у 3 рази потужніша. Щоб досягти приблизно однакового ефекту, в одну точку запускають або один ФАБ, або три КАБи. Росіяни намагаються півторатонну бомбу зробити коригованою як менші ФАБ-500.
Її важче скидати та підіймати. Російські літаки можуть нести дві такі авіабомби – по одній на кожне напівкрило. "Сушки" втрачатимуть керування та маневровість при підвішуванні 3 тонн під літак,
– наголосив льотчик-інструктор.
Що ще відомо про ФАБ-1500
- Востаннє росіяни скинули ФАБ-1500 на багатоповерхівку в Красногорівці, знявши це з двох ракурсів. Бомба вибухнула в житловому районі, випустивши вогняну кулю заввишки 20 поверхів.
- Ще у листопаді 2023 року голова ВПС України Микола Олещук попереджав, що в Росії є "ознаки підготовки до масового розгортання ФАБ-1500".
- В лютому 2024 року міністр оборони Росії Сєргєй Шойгу відвідав заводи, де виробляють ці бомби та ракети "Калібр". Російська пропаганда тоді розповідала, що виробництво ФАБ-1500 ведеться від початку великої війни.
- ФАБ-1500-М54 є подальшим розвитком бомби КАБ-1500, яка була розроблена в Радянському Союзі в 1970-х роках і використовувалася від 1980-х.