Німецький політолог Сергій Сумленний розповів 24 Каналу, у чому важливість напрацювань на Саміті миру та його підсумкового комюніке. Він пояснив, яке значення вони матимуть після перемоги України у війні.

До теми Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори

Потрібно формувати дискурс

Такі майданчики, на думку політолога, необхідні для того, щоб нормалізувати певні ідеї.

Міжнародні стосунки, на жаль, дуже повільна і дуже тривала річ. Над ними треба постійно працювати та формувати певний дискурс. Усі міжнародні рішення базуються на багатьох домовленостях, що відбувалися раніше,
– пояснив він.

Якщо на подібних заходах одного разу ухвалюється комюніке, другого разу – резолюція, третього разу – підписується рамкова угода, тоді все це формує міжнародне право.

Коли формуватиметься новий світ після перемоги України у цій війні, то на відповідних міжнародних конференціях вже в преамбулі буде згадано, що, "базуючись на рішеннях Саміту миру червня 2024 року, а також інших подібних заходів, країни світу вирішили, що…" А от "що" вони вирішать – це обов'язково буде в контексті того, що було раніше,
– наголосив Сумлений.

Важливо, на його думку, щоб подібні заходи проводились. Якщо раніше не відбувався жодний саміт, то й рішення буде ні про що, адже це буде перша подібна зустріч. Мають бути за підсумками цих подій певні резолюції, комюніке, де зазначено, що:

  • сталий мир має бути тільки на підставах оновлення території;
  • компенсації за екологічну, соціальну, іншу шкоду;
  • включення України в міжнародні формати безпеки НАТО та інші;
  • демілітаризація Росії та її відмова від імперських амбіцій тощо.

"Тоді це буде зовсім інша історія, яка допоможе сформувати дійсно сталий мир на українських умовах", – резюмував Сергій Сумленний.

Саміт миру у Швейцарії: важливе

  • Захід відбувся 15 та 16 червня та завершився спільним підписанням комюніке, в якому, зокрема, зазначено щодо неприпустимості використання ядерної зброї у війні в Україні. Також атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, повинні працювати безпечно та під контролем України та наглядом МАГАТЕ.
  • Крім того, у підсумковій декларації зазначено, що критично важливим є здійснення повного й безпечного торгового судноплавства, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського. Водночас не припустимо використовувати продовольчу безпеку як зброю.
  • В комюніке ще зазначено, що звільнення військовополонених має відбутися за принципом обміну "всіх на всіх". До того ж всі депортовані та незаконно переміщені українські діти та інші цивільні особи, що були незаконно затримані, мають повернутися в Україну.
  • Важливо, що лояльні до Росії країни на Саміті миру запропонували Україні допомогу щодо повернення українців, а саме – дітей, цивільних та військових – з російського полону.
  • Як зазначив уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець, деякі проросійські країни заявили, що "готові запропонувати свої канали комунікації з російською стороною".